Hlavní navigace

Pohled na novinky ve Windows 8.1 GDR1. I s myší bude hej [galerie]

3. 2. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

V pondělí na síť uniklo zkušební sestavení Windows 8.1 s jarní aktualizací. Toto oživené vydání můžete znát také s doprovodnou zkratce GDR. Jako General Distribution Release Microsoft v minulosti označil tři menší balíky s novinkami pro Windows Phone 8. Produkt se tak stále jmenoval stejně a Ballmerův podnik častými změnami nikoho zbytečně nemátl. Navíc nešlo o tak zásadní úpravy, aby ospravedlnil neustálé skákání mezi verzemi. Podobná situace nastala u Windows 8.1.

Tip: Přečtěte si všechny dosavadní zprávy o Windows 8.1

V souvislosti s chystanou jarní aktualizací si vzpomenete na Servisní balíčky. Srovnání není mimo mísu, protože i ty v minulosti přidávaly v malé míře nové funkce a především zlepšovaly to, co se nachází pod kapotou. Service Packy sice Redmondští oficiálně zabili, takže nikdy nepřivítáme ani druhý Servisní balíček pro Windows 7, prakticky si nicméně nemůžeme stěžovat. Uživatelé Windows 8 po roce zdarma dostali upgrade v podobě Windows 8.1. Po dalších několika měsících přichází opět vylepšení zdarma.

 

Možnost si ještě pár týdnů před premiérou vylepšený operační systém osahat jsme si nemohli nechat ujít. O novinky se s vámi samozřejmě podělíme. V podstatě jsme sice věděli, co se chystá, ale teprve když produkt dostanete do ruky, ujasníte si spoustu věcí, o nichž jste do té doby měli jen povrchní znalosti. Předvedeme vám všechna vylepšení v praxi, na obrázcích, a popíšeme si zejména nové věci.

Máte myš? Pak uvítáte klasické kontextové nabídky v Metru
Máte myš? Pak uvítáte klasické kontextové nabídky v Metru

Spouštění zůstává u Metra

Začneme tam, kde ve výchozím stavu skončíte po každém spuštění či instalaci Windows. Ne, Windows 8.1 GDR1 nemění nic na tom, že se před vás počítač po startu postaví dlaždice. Spouštět se automaticky na plochu lze, ale takové chování musíte ručně nastavit. Úvodní obrazovka zůstává stejná, až na dva nové ovládací prvky. První je tlačítko pro aktivaci hledání. Hledání se dříve aktivovalo tím, že jste začali psát. Tento přístup zřejmě nebyl dodatečně intuitivní.

Konečně přístupné vypínáníAplikace se pěkně řadí
Konečně přístupné vypínání | Aplikace se pěkně řadí

Vypínání bylo rozhodně umístěné na nevhodném místě, a sice v nastavení. Museli jste vyvolat Šém, otevřít jednu nabídku a pak jste teprve viděli příslušné předvolby. To mně osobně nesedlo a umístění prvků pro vypnutí počítače jsem kritizoval od dob vydání Windows 8. Teď se vracíme tam, kde jsme byli ještě ve Windows 7, a sice stačí vyvolat nabídku Start, pardon, Úvodní obrazovku, a klepnout na symbol vypnutí. Pak už počítač uspíte, nebo třeba úplně ukončíte jeho činnost.

Nenápadné změny doznala část Úvodní obrazovky, kde najdete přehled všech aplikací. V nabídce dotykových se lze navigovat pomocí počátečních písmen, podobně jako to známe z Windows Phone. Zvláštní je, že mezi nimi objevíte i pár zástupců desktopu. Microsoft na Úvodní obrazovku připnul dlaždice odkazující na složku s obrázky a dokumenty. Na uživatele klasických počítačů s připojenou myší a klávesnicí vůbec čeká pár skvělých momentů.

Na tabletu se nic nemění……s myší ale můžete aplikace ukončovat snáze
Na tabletu se nic nemění, s myší ale můžete aplikace ukončovat snáze

Přívětivější přístup k myším

Pakliže máte v ruce myš, systém se k vám tváří mnohem přívětivěji než jindy. Proto v Metru můžete vyvolávat klasické kontextové nabídky, jak je známe z desktopu. Pomocí nich provedete všechny příslušné úpravy, ať už se jedná o odepnutí či změnu velikosti dlaždice, nebo např. o odinstalaci aplikace. Mluvilo se o tom, že aplikace ještě v oknech nepoběží. To je pravda, na to se těšme až s příchodem Windows 9, ale pár pěkných bonusů budeme čerpat už na jaře.

Dotykové aplikace na hlavním paneluHlavní panel se po zahájení práce s dotykovou aplikací zasune
Dotykové aplikace na hlavním panelu | Hlavní panel se po zahájení práce s dotykovou aplikací zasune

Aplikace už registrují myš, a když najedete do horní části okna, vysune se tmavá lišta. Tato forma záhlaví obsahuje pouze informaci o názvu aplikace a křížek pro ukončení. Klepnutím na něj aplikaci ukončíte, resp. nebude dostupná v nabídce pro přepínání spouštěných aplikací. Ale když ji dlaždicí opět přivedete k životu, obvykle se vám ukáže v tom stavu, v jakém byla naposledy. To už ale koneckonců znáte z Windows 8.1. Především nám ale redmondský gigant dovoluje, abychom aplikace pro Metro připínali na hlavní panel.

Chcete mít na hlavním panelu všechny spuštěné dotykové aplikace? Zamiřte do nastaveníSkyDrive se hlásí v oznamovací oblasti
Chcete mít na hlavním panelu všechny spuštěné dotykové aplikace? Zamiřte do nastavení | SkyDrive se hlásí v oznamovací oblasti 

Postupný průnik dotykového rozhraní a klasické pracovní plochy je patrnější než kdy dřív. Ale pozor, na hlavním panelu se standardně neobjevují všechny aplikace z Windows Store, jen ty připnuté. V nastavení panelu ale můžete zvolit, aby se na něm ukazovaly všechny. Pak na ikonickém ovládacím prvku Windows uvidíte kompletně všechny spuštěné aplikace.

I u dotykových uvidíte náhled, jen jumplisty zůstanou prakticky prázdné. To ale nelze nazvat překvapením. Dále po aktivaci předvolby uvidíte nové tlačítko v záhlaví dotykových aplikací. Přibude minimalizace.

V pravém panelu dole najdete odkaz na Ovládací panely na plošeSpravujte diskový prostor
V pravém panelu dole najdete odkaz na Ovládací panely na ploše | Spravujte diskový prostor

Být viditelnější

K probrání zbývá jen pár drobností. Vadilo vám, že se integrovaný (a osekaný) klient SkyDrive před vámi úplně schovává? Teď v oznamovací oblasti jeho přítomnost signalizuje ikona, a to i v případě, že zrovna neprobíhá  synchronizace. Dotykové možnosti nastavení ve spodní části panelu s navigací odkazují do desktopových Ovládacích panelů. Microsoft již nezapíná náhled na plochu, když najedete ukazatelem na konec hlavního panelu.

V nastavení v Metru navíc můžeme spravovat diskový prostor, dokonce i vysypete Koš. To je zatím všechno, čeho jsme si všimli. Kdybychom narazili na něco dalšího, budeme vás informovat. Kdybyste na něco narazili vy, tak se s námi a ostatními čtenáři neváhejte podělit. Na menší jarní aktualizaci si toho Microsoft nachystal dost, že? Oficiálně má vyjít druhé úterý v březnu skrze službu Windows Update.

Jarní aktualizace bude oficiálně uvolněna v březnu
Jarní aktualizace bude oficiálně uvolněna v březnu

Zdroj: vlastní