Hlavní navigace

Petr Kellner zvažuje prodej části Cetinu. Odhadovaná cena dosahuje 176 miliard korun

19. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: CETIN

Skupina PPF se má v nejbližší době rozhodnout, zda prodá menšinový podíl v Cetinu. S odvoláním na nejmenovaný zdroj to uvádí Bloomberg. PPF se má rozhodovat mezi přímým prodejem a nabídkou akcií na trhu. Výslednou cena by mohla příznivě ovlivnit nedávná transakce španělského giganta Cellnex, který dal za Polkomtel Infrastruktura, polskou obdobu Cetinu, 1,68 miliard eur. Tedy asi 13,3násobek EBITDA (zisk před zdaněním a odpisy). U Cetinu je EBITDA na hodnotě asi půl miliardy eur.

PPF zvažuje návrat Cetinu na burzu již delší dobu. Odešel z ní v roce 2016 po odštěpení od O2. Minulý měsíc se hovořilo o tržní kapitalizaci okolo 4 miliard eur, ale nyní po transakci Cellnexu by to mohl být téměř dvojnásobek. Při tehdejším vyplacení akcionářů byla cena samozřejmě mnohem nižší.

Cetin v minulých letech provedl akvizice telekomunikačních společností v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé hoře. V Česku investuje 27 miliard do optických sítí. PPF potřebuje peníze na další akvizice, nedávno například pohltil CME (vlastník televize Nova) za 50 miliard korun.

Hodnota Cetinu by tak podle Bloombergu mohla činit až 176 miliard korun, původní odhad hovořil o čísle něco přes 100 miliard korun. Bude zajímavé sledovat, jak velkou část společnosti by Petr Kellner nakonec prodal. PPF pro Bloomberg potvrdila, že veřejná nabídka menšinového podílu je jednou z možností. Pravděpodobně by šlo o burzu v Amsterdamu a finální prodej by se mohl uskutečnit letos na podzim.

zdroj: Bloomberg