Hlavní navigace

Pirátská legenda se „vrací“. Napster je legální konkurencí pro Spotify a chce růst

16. 6. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Napster se stal symbolem internetového pirátství. Jde o první významnou službu, nad kterou zábavní průmysl vyhrál. Tedy vyhrál bitvu, ale válku projel. Přišla totiž jiná pirátská doupata, díky nimž je dnes hudba na webu oficiálně dostupná zdarma s reklamou nebo za stokorunu měsíčně. Piráti donutili nahrávací společnosti zlevnit a přístup k hudbě zjednodušit.

Napster se vrací
Napster se vrací

Ale zpět k Napsteru. Jde o P2P síť spuštěnou v červnu 1999, jejímž primárním účelem bylo sdílení empétrojek mezi desítkami milionů uživatelů. V tomto režimu Napster běžel dva roky. Vydavatelství A&M Records pod patronací RIAA ale službu v roce 2000 zažalovalo. Napster po tuhém boji prohrál a v červenci 2001 musel skončit plus zaplatit pokutu 26 milionů dolarů.

Napster chystal restart, ale zbankrotoval. Aktiva v aukci získala softwarová společnost Roxio, která z Napsteru udělal legální hudební obchod. Mezi roky 2006 a 2010 dokonce nabízela v USA možnost bezplatného poslechu všech písniček, mezi nimiž hrála reklama. Mezitím Napster změnil majitele, v roce 2008 službu koupil obchodní řetězec Best Buy. Ani u něj se dlouho neohřál. Od roku 2011 Napster patří společnosti Rhapsody.

Ta byla průkopníkem legální online hudby. V roce 2001 jako první spustila hudební půjčovnu s neomezeným poslechem za měsíční paušál. O rok později již měla smlouvy s Velkou pětkou (BMG, EMI, Sony, Universal a Warner Bros). Rhapsody se však celých 15 let zaměřovala pouze na USA, zatímco Napster fungoval všude možně, ale ne ve Spojených státech. Tento týden ovšem společnost oznámila, že značka Rhapsody končí a zůstane už pouze Napster.

Rhapsody/Napster momentálně fungují ve 34 zemích světa (v Česku zatím nikoliv) a ke konci roku měly celkově 3,5 milionu předplatitelů. V katalogu evidují 40 milionů skladeb a měsíční předplatné stojí v Evropě 10 eur. Pokud někdy odstartuje i v Česku, lze očekávat, že se přizpůsobí místním cenám konkurence.

Kruh se každopádně uzavřel. Napster dal vzniknout službám, jejichž vzorem bylo Rhapsody. A z Rhapsody teď bude Napster.

 

Zdroj: Wikipedia (1, 2), Rhapsody via Variety