Hlavní navigace

Ovladače AMD dostanou zvláštní nástroj pro hlášení problémů grafik Radeon (i dalších věcí)

24. 6. 2020

Sdílet

Zdroj: Redakce
Nejnovější preview verze ovladačů grafik Radeon obsahují novou aplikaci pro rychlé hlášení problémů GPU, ovladačů grafiky, ale i čipsetu a platformy AMD.

Vypadá to, že AMD chystá novinku v ovladačích pro grafické karty Radeon. V některé z nadcházejících verzí se totiž objeví přímo v menu zabudovaný, ale zároveň i samostatně funkční dialog pro hlášení chyb, který vám usnadní život, pokud byste chtěli poslat zpětnou vazbu.

Momentálně AMD nabízí ovladač 20.5.1. Ovšem separátně firma vydala preview verzi, ve které už také poskytuje podporu pro grafickou akceleraci (pro strojové učení, ale i jiné aplikace) přes DirectX 12 ve virtualizovaném linuxovém subsystému (WSL), o které jsme psali zde. Toto zatím není zapnuté ve standardně distribuovaném ovladači datovaném 10. června, jen ve zvláštním sestavení ze 17. června, které se dá najít na tomto odkazu.

V této preview verzi pro uživatele WSL lačnících po GPU akceleraci strojového učení a podobných věcí byla ovšem mimo to nalezena právě i nová forma hlášení problémů. V sekci nastavení (do níž se dostanete kliknutím na ozubené kolečko), přibyla možnost „Launch Bug Report Tool“ (nad položkou About Radeon Software).

AMD Bug Report Tool 03 Nový AMD Bug Report Tool (Zdroj: Cnews.cz)

„AMD Bug Report Tool“ se po instalaci ovšem přidá také do Start Menu Windows. Jde tedy o samostatný program. Doufejme tedy půjde spustit i když se vám hlavní aplikace rozbije a nenechá se otevřít.

AMD Bug Report Tool 05 Nový AMD Bug Report Tool (Zdroj: Cnews.cz)

Tato volba otevře jednoduché okno, kde si vyberete, v čem chcete hlásit chybu, co se vám děje za příkoří, v které hře či aplikaci to nastává, jak se chyba dá vyvolat a co páchá. A pak samozřejmě údaje o softwaru a hardwaru vašeho PC. Půvab tohoto nástroje je právě v tom, že zatímco normálně byste informace o svém PC museli někde sepisovat ručně, ovladač je vyplní za vás, protože konfiguraci zná.

Poté se report odešle kliknutím na červené tlačítko. Tento nástroj jinak umožňuje hlásit potíže nejen v ovladačích grafické karty (nebo vůbec problém s grafickou kartou), ale i v nástroji Ryzen Master a aplikaci AMD Link. Poslední čtvrté zaškrtávátko říká „Platforma/Ovladač čipsetu“, takže do jurisdikce aplikace asi spadají i hlášení problémů okolo platformy procesorů AMD.

AMD Bug Report Tool 04 Volba "Launch Bug Report Tool" spouštějící nový AMD Bug Report Tool (Zdroj: Cnews.cz)

Nový dialog bude pro všechny dostupný až v budoucích verzích

Verze ovladače 20.5.1, která je teď dostupná na webu výrobce, ale i přes aktualizace nabízené přímo v aplikaci, zřejmě ještě tento dialog nemá, na místě této možnosti je zatím jen volba otevírající webovou stránku pro hlášení v interním browseru (ten je v Radeon Software od posledního velkého update). Kolonky o konfiguraci PC a hardwaru tam však musíte vyplnit ručně.

V budoucnu by tato procedura prováděná přes prohlížeč měla být nahrazena právě speciálním nástrojem z preview ovladačů, tlačítko funkce je totiž umístěno na stejném místě. Kdy ale nová podoba hlášení bude začleněná do standardních ovladačů, to zatím nevíme. Zástupci AMD na Redditu sdělili, že firma tuto novinku oficiálně odhalí „brzo“.

KL hlasovani

Galerie: AMD Bug Report Tool, nový nástroj pro hlášení chyb u Radeonů a procesorů AMD

Ovladač 20.5.1 by jinak měl podporovat WDDM (Windows Display Driver Model) 2.7, což například znamená, že Windows 10 v buildu 2004 již s tímto ovladačem ukazuje ve správci úloh teplotu GPU.

Zdroj: Tom's Hardware

Byl pro vás článek přínosný?