Hlavní navigace

Point of View Mobii 945: čtyřjádro a IPS s 2048 × 1536 px za 7590 Kč

13. 5. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Není to tak dávno, co jsme vám ve stručné recenzi představili jeden z prvních desetipalcových tabletů kombinujících operační systém Android a současně vysoké rozlišení displeje 2048 × 1536 px. Ainol Novo 9 Spark zanechal vcelku slušný dojem a jen verdikt jsme nechali trochu otevřený. Důvodem byla hlavní postava této recenze a tedy přímá konkurence od společnosti Point of View.

Z tohoto úhlu pohledu zdá se mi poněkud…

Jak Spark, tak Mobii 945 se cenově pohybují kolem 7500 Kč vč. DPH. Point of View na rozdíl od Ainolu nevsadila na identické rozměry prvního Apple iPad, Mobii 945 je tak o něco štíhlejší a lehčí. Jen je otázkou, jestli to výrobce se zeštihlovací kůrou nepřehnal příliš. Počet hardwarových tlačítek po straně se smrskl na pouhé dvě. Nenajdete tu tedy nejen tlačítko pro rychlou změnu jasu, ani zámek otáčení obrazovky, ba dokonce ani kolébku pro zesílení či zeslabení zvuku. Zejména poslední absence mě dost šokovala, neboť se bez těchto tlačítek nemůže pohybovat v Recovery mode. Jakékoli upgrady firmware a podobná procesí tak budou poměrně komplikovaná. Obsažený Recovery mode není dotykový.

Vraťme se ale mezi běžné uživatele. Ti jistojistě relativně nízkou hmotnost ocení, líbit se jim bude také solidní a pevné provedení celého tabletu. Přední strana je samozřejmě lesklá, zadní víko pak tvoří zřejmě nějaká směsice s hliníkem. Rozhodně nikde neuvidíte špatné lícování a ani nenarazíte na vrzání. Možná že právě zvolené materiály ale stojí za slabším signálem integrované antény Wi-Fi. Síla signálu byla nanejvýš srovnatelná se zkoušenými smartphony, Apple iPad 2 měl ve stejných místech signál silnější.


 

Přestože je tablet opravdu velmi tenký a navzdory šetření tlačítky se našlo místo pro miniHDMI i slot pro microSDHC (max. kapacita 32 GB). Na spodní straně je microUSB, konektor pro napájecí adaptér či mikrofon. Reproduktor má tablet pouze jeden a to ze spodní strany. Doporučuji vám ho používat co nejméně, jeho přednes je totiž opravdu velice nehezký.

Zelený robotek verze 4.1 má k ideálu daleko

Tablet vás uvítá průvodcem, díky němuž například snadno vyberete jazyk (včetně češtiny). Ti, co už Android 4.x potkali, vědí, o čem mluvím. Pak zejména majitele iPadů čeká menší šok. Rozhraní ve 2048 × 1536 bodech na tak malé úhlopříčce vypadá sice báječně, vše je však velice pomalé. Přitom se nedá říct, že by Mobii 945 byl co do hardwarové konfigurace nějaké ořezávátko.

Čtyřjádrovému ARM by ale nejspíše slušela vyšší frekvence, vliv akcelerace grafiky PowerVR na domovskou obrazovku také není dostačující. V takovém AnTuTu Benchmarku bylo dosaženo většinou kolem 10 800 bodů, což ne náhodou přesně odpovídá skóre naměřeném na Ainol Novo 9 Spark.

Výkonem se tablet také neodchyluje od zařízení s Tegra 3, výkonnější jsou podle všeho čipy Samsung Exynos. Stejně jako na Ainol Novo 9 Spark, ani zde se nám nepovedlo dokončit kompletní test 3DMark. V galerii tak můžete vidět alespoň částečný výsledek, neprošel pouze jeden z testů fyziky.


 

Jestliže při přepínání obrazovek s ikonami, skrolování, surfování po webu nebo třeba jen procházení po marketu (Goodle Play) vám bude Mobii 945 připadat jako hlemýžď s trhanými pohyby, 3D hry jsou jiná káva. A čím náročnější 3D hra, tím obyčejně lépe. To jsou totiž obyčejně využita všechna jádra procesoru i grafiky a tablet se sice zahřívá, nicméně vše jede jako z praku.

 

 

Něco podobného se dá říct také o filmech. Vůbec, video je podle mě doménou tohoto tabletu či tabletů s vysokým rozlišením a především Androidem obecně. Na Mobii 945 je předinstalován 4K Player, další (a nutno říci často velmi dobré) přehrávače videoobsahu stáhnete zdarma z Google Play. Ve spoustě z nich lze dobře využít GPU akcelerace grafiky od PowerVR a ještě je v Androidu vše tak krásně jednoduché. Film prostě buď stáhnete, nebo nakopírujete na microSD či dokonce jen přes USB kabel a potom ve zvoleném přehrávači otevřete.

Přehrávače si poradí s většinou formátů videa i titulků a když neběží něco v jednom, poběží to v druhém. Jako kamarád na cesty, který vás bude bavit různými filmy a seriály, je tedy takový tablet opravdu velmi dobrý. A když už docestujete, můžete s tím správným kabelem (miniHDMI-HDMI, nebo třeba také MHL) promítnou nějaké to video uložené v tabletu nebo třeba prezentaci s fotografiemi na velké televizi.

V takovou chvíli vás zajímá asi výdrž přístroje na baterii. Ta má kapacitu 7600 mAh, což při napětí zhruba kolem 4 V dává něco přes 30 Wh. To je méně než u Ainolu Novo 9 Spark (10 000 mAh, napětí asi 3,4 V), ale ne zase o tolik. Určitá daň za tenké tělo a nižší hmotnost tu být zřejmě musí.

Každopádně při sledování seriálu v rozlišení odpovídajícím DVB-T SD se výdrž pohybovala kolem čtyř hodin a třiceti minut, při hraní her se bez nabíjení obejdete asi dvě a půl hodiny. Brouzdat po internetu s jasem do 10 % budete moci až osm hodin, s jasem na 75 % pak zhruba tak pět a půl hodiny. Nabíjení trvá celkem dlouho, nezměřil jsem to, ale celé dopoledne (nebo odpoledne) to klidně bude.

Když jsem zmínil jas, tak ten maximální by mohl být trochu vyšší (na slunci by takový lesklý displej ale potřeboval stejně asi nereálných 500 cd/m2) a minimální naopak klidně ještě o trochu nižší. Použitá matrice typu IPS v podstatě zaručuje vynikající pozorovací úhly, barevné nastavení bývá většinou také celkem dobré (řekl bych nikterak daleko od sRGB). Viditelně pomalejší je pak odezva, za rychleji pohybujícími se kontrastními objekty uvidíte duchy.

 

Shrnutí, hodnocení

Ačkoli asi žádný tablet s Androidem 4.1 není zrovna rychlý a skvěle stabilní, musím říct, že v případě Mobii 945 to bylo asi ještě o něco horší. Po nainstalování asi dvaceti aplikací jsem musel obnovovat tovární nastavení, jelikož přestala fungovat zkratka pro domovskou obrazovku a nešlo spustit spoustu aplikací a her. Ani po továrním resetu však nešlo vše hladce a některé aplikace vám způsobí, že nefunguje dále (už nikde) zvuk, jindy se zase při poklesu pod 15 % kapacity baterie vypne Wi-Fi (a už nejde zapnout) atd. Čištění paměti po opuštění jedné aplikace a přechodu do druhé je také dost podivné (velmi rychle klesá výkon a odezva přístroje). Na vše pomáhá klasické vypnout a zapnout, ale že by mě to nějak těšilo, to tedy ne.

Parametry
Cena 7 590 Kč včetně DPH
Zapůjčil Point of View ČR
Point of View Mobii 945
displej IPS, 2048 × 1536 px
procesor Allwinner A31 (Cortex A7. 4× 1,0 GHz)
GPU PowerVR SGX544 MP2
RAM 2 GB
kamery 5 Mpx zadní; 1,3 Mpx přední
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
akumulátor 7600 mAh (cca 30+ Wh)
rozměry 240 × 187 × 9,9 mm (540 g)

Nejdříve jsem myslel, že mám trochu vadný kus nebo omylem ještě nějaký pokusný předprodejní tablet. Jak se ale třeba podle recenze na Gamesite zdá, nejsem v problémech sám. Podobné stížnosti na pomalost a zasekávání lze najít v zatím jediné recenzi na Heurece. Vy možná ale narazíte jen na tuto recenzi Mobii 945, jenže to je spíše pouhý PR text. V Point of View by určitě měli zapracovat na aktualizaci firmware, jen jsem zvědav, jak ho tam stávající majitelé budou nahrávat.

MM_AI

Ale aby to zase nevypadalo, že Mobii 945 špatné zařízení. To už vzhledem k ceně a hardwaru, který za ni dostanete, snad být ani nemůže. Chcete-li rychlost, co nejméně nevyzkoušených aplikací (co mohou zasahovat do systému), musíte připlatit za některý iPad od Applu, ale mezi Androidy zase taková konkurence není. Navíc ne každému vyhovuje krmit tablet každým videem přes iTunes. A ten, kdo by přece jen chtěl vidět flashové reklamy, katalogy či videostreamy, jde asi radši ke Googlu než aby si platil (pomalé) speciální přehrávače a prohlížeč v Apple Store.

Takže pokud už se vůbec o Mobii 945 zajímáte, vybíráte zřejmě mezi třemi zařízeními: recenzovaným tabletem od POV, zmíněným Ainol Novo 9 Spark a Sencor Element V9.7. Všechno jsou to desetipalcové tablety s 2048 × 1536 pixely a panelem IPS. Sencor má dvoujádrový procesor a grafiku Mali, jen 1 GB RAM, zato trochu nižší cenu a rozhraní právě kvůli rychlosti v nižším rozlišení. Ainol má trochu větší výdrž na baterku, v podstatě identický procesor a další střeva, je rozměrově kompatibilní s iPadem (1) a měli jsme s ním méně problémů. Navíc má i hardwarová tlačítka pro ovládání hlasitosti. Mobii 945 zase oslovuje nižší hmotností a přítomností rozhraní BlueTooth 4.0. Výhody a nevýhody znáte, finální rozhodnutí o koupi už je na vás.

Byl pro vás článek přínosný?