Hlavní navigace

PowerColor začíná dělat zvukovky, první Devil HDX vypadá slibně [Computex]

6. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

PowerColor budete asi znát jako značku grafických karet, v paměti vám nejspíš utkvěly zejména jeho nereferenční duální Radeony Devil 13. Zdá se ale, že budoucnost tento výrobce vidí také ve zvukových kartách, kde hodlá konkurovat firmám jako Creative a Asus. Svůj první příspěvek v oblasti počítačového audia, kartu Devil HDX, firma předvedla na Computexu. Ačkoliv skutečný ortel budou moci vynést až odborné testy, po stránce komponent to vypadá docela slibně.

Devil HDX od pohledu bude patřit mezi dražší a tedy potenciálně kvalitní zvukovky. Podle vzhledu ovšem asi není zaměřen až tak na nadšence do hudby, ale alespoň částečně pro highendová, tedy zejména herní PC, což je shodou okolností ta klientela, u které má značka PowerColor nějaký zvuk. Samotná karta má ale primárně jen (pozlacené) výstupy sterea pro reprodukci hudby nebo hraní se sluchátky – ve formě 6,5mm sluchátkového jacku, stereo výstupů CINCH pro reproduktory a optického a koaxiálního S/PDIF. Prostorový analogový zvuk 7.1 je dostupný až z přídavného bracketu s pěti 3,5mm jacky. Karta je jinak nativně určená pro slot PCI Express ×1.

Zvuková karta PowerColor Devil HDX

PowerColor kartu Devil HDX založil na čipu Cmedia Oxygen Express CM8888, s nímž karta podporuje přehrávání na 192KHz vzorkovací frekvenci a 24bitovou hloubku. Jako DAC (D/A převodník) je použit Wolfson WM8741 a sluchátkový výstup má zesilovač schopný živit sluchátka s impedancí až 600 Ω. V roli operačních zesilovačů jsou použité čtyři Texas Instruments LM 4562, které jsou osazené v paticích Kutilové je tedy budou moci vyměnit, i když těžko zatím říct, zda to bude stát za to.

Stereo výstup má mít odstup signálu od šumu až 124 dB. Mírně nižší má být kvůli zesílení SNR u sluchátkového výstupu, kde PowerColor udává 120 dB. Čistě papírově jde o lepší hodnoty, než udávají nejlepší řešení integrovaná na deskách – ty s Realtekem ALC 1150 dle specifikací dosahují až 114 dB (ale vzhledem k nutným omezením by reálný rozdíl měl být větší). U sekundárních výstupů na onom přídavném modulu to asi bude poněkud horší, ty ovšem asi nejsou určené pro skutečně špičkovou reprodukci.

Zvuková karta PowerColor Devil HDX

Karta má konektor Molex pro přídavné napájení, nemá to ovšem z důvodu příliš vysoké spotřeby, ale kvůli tomu, že napájení přímo ze zdroje ATX by zřejmě mělo být o něco méně zarušené, jelikož se do něj neprojevuje interference ze sběrnice PCI Express. Na kartě se nachází značné množství kondenzátorů (škoda, že to v PC bude zakrytované), z nichž část tvoří elektrolytické Nichicon Muse pro audio aplikace a část metalizované polypropylenové kondenzátory.

Zvuková karta PowerColor Devil HDX

Po stránce softwarové má karta podle webu PowerColoru podporovat Windows XP, 7 a 8.1 (nejspíš i 10) a také ASIO 2.2. Součástí výbavy mají být také softwarové aplikace Xear, včetně nástrojů pro karaoke.

 

MM_AI

Devil HDX má údajně jít na trh v průběhu následujících měsíců, a to za cenu 195 USD (4750 CZK). Podle redaktorů webu Tom‘s Hardware se údajně zvuk dal docela dobře rozlišit od integrované zvukovky Purity Sound II (ASRock) za použití sluchátek Audio Technica ATH-M50x (sám PowerColor měl na svém stánku jen hráčské soupravy Razer, což asi na audiofily nepůsobilo moc dobře). Ovšem počítám, že nejspíše nešlo o úplně rigorózní „slepý“ test.

Zdroje: PowerColor, techPowerUp, Tom‘s Hardware

Byl pro vás článek přínosný?