Hlavní navigace

Otevřený hardware od Intelu: na Raspberry Pi odpovídá deskou MinnowBoard

1. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Příchod Raspberry Pi minulý rok odstartoval celý příval různých miniaturních a více či méně levných desek, vhodných pro různé kutilské účely. Obvykle na nich sedí čipy architektury ARM, principiálně však nic nebrání tomu, založit podobný mini počítač na procesoru architektury x86 (a mimoděk tak získat zařízení kompatibilní s typickými PC). Ještě v zimě jsem zde měli vývojářskou desku Gizmo (či spíše jednodeskový počítač), vytvořenou ve spolupráci s AMD, nyní se s podobným projektem vytasil také Intel. Jeho iniciativa MinnowBoard je také určena pro vývojáře a kutily a má za cíl poskytnout zcela otevřenou a „hackovatelnou“ platformu kolem procesoru Intel Atom.

Konkrétně jde o embedded variantu, procesor Atom E640 s jedním jádrem na taktu 1 GHz a technologií HT. Je ještě vyráběn 45nm postupem (jedná se o prakticky tři roky starý čip, který byl také označován jako Tunnel Creek) a má TDP 3,6 W, v čemž je vedle CPU také grafické jádro GMA 600. Založeno je na architektuře PowerVR SGX5 od Imagination Technologies. Procesor je doprovázen čipsetem, respektive jižním můstkem EG20T stejného data vzniku (TDP 1,55 W, 90nm výroba). Přímo na desce, velké 10,7 × 10,7 cm, jsou osazeny paměti DDR2 o kapacitě 1 GB.

Otevřená deska MinnowBoard
Otevřená deska MinnowBoard

Úložiště integrováno není, musíte použít buď slot pro kartu microSD, nebo využít port SATA 3 Gb/s osazený na boku. Vedle něj disponuje MinnowBoard také gigabitovým Ethernetem, dvojicí USB 2.0 a další USB port typu B (kterým připojíte desku k počítači jako zařízení) a sériové rozhraní pro ladění. Osazeny jsou také dva jacky pro analogové audio a nakonec také jedno HDMI pro obrazový výstup. Pro experimentování a vývoj má deska GPIO a také třeba rozhraní pro programování firmwaru v 4MB paměti flash. Napájení je realizováno externím adaptérem.

Otevřená deska MinnowBoard
Otevřená deska MinnowBoard 

Část výstupů není přímo vyvedena, ale vyžadují připojení přídavného modulu do světle zbarveného konektoru, který vidíte na snímcích. Přídavných modulů (které se nazývají „Lure“) má existovat celá řada, a jejich prostřednictvím bude možné vyvést například sloty Mini PCI Express, mSATA, SATA nebo rozhraní LVDS pro obrazovku, či připojit bezdrátový modul. Existuje také třeba prototypovací modul s mikrořadičem Atmel ATMega328 (kompatibilní s Arduinem). Další desky vyvádějí zase rozhraní jako je i2c, SPI, GPIO a UART.

Schéma zapojení MinnowBoardu
Schéma zapojení MinnowBoardu

Dokumentace MinnowBoardu je veřejně k dispozici, a jelikož se nachází pod licencí Creative Commons, je možné návrh volně převzít a upravovat. Na první pohled možná někoho může odradit zavádění systému přes firmware typu UEFI (který z různých důvodů nemá ve světě otevřeného softwaru příliš dobré jméno). V tomto případě by ovšem firmware UEFI měl otevřený (měl by být založený na svoboné implementaci Tianocore) a lze jej tedy modifikovat či se zapojit do jeho vývoje.

 

Deska se dodává s Ångström Linuxem (což pochopitelně nevylučuje jiné distribuce či OS), a softwarová výbava by měla obecně být vydána jako otevřený software. Otevřenost asi ale nebude absolutní, některé moduly zřejmě budou pouze binární (například když něčí duševní vlastnictví nedovoluje ovladač či firmware otevřít). To se zřejmě bude týkat hlavně licenčního grafického jádra čipu Atom E640.

MinnowBoard je již v této chvíli v prodeji, zařízení má ale jeden problém, a tím je cena. Dělá 199 USD, takže je jasné, že tento mini počítač neosloví masy lidí, jako se to podařilo stroji Raspberry Pi. Pořídí si jej asi jen vážnější zájemci. Pokud Intel tuto iniciativu bude podporovat i nadále, mohlo by se z MinnowBoardu ale i tak stát zajímavé zařízení. Prospělo by mu však, kdyby Intel místo skutečně starého čipu Atom E640 použil 22nm čipy SoC Bay Trail s architekturou Silvermont, které uvede na podzim.

Zdroje: The Register, MinnowBoard.org (1, 2, 3)