Hlavní navigace

PowerColor vměstnal Radeon HD 7750 na nízkoprofilovou kartu

29. 6. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Co dělat, když si na obývákovém PC pro přehrávání filmů míníte čas od času zahrát nějakou tu náročnější hru? Mnoho kompaktních skříní pro tyto počítače ale neumožňuje instalaci plnotučných grafik. Pokud vás ze všeho na světě tíží zrovna tato potíž, pak by vás mohla potěšit firma PowerColor. Řady nízkoprofilových grafik totiž rozšířila o Radeon HD 7750.

Karta je samozřejmě založena na 28nm čipu Cape Verde s 512 stream procesory. Svými takty přesně odpovídá původnímu Radeonu HD 7750, netýká se jí tedy zvýšení taktů, ke kterému AMD přistoupilo začátkem tohoto měsíce. Na jádru má tedy tento Radeon 800 MHz a paměti GDDR5 tikají na 1125 MHz (efektivní takt je tedy 4,5 GHz). Paměťová sběrnice je jako u ostatních HD 7750 128bitová a samotná kapacita paměti činí 1 GB.

Radeon HD 7750 ve verzi s snízkým profilem (PowerColor)

Nižší takty jsou trošku škoda. Po uvedení 900MHz Radeonů HD 7750 může také pomalejší model nepříjemně překvapit kupce, který si parametry řádně neprostuduje. Na druhou stranu si ale karta stále vystačí s napájením ze slotu PCI Express ×16, bez nutnosti přídavných konektorů. Napájecí kaskáda má být nicméně složena z kvalitních součástek a polymerových kondenzátorů (i když je jich na PCB skutečně jen pár). I tak však asi nikdo neočekává, že by přetaktování bylo nějak silnou stránkou karty.

 

Dlužno také říct, že karta už od pohledu není vybavena nijak sofistikovaným chlazením. Jedná se o jednoduchý jednoslotový pasiv s podélnými kanálky, kterými prohání vzduch radiální ventilátor. Za kompaktní jednoslotové provedení tedy budete pravděpodobně platit cenu v podobě jisté hlučnosti. Co se týče možností výstupu, na záslepce naleznete DVI a HDMI verze 1.4a. Pomocí „kšandičky“ je pak připojen analogový port VGA, o ten ale přijdete, pokud kartu nainstalujete do nízkoprofilové skříně s patřičnou záslepkou.

Radeon HD 7750 ve verzi s snízkým profilem (Sapphire)

Lze ještě dodat, že podobnou kartu na Computexu vystavovala také firma Sapphire. I v jejím případě dostanete spíše drobnější chladič s radiálním ventilátorem a takty původního, neaktualizovaného HD 7750. Sapphire ovšem na kartu vedle DVI neosadil HDMI a port VGA, nýbrž HDMI a DisplayPort. Oba tyto konektory jsou ale v miniaturizované verzi, takže by se všechny tři výstupy měly vejít i na zkrácenou záslepku. Milovníci digitálních výstupů si však budou muset počkat, neboť karta od Sapphire se zatím ještě nedočkala uvedení.

Zdroje: VR-Zone, techPowerUp