Hlavní navigace

Pište rychle a pohodlně. Znáte tyto tipy a triky? [Windows Phone]

12. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Klávesnice ve Windows Phone v podstatě nabízí jen dvě radikálnější proměny. Přepnutím na klávesnici určenou pro jiný jazyk se dočkáte jiného zážitku, dalším je pak ovládání napovídání s automatickými opravami. Nejprve si prozradíme, jak spravovat klávesnice. Otevřete Nastavení | klávesnice, kde pokud vám na seznamu již přidaných klávesnic nějaká chybí, klepněte na přidat klávesnice.

Na seznamu dostupných klávesnic vždy i velikost slovníku, pokud je k dispozici. Jeho instalaci se nevyhnete, i kdybyste o navrhování slov při psaní neměli zájem, systém ji totiž neustále připomíná. Instalaci aktualizace týkající se jazykové podpory proto proveďte. Chcete-li se některé přidané klávesnice zbavit, podržte na požadované verzi prst a klepněte na odebrat.

Nestačí vám jedna klávesnice? Přidejte další
Nestačí vám jedna klávesnice? Přidejte další

Použití anglická klávesnice

Proč mít vedle české klávesnice přidanou ještě např. anglickou? I kdybyste si psali pouze s Čechy, diakritika v SMS není optimální a někomu psaní bez diakritiky připadá rychlejší. Česká verze má v rozložení navíc napevno zabudované další znaky, abyste mohli ručně zadávat diakritická znaménka. Protože prostor není nafukovací, jsou jednotlivé klávesy užší. Na anglické klávesnici se proto někomu píše lépe.

Při psaní se mezi jazykovými mutacemi přepínáte klepnutím na tlačítko poblíž mezerníku, jež označuje aktuální jazyk, např. CES nebo ENG. Pokud na něm podržíte prst, otevře se přehled všech dostupných klávesnic. Tato nabídka se hodí, pokud máte více než dvě klávesnice a chcete se v nich rychle zorientovat a přepnout se hned na tu správnou.

Tipy pro rychlejší psaní

Trik s podržením klávesy budete využívat častěji. Zejména pro českou klávesnici platí, že podržením zobrazíte další varianty písmena, typicky jde o verze s háčkem či čárkou. Znaky a čísla najdete po klepnutí na symbol &123. Při psaní adres webových stránek využijete klávesu pro zadání domény prvního řádu, což je v Česku .CZ. Opět ale podržte prst na klávese – tak rozbalíte nabídku s dalšími doménami. Nejste tedy vždy omezeni jen na to, co přímo vidíte na klávesnici.

Podržením klávesy často odkryjete podnabídku
Podržením klávesy často odkryjete podnabídku

Samostatný oddíl dostali smajlíci a grafické emoji. Po vložení některých znaků (zavináč) nebo smajlíka se klávesnice automaticky přepne zpět na písmena. Klávesnice dále zvládá automaticky opravovat překlepy, v případě české mutace pak přepisuje slova bez diakritiky, aby diakritiku obsahovala. Automatické opravy nicméně nejsou stoprocentní.

Nacházíte-li se na konci věty, poklepejte na mezerník. Tím vložíte tečku a za ní mezeru. Pokud na klávesnici marně hledáte čárku, stačí, abyste podrželi prst na klávese pro vložení tečky. Ta totiž vždycky obsahuje podnabídku s dalšími znaky. Klávesnice se přizpůsobuje i prostředí. Samostatnou tečku uvidíte v SMS, zatímco při zadávání adres v prohlížeči tečky nepoužíváme, takže tam tečku jako samostatnou klávesu nespatříte.

Automatické opravy

Klávesu Shift najdete na začátku druhého řádku odspoda. Při klepnutí se chová jako Shift, poklepáním z něj však uděláte Caps Lock. To není všechno. Pokud si rozmyslíte, že by nějaké slovo měla mít raději všechna písmena malá, nebo naopak velká, slovo poklepáním označte a pak klepejte na Shift. Slovo bude mít najednou všechna písmena malá, nebo velká, aniž byste jej museli celé ručně přepsat.

Automatické opravy lze vypnoutSlova přidaná do slovníku odstraníte tlačítkem Vymazat návrhy

Pro automatické opravy platí, že je lze vypnout. V Nastavení | klávesnice klepněte na požadovanou klávesnici a určete, zda se má Navrhovat text, Vkládat tečka po poklepání na mezerník, První písmeno ve větě nastavovat na velké atd. U anglické mutace najdete navíc možnost vypnout Word Flow (Psát potahováním prstem po písmenech).

Půjdete-li do Nastavení | klávesnice | upřesnit, najdete zde možnost vypnout zobrazování klávesy s čárkou nebo automatické přepnutí zpět na písmena po zadání smajlíka. Klepnutím na vymazat návrhy pak odstraníte slova, která jste sami přidali do slovníku. Po jednom je bohužel vybrat nelze.

Tip: Word Flow

I Microsoft svou klávesnici obohatil podobným stylem psaní, který známe ze Swypu pro Android. Funkce, kdy píšete tak, že prstem kloužete po displeji, místo abyste jednotlivá písmena vyťukávali, je ale dostupný jen v několika jazycích. Čeština ani slovenština podporovány ani po několika letech nejsou. Kdybyste psali anglické texty, můžete Word Flow na anglické klávesnici vyzkoušet. Jinak bohužel.