Hlavní navigace

Podoba Radeonu RX Vega odhalena. Chlazení vzduchem, tachometr z Fury a stříbrný design

17. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nvidia už svou letošní highendovou novinku uvedla do obchodů začátkem měsíce, zatímco na konkurenci od AMD se ještě chvíli bude čekat. Radeon RX Vega zatím byl ukázán jen ve formě prototypů a pravděpodobně vyjde nejdřív v květnu (oficiálně zatím byl vypuštěn jen údaj „druhé čvtrtletí“). Nyní se ale konečně vynořila i finální karta v podobě, v jaké zřejmě půjde do obchodů.

AMD u příležitosti odhalení šestijádrových a čtyřjádrových Ryzenů pořádalo v čínském Pekingu konferenci AMD Technology Summit 2017. Ta se ale nevěnovala jen procesorům. Na čínském fóru Chiphell se totiž objevily fotografie, podle kterých zřejmě AMD některým novinářům ukázalo i první obrázky Radeonu RX Vega. Nešlo ještě o pravou kartu, ale o vizualizaci na videu. Snímky jsou nafocené z displeje notebooku, takže kvalita je nízká a těžko říct, zda by nemohlo jít i o podvrh.

Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz) Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz)

Pokud jsou ale fotografie pravé, pak by snad mělo jít o podobu referenční karty. Bude laděná do světlých odstínů (že by inspirace odsud?), tuto barvu má backplate s logem Radeon Vega a zdá se také kryt chladiče. Ten je dvouslotový a nikde nevidíme hadice vodního chlazení, což ale neznamená, že ještě nemůže být použito. Kryt vypadá uzavřeně, takže patrně nemá axiální ventilátory. V případě, že by byl vzduchový, by pravděpodobně měl konvenční koncepci s radiálním ventilátorem, profukujícím dvouslotový pasiv skrz a směrujícím vzduch ven ze skříně záslepkou. Tato koncepce má proti nereferenčním chladičům s axiálními ventilátory výhodu v tom, že funguje dobře bez ohledu na kvalitu větrání uvnitř PC (ostatně i Nvidia to má na svých referenčních kartách hrdě stejné).

Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz) Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz)

Karta má stále iluminovaný nápis Radeon na boku a vidět lze také napájení dvěma konektory (dvěma osmipiny, možná teoreticky osmipinem a šestipinem). Pod napájecími konektory je řada diod, která rozsvěcením indikuje zatížení GPU, tzv. „GPU Tachometr“, který AMD mělo už na Radeonu R9 Fury X. Přepínač viditelný v otvoru backplatu patrně slouží k přepínání barvy těchto LED.

Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz) Údajná vizualizace referenčního Radeonu RX Vega (Zdroj: VideoCardz)

Aktualizace:

Na webu VideoCardz se již objevily kvalitnější obrázky ze stejného propagačního videa, které teď můžete vidět výš místo původních fotek notebooku. Z nich je vidět, že karta není bílá, jak se původně zdálo. Světlý odstín krytu chladiče je ve skutečnosti kovový povrch, pravděpodobně hliník. Design karty bude zdá se hrát na mírně luxusní strunu. Možná zde nemusí nutně jít o referenční kartu, ale o nějakou speciální edici.

Karty RX 500 s mírným zpožděním?

Víc se toho asi už z těchto obrázků nevykouká. Nicméně díky tomu, jak se uvedení blíží, se snad brzy začnou objevovat i výživnější úniky. Něco dalšího teď máme zatím jen k na Polarisu založeným kartám řady RX 500. Podpora pro tyto karty byla totiž už přidána v aktuální verzi GPU-Z, která přidává modely „RX580, RX 570, RX 560 a RX 550“. Zároveň by už pro část karet (RX 580, RX 570 a RX 560, tedy Polarisy 10 a 11) měla být dostupná i podpora v ovladačích Crimson ReLive 17.3.2 Beta.

MM_AI

Tyto přeznačené (a možná na vyšší výkon popohnané) Radeony s čipy Polaris by se údajně také měly objevit o něco později, než jsme psali minule. První zprávy webu Heise.de hovořily o vydání Radeonů RX 580 a RX 570 už 4. dubna a Radeonů RX 560 a snad i RX 550 pak 11. dubna. Nyní údajně pokoutní kanály mluví o tom, že by se tyto grafiky objevily až 18. dubna. To by snad dávalo smysl z toho důvodu, aby vydání nekolidovalo se startem prodejů šestijádrových a čtyřjádrových Ryzenů, který byl stanoven právě na 11. dubna.

Aktualizace (18. 3. 2016):

Web SweClockers se zřejmě z vlastních zdrojů (které bývají docela dobré) přidává k tomu, že budou Radeony RX 580 a RX 570 vypuštěné 18. dubna. Ovšem pozor, pro RX 560 to neplatí, ta má naopak vyjít až v květnu. Ovšem naopak slabší model Radeon RX 550 by se zase měl objevit ještě během dubna. Podle SweClockers by výkon této karty měl být někde mezi Radeonem R7 360 a modelem RX 460.

Byl pro vás článek přínosný?