Hlavní navigace

Paměťovky s výkonem SSD. Samsung uvedl první UFS kartu, která by měla nahradit microSD

Sdílet

Zdroj: Redakce

Korejský výrobce chce zrychlovat úložiště v mobilech. Mezi prvními začal do smartphonů integrovat UFS čipy s vyšším výkonem při čtení i zápisu než u tradičních (levných) řešení založených na formátu eMMC. Teď chce zrychlit také paměťové karty. Ty ve formátu microSD jsou oproti interním úložištím stále pomalé.

Samsung oznámil první UFS karty 

Asociace JEDEC však pracovala na lepším formátu založeném na standardu UFS 2.0 a Samsung první takové „UFS Cards“ právě představil. Chystá je v kapacitách 32, 64, 128 a 256 GB.

Samsung oznámil první UFS karty

Sekvenční rychlost čtení u nich dosahuje až 530 MB/s a zápis až 170 MB/s. Počet operací za sekundu je při čtení 40 000, v zápisu zvládne až 35 000 IOPS. To jsou sto- až tisícinásobné hodnoty oproti těm nejrychlejším současným microSD kartám ve třídě UHS-I. UFS karty mají vyšší výkon mj. díky pokročilejší frontě příkazů a plně duplexnímu režimu s možností zápisu i čtení v jednu chvíli.

Samsung srovnává

UFS karta microSD karta
sekvenční čtení 530 MB/s 95 MB/s
sekvenční zápis 170 MB/s 35 MB/s
IOPS čtení 40 000 1 800
IOPS zápis 35 000 350

UFS karty budou velké podobně jako microSD, ale nejsou zpětně kompatibilní. To bude z počátku brzdit rozšíření v koncových zařízeních, protože ekosystém okolo microSD je až moc rozšířený. Samsung ani nenaznačuje, že by tento formátu použil u mobilních telefonů, ale mluví primárně o zrcadlovkách, akčních kamerách nebo dronech, kde je hlad nejen po kapacitě, ale vzhledem k velikostem souborů hi-res fotek a 4K videa i po rychlé manipulaci s daty. O cenách ani dostupnosti UFS karet zatím Samsung nic bližšího nesdělil.

 

Zdroj: Samsung