Hlavní navigace

Radeon RX 6700 už se chystá, potvrzuje se 6GB paměť. Unikla karta PowerColoru i s krabicí

24. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: PowerColor
Vypadá to, že levnější grafika AMD s Navi 22, model Radeon RX 6700 (bez XT), už by mohl být brzo odhalen, PowerColor už nedopatřením ukázal fotky.

Minulý týden se začal prodávat Radeon RX 6700 XT. Podle úniků AMD chystá také levnější verzi RX 6700 už bez přívlastku „XT“. Ačkoliv tento model zatím formálně neprozradilo, možná jeho vydání není až tak daleko, teď se totiž na web dostaly obrázky prvního modelu včetně krabice určené pro prodej.

S tím se současně potvrzuje, že tato ne-XT verze se bude lišit osazením jen poloviční kapacity paměti. Na krabici je totiž jasně napsáno 6 GB GDDR6. AMD tedy u této grafiky rezignuje na výhodu vyšší kapacity grafické paměti, kterou nabízejí ostatní Radeony generace RX 6000 proti konkurenčním kartám GeForce RTX 3000 a naopak bude mít paměti méně (pokud tedy třeba mezitím Nvidia nevydá 6GB GeForce RTX 3060 a tento Radeon nebude zamířen proti ní).

Obrázky karty a krabice publikovaly weby techPowerUp a VideoCardz. Jde o kartu označenou Radeon RX 6700 Fighter vyráběnou firmou PowerColor. Představuje nereferenční model se dvěma axiálními ventilátory a pasivem používajícím tři tlusté měděné heatpipe. Je vidět, že karta má klasicky čtyři obrazové výstupy DisplayPort/HDMI, ale úhly snímků bohužel neodhalují napájecí konektory. Zatím tudíž netušíme, jaké by asi tak mohlo být TDP (pokud to není hodnota 189 W, o níž kolovaly informace, ale byla považována za spotřebu ne-OC variant Radeonu RX 6700 XT).

Design karty a chladiče vypadá stejně jako u modelu XT a je tedy asi beze změny – protože je pořád použitý čip Navi 22 a 192bitová sběrnice s pamětí GDDR6, mělo by PCB být stejné (i když třeba může být osazeno méně napájecích fází). Firma TUL, která za značkou PowerColor stojí, bude tyto karta možná vyrábět také pro separátní značky Dataland (Čína) a Kurotshikou (Japonsko). U nás pravděpodobně ale bude tato konkrétní varianta dostupná pouze od PowerColoru.

Jak moc bude 6GB paměť omezovat výkon, zatím nevíme, snad to ukáží recenze. Nicméně je asi hodně pravděpodobné, že tato karta bude stárnout hůř, než 8GB a zejména 12GB grafiky. AMD ji ale stále podle popisku krabice prezentuje jako grafiku určenou pro hraní v rozlišení 1440p.

Je zajímavé, že pod tímto modelem AMD plánuje nižší modely, které mají mít kapacitu vyšší – Radeon RX 6600 XT má také existovat s 12GB pamětí a vypadá to dokonce, že chystaný levnější Radeon RX 6500 XT s čipem Navi 23 by také mohl nést 8GB paměť.

Zatím je tedy dost nejasné, jakou koncepci těmito nižšími grafikami a jejich kapacitami paměti AMD sleduje (nebo zda to je jak se říká bezkoncepční). Asi je možné i to vysvětlená, že tyto grafiky budou nabízeny ve dvou verzích s menší a větší kapacitou paměti.

MM_AI

Únik krabice by asi mohl znamenat, že AMD už v nejbližších dnech chystá formální odhalení či oznámení tohoto modelu. To by ještě neznamenalo vydání, ale jen papírové uvedení. Zveřejnění recenzí a začátek prodeje v obchodech by poté mohly následovat třeba až za 2–3 týdny.

Galerie: PowerColor Radeon RX 6700 Fighter

Zdroje: techPowerUp, VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?