Hlavní navigace

Jak rychle poslat soubory z jednoho mobilu do druhého? Výrobci našli řešení

Sdílet

Skoro každá aplikace obsahuje nějakou možnost sdílení dat. Co když ale chcete poslat soubor, fotku, kontakt či jiná data někomu, kdo s vámi sedí u stolu? Proč tohle řešit cloudem, když by se telefony mohly propojit lokálně? Před nástupem smartphonů tohle řešilo Bluetooth dostupné v lepších tlačítkových telefonech, dnes by se k tomu dala využít Wi-Fi s vyšší rychlostí a lepším dosahem. Apple tohle vymyslel již před šesti lety, když do iOS 7 integroval funkci AirDrop. Ta dokázala vyhledat okolní zařízení a jednoduše se s nimi dorozumívat. Uživatelé díky tomu mohli přenášet data mezi iPhony, iPady i Macy. Android takovou možnost standardně nemá, i když se o to Google mnohokrát pokoušel. Již v roce 2011 uvedl funkci Beam, díky níž se mobily spárovaly díky NFC čipům. Skoro nikdo o ní nevěděl a dnes už v systému ani není. Snadnou možnost posílání souborů loni zpřístupnil až v aplikaci Files Go. Pořád je to ale dost utajovaná novinka a navíc vyžaduje nainstalovat si další aplikaci.

Peer-to-Peer Transmission Alliance

Čínští výrobci Xiaomi, Oppo a Vivo se rozhodli integrovat takovou funkci přímo do systému tak, aby fungovala napříč zařízeními různých značek. Založili proto Peer-to-Peer Transmission Alliance a společně chtějí funkci zlepšovat a snad i rozšiřovat dál.

Dostupná bude přes klasické tlačítko pro sdílení, kde se kromě ostatních aplikací objeví i okolní zařízení. Ta se nejdříve vyhledají přes Bluetooth, samotný přenos dat pak proběhne přes Wi-Fi Direct (uživatel nemusí síť nijak nastavovat). Rychlost bude limitována pouze možnostmi Wi-Fi. Pro spojení budou muset oba uživatelé muset sdílení nejdříve povolit v systému, jen tak bude jejich zařízení dohledatelné. Až pak jeden pošle soubor, druhému vyskočí výzva, jestli chce data přijmout.

Pro uživatele bude matoucí, že se funkce bude u každého výrobce jmenovat jinak. Xiaomi například v MIUI 11 využívá Mi Share, u Oppa a Viva to bude jinak (funkce zatím nemají). A navíc neplatí, že na všech mobilech s MIUI 11 bude novinka dostupná. Xiaomi uvádí, že Redmi 6, 6A, 6 Pro, 7, 7A, S2, 8, 8A, Note 8 a Note 8T ji nepodporují. Funkce pravděpodobně běží na 5GHz Wi-Fi, takže zařízení bez 802.11ac mají smůlu. Zkrátka zase několik háčků pro tak primitivní operaci jako odeslání souboru.

Zdroj: Xiaomi 1, 2