Hlavní navigace

Pevné disky před propastí? Trh se v roce 2013 propadne o 12 %, tvrdí iSuppli

5. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Analytická společnost IHS iSuppli zveřejnila prognózu pro trh klasických pevných disků na léta 2013 a 2014. V uplynulém roce se prodaly pevné disky za celkem 37,1 miliardy dolarů. Pokud jsou předpovědi iSuppli správné, pak by se výrobci měli připravit na pořádný sešup – letos totiž utrží jen 32,7 miliardy dolarů, tedy o 11,8 % méně.

iSuppli svou předpověď vysvětluje působením více faktorů. Jednak je to tlak ze strany SSD, jednak nižší prodeje stolních počítačů a notebooků, jejichž trh nahlodávají tablety vybavené výhradně pamětí Flash. A nesmíme zapomínat na vliv přírodní katastrofy koncem roku 2011, která vymrštila ceny pevných disků vzhůru a vydělal na tom zejména Seagate, jehož továrny zasaženy nebyly. Letos mají pevné disky zlevnit v průměru o 7 % a dalo by se tedy říct, že se ceny a s nimi i celková velikost trhu HDD jen vrací do normálu. Připomeňme si, jak iSuppli vidělo vývoj na jaře roku 2011:

Už tehdy samozřejmě analytici velmi dobře věděli o hrozbě v podobě solid-state pamětí. Mechanické pevné disky ale stále mají potenciál pro růst: díky jejich zatím nepřekonané ceně za jednotku kapacity jsou a nadále budou využívány v datových skladech, cloudových úložištích a ve firemním segmentu obecně.

Western Digital získal akvizicí Hitachi jeho řadu serverových disků Ultrastar a podle iSuppli jsou síly na tomto trhu momentálně velmi vyrovnané. Rovnováhu by ale mohly ve prospěch Western Digitalu vychýlit pevné disky s héliovou atmosférou, které hodlá společnost uvést na trh koncem roku.

 

MM_AI

O poznání hůř je na tom segment optických mechanik, kde iSuppli očekává pokles tržeb i prodaných kusů. Při trendu zmenšování a ztenčování počítačů na čtečky optických médií jednak není místo, jednak se většinou už obejdeme bez nich a výrobci PC tak mohou jejím vynecháním ušetřit. Časem by prý výrobci PC mohli optické mechaniky opustit úplně. Vzhledem k tomu, že herní konzole nové generace od Sony i Microsoftu budou mít mechaniku pro čtení Blu-ray disků, lze předpokládat, že i hry pro PC se ještě nějakou dobu budou distribuovat na fyzických médiích, s největší pravděpodobností na DVD. Vzhledem k životnosti mechanik ale nemusíme nutně pořizovat nové.

Zdroj: X-bit labs, iSuppli 1 | 2

Byl pro vás článek přínosný?