Hlavní navigace

Ovládejte Windows 8 pomocí zraku [video]

6. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Windows 8 již budou nachystaná na dotykové ovládání, jakmile se ale z Metra přepnete do do klasického desktopového prostředí, budete se potýkat s nepřesným ovládáním. Prsty jsou zkrátka na titěrné prvky příliš velké a v řadě situací je zhola nemožné dotknout se té správné položky. A samozřejmě, u stolních počítačů a notebooků není dotýkání se monitoru stojícího ve vertikální poloze také zrovna optimální. To by vás určitě napadlo použít myš, jak jste zvyklí. Nebo můžete zkombinovat touchpad a svůj zrak.

Zařízení na sledování vašich očí se nazývá Gaze a pochází od švédské firmy Tobii. Vaším počítačem vlastně musí být přenosný notebook, poněvadž stolní mašiny obvykle žádný touchpad nemají. A v tomto případě byste se bez něj neobešli. Ve své podstatě Gaze sleduje, kam se díváte, a na zrakem označené objekty na obrazovce při tom můžete klepnout prostřednictvím touchpadu. Práce s touchpadem se zase tak moc neliší od toho, na co jsme zvyklí. Především z něj ale vypadává posunování ukazatelem myši.

Místo toho rovnou vybíráte zrakem, kam byste rádi přešli dál (do další složky, na některý z odkazů na webové stránce atp.) a touchpadem se výběr potvrzuje. Gaze vše pozoruje z místečka pod monitorem. Technologie vypadá docela zajímavě, otázkou zůstává, jak by se s ní pracovalo. Gaze nicméně bude předvedeno na letošní akci CES na noteboocích s Windows 8, takže jistě uslyšíme mnoho názorů na věc. A teď se podívejte na video.

Zdroj: Neowin

Byl pro vás článek přínosný?