Hlavní navigace

PowerColor potichu vypustil pasivně chlazený Radeon R9 270. Už je v obchodech

5. 2. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Sehnat pasivně chlazenou grafickou kartu z vyšších výkonnostních segmentů není moc snadné. Ostatně se spotřebou nad 100 W už v zátěži není vůbec snadné taková GPU uchladit. Nicméně pokud vás chladič bez „vrtulí“ láká, možnost existuje. Loni na jaře jsme psali o pasivně chlazené kartě Radeon HD 7850 od PowerColoru. Tento výrobce nenechal bezventilátorové provedení s příchodem nové (či přeznačené) generace karet Volcanic Islands zapadnout. Novou pasivní kartu založil ale rovnou na o stupínek výkonnějším modelu, Radeonu R9 270.

Karta série SCS3 (plným jménem PowerColor Radeon R9 270 SCS3) na předchozí model očividně navazuje. GPU Pitcairn je ale v modelu R9 270 neořezané s 1280 aktivními stream procesory, zatímco HD 7850 jich má jen 1024. To pochopitelně vytváří prostor pro dosažení vyššího výkonu. Texturovaích jednotek je 80, rasterizačních 32. Na stránkách PowerColoru se specifikace nenacházejí, nicméně kartu již nabízí několik evropských obchodů. Dle jejich informací je základní frekvence GPU referenčních 900 MHz – pasivní chlazení si tedy nevyžádalo podtaktování karty. Takt s Boostem by mohl být až 975 MHz, údaje se ale na různých místech liší, takže zde může jít o chybu.

Referenčnímu modelu odpovídá také paměť karty. Je typu GDDR5 s kapacitou 2 GB a běží na efektivním taktu 5,6 GHz. Paměťová sběrnice je u jádra Pitcairn (či chcete-li Curracao) pochopitelně 256bitová. Zde se také jedná o zlepšení proti předchozímu pasivnímu modelu SCS3 – karta HD 7850 totiž měla jen 1 GB paměti.

Pasivně chlazený Radeon R9 270 SCS3 od PowerColoru
Pasivně chlazený Radeon R9 270 SCS3 od PowerColoru

Co se chlazení týče, můžeme zatím vycházet jen z fotografie zveřejněné v obchodech. Podle té se nicméně zdá, že PowerColor použil prakticky stejné chlazení jako u předchozího modelu (ačkoliv nelze říct, zda se nezvětšily rozměry nebo hmotnost). Pasiv vyplňuje prostor dvou slotů PCI Express, a ze základny do něj rozvádí teplo šest heatpipe. TDP karty je docela vysokých 150 W a vyžaduje se napájení šestipinovým konektorem. Z toho je jasné, že pro účinné uchlazení bude v počítači třeba zajistit skutečně značný průvan. Rozhodně nepůjde o kartu pro jakoukoli skříň.

 

Pasivní Radeon R9 270 SCS3 od PowerColoru je osazen výstupy DVI, HDMI a DisplayPort. Pokud byste si jej chtěli pořídit, v tuzemských obchodech zatím nepořídíte. Jak jsem ale již zmínil, v rámci Evropské unie už tento model k mání je. Overclockers.uk jej mají dokonce skladem za 150 GBP, německý Alternate zase nasadil cenu 180 EUR (pro srovnání, jiné karty Radeon R9 270 má tento obchod za ceny zhruba 155–170 EUR).

Zdroje: Fudzilla, Overclockers.uk, Alternate