Hlavní navigace

Po upgradu nelze obnovit PC. Stáhněte instalační obraz s Windows 8.1

22. 10. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft když něco dělá, málokdy zvolí elegantní řešení. Jeho problémem bývá, že napoprvé učiní zbytečné chyby, které dříve či později napraví. Málokdy se ale vyhnete dojmu, že k zaškobrtnutí dojít vůbec nemuselo. Tak se stalo, že Microsoft na trh vypustil tablety s Windows RT a uživatelům neposkytl možnost stáhnout si instalační médium, aby bylo případně možné provést opravu operačního systému při nepovedeném upgradu atp.

Tip: Windows Store zasáhla vlna aktualizovaných aplikací. I editor Movie Moments

Pokud jste si dříve pomocí funkčního systému nevyrobili opravné médium ručně, měli jste problém. Teď už naštěstí stačí zamířit na web. Tomu ale musely předejít technické problémy při upgradu na Windows RT 8.1, kvůli kterým nebylo možné nastartovat do prostředí operačního systému. Jinak bychom se zřejmě nedočkali.

 

I Google přitom normálně poskytuje volbu vytvoření záchranného média pro obnovení poškozené instalace Chrome OS v Chromebooku. A prakticky to z jakéhokoli počítače.

Obnova bez záchranného média není možná

K častým problémům souvisejícím s přechodem na Windows 8.1 se zařadila jedna naprosto logická věc. Po instalaci novější verze systému z Windows Store se lidem z počítače často ztratila možnost obnovení operačního systému. Jak si jistě dobře vzpomínáte, můžete provést buď úplnou přeinstalaci a tím pádem i smazat všechna data na disku, eventuálně provést částečnou obnovu. Ta vám ponechá osobní data, ačkoli pak musíte přeinstalovat aplikace.

Jedná se o formy přeinstalace, aby je pochopil i zvládl jimi projít i úplný začátečník. Po instalaci Osmiček se na interním úložišti obvykle vytvoří soubor, jenž obsahuje data potřebná k obnově. Instalace čistě digitální verze Windows 8.1 – tedy skrze Windows Store – nicméně nová data do počítače neuloží. Ve výsledku zůstáváte s Windows, která nelze snadno obnovit. Budou po vás z uvedeného důvodu chtít instalační médium.

Obnovení počítače se bez instalačního média nemusí podařit
Obnovení počítače se bez instalačního média nemusí podařit

To, které ale nemáte, neboť jste vlastníky Windows 8, ale na Windows 8.1 až přecházíte zdarma prostřednictvím Windows Store. Velmi by pomohlo, kdyby Microsoft uvolnil ke stažení instalační obrazy operačního systému. Nebo aspoň uložil data k obnově, abyste mohli zajít do dotykových ovládacích panelů a operační systém přeinstalovat. Když už z Windows Store stáhnete řádově gigabajty dat.

Nepřestanete se divit, proč Microsoft nezachoval instalační soubory na vašem pevném disku. Proč po vás pak chce médium, o němž musí z logicky věci vědět, že ho nemáte? K instalačním obrazům pro vytvoření záchranného média naneštěstí legálně dostanete obtížně. Známé postupy platí za krkolomné a při absolvování Microsoft počastujete nejedním hanlivým výrazem.

Získejte legálně instalační obraz Windows 8.1

Na jeden takový návod se ale podíváme, protože ho prostě budete možná někdy potřebovat. Objevili se také uživatelé, kteří by místo upgradu raději provedli čistou instalaci. I jim se proto budou obrazy ve formátu ISO hodit. O tom více v další kapitole. V neposlední řadě můžete mít doma více počítačů a pro mnohé uživatele s pomalejším připojením může být utrpení stahovat několik gigabajtů do každého počítače zvlášť, když se přitom může jednat o stejnou (bitovou) variantu systému.

Ale co když instalační médium k Windows 8.1 nemáte?
Ale co když instalační médium k Windows 8.1 nemáte?

Ať už jste koupili instalační klíč k Windows 8, nebo k mladším Windows 8.1, vždycky můžete instalaci zahájit digitální cestou, z webu Microsoftu. Všimněte si dvou tlačítek. Jedno hlásá Nainstalujte Windows 8.1, druhé Nainstalujte Windows 8. Instalace pomocí původce je nešikovná v tom, že již v počítači musíte mít funkční instalaci Windows. Možná si ale pamatujete na to, že ne nepodobný průvodce upgradem pro Windows 8 vás nechal místo okamžité instalace vytvořit si instalační DVD či flash disk.

To vás nechá také průvodce upgradem na Windows 8.1. Vraťme se k webovému instalačnímu programu pro uživatele, kteří s produktovým klíčem nezískali také instalační médium. Pokud máte klíč přímo pro Windows 8.1, můžete na uvedeném webu klepnout na tlačítko Nainstalujte Windows 8.1.

Jestli máte pouze klíč pro Windows 8, klepněte na Nainstalujte Windows 8 a spusťte instalační program. Po zadání produktového klíče klepněte na Další (Next) a jakmile započne stahování souborů, průvodce ukončete.

K instalaci Windows 8.1 nelze použít produktový klíč k Windows 8
K instalaci Windows 8.1 nelze použít produktový klíč k Windows 8

Teď pro změnu klepněte na Nainstalujte Windows 8.1. Instalační program možná vyhodí chybovou hlášku. Ukončete ho a následně znovu spusťte. Teď by v každém případě měl navázat stažením souboru ISO, ovšem nyní s Windows 8.1. Případně se můžete rovnou pustit do tvorby instalačního flash disku. Připomínám, že bitová kopie bude stažena podle toho, jakou bitovou kopii Windows aktuálně používáte.

Každý klíč odemyká jiný zámek

Možná namítnete, že Microsoft poskytuje instalační obrazy k operačnímu systému skrze služby jako TechNet. Problém spočívá v tom, že tyto kopie fungují jedině s klíči vygenerovanými v rámci TechNetu, případně jinde. Výše jsme psali o instalačním průvodci, jenž doplňuje průvodce upgradem. Ani průvodci určení pro Windows 8.1 vám nepomohou, pokud máte klíč k Windows 8.

Ačkoli to nedává valný smysl, tímto jinak logickým způsobem obraz instalačního média legálně nezískáte. Situace s produktovými klíči, fungujícími každý v systému jiného původu, je ještě zamotanější. Např. Windows 8.1 z TechNetu sice s klíčem pro Windows 8 z běžné distribuce nenainstalujete, zato je jím lze normálně aktivovat. Což je vám v době instalace málo platné.

Klíč z TechNetu se pro změnu nedá použít k instalaci Windows z maloobchodní distribuce
Klíč z TechNetu se pro změnu nedá použít k instalaci Windows z maloobchodní distribuce

Pro stažený soubor ISO s Windows 8.1 platí, že ani při čisté instalaci nelze použít produktový klíč k Windows 8. V podstatě jediným a relativně nekomplikovaným – zato automatickým způsobem – pro majitele základních Osmiček zůstává postup, kdy nainstalujete Windows 8 ze svého média a následně zvolíte upgrade skrze Windows Store.

MM_AI

Aby instalační program pro Windows 8.1 schroustal váš produktový klíč pro Windows 8, musíte se zbavit zadávání klíče během samotné instalace. Na to návod máme. Pak klíč k Osmičkám zadáte po instalaci a tehdy by měl být přijat.

Zdroj: Eight Forums via McAkins Online

Byl pro vás článek přínosný?