Hlavní navigace

Pozor, nové 24GB a 48GB paměti DDR5 nefungují s Ryzeny 7000. Bude třeba aktualizace BIOSů

10. 3. 2023

Sdílet

Zdroj: Corsair
Pokud vás zaujaly nové paměti DDR5 s kapacitami 24 GB a 48 GB, ale jedete na procesoru Ryzen 7000, zatím s jejich pořízením počkejte. Platforma je ještě bohužel nepodporuje, zatímco na Intelu už běží.

Bývaly doby, kdy u procesorů Intel nešlo rozběhnout novější moduly s vyšší kapacitou (stávalo se to s DDR2 a DDR3), zatímco u AMD fungovaly. Trošku to svádí k předsudku, že když teď na trh přicházejí paměťové moduly DDR5 s neobvyklou „nebinární“ kapacitou 24 GB a 48 GB, mohly by na platformě AMD fungovat automaticky. Není to ale pravda, zdá se, že zatím jedou jen s procesory Intel a Ryzeny 7000 je budou umět až po budoucí aktualizaci.

Během vydání těchto modulů se objevily zprávy od některých výrobců desek, v níž avizovali přidání podpory pro tyto moduly nebo již existující podporu v současných verzích BIOSů pro desky s čipovými sadami Intel 600 a 700 pro procesory Core 12. a 13. generace. Nikde ale nebyla zmiňována podpora na platformě AMD. Ukazuje se, že byl důvod. Na ní tyto moduly zatím nefungují.

Více: Corsair začal prodávat 24GB a 48GB moduly DDR5. V desktopu s nimi můžete mít 192 GB RAM

Nejde asi o to, že by se dostaly přes doteď maximální podporovanou kapacitu 128 GB na mainstreamových deskách se čtyřmi sloty, ale asi o samotné 24Gb čipy DRAM. Na Twitteru se objevila zpráva od nadšence a leakera MEGAsizeGPU, který vyzkoušel 48GB sadu Corsair Vengeance, tedy pár 24GB modulů, a i tato celková kapacita nefungovala.

Uvádí, že jeho deska Asus ROG Strix B650E-E Gaming Wi-Fi moduly rozpoznává a po vstupu do UEFI ukazuje správnou kapacitu (a také to, že se do UEFI dá dostat a funguje zobrazení na monitoru, ukazuje základní funkčnost). Systém se tedy s nimi umí do nějaké míry spustit. Ale po jejich instalaci nenaběhl systém Windows, selže během zavádění. To obvykle bývá znak softwarové havárie, ale zde to asi bude nějaká interakce s procesorem a firmwarem.

https://twitter.com/Zed__Wang/status/1632964074152787968

Pravděpodobně by nemělo jít o nějakou fatální nekompatibilitu a podporu těchto modulů výrobci desek či přímo AMD ještě zprovozní. Je ovšem škoda a chyba, že nebyla připravená před vydáním, o kterém se muselo vědět dopředu (tyto čipy a moduly byly poprvé avizované již před lety).

MMF24

48GB a 24GB moduly mají fungovat s příští aktualizací AGESA

Podle dalšího Twitterového zdroje Chi11eddoga by snad podpora těchto paměťových modulů měla být připravována v další verzi kódu AGESA od AMD, s nímž by poté měly vyjít nové BIOSy od výrobců desek – mělo by podle Chi11eddoga jít o verzi 1.0.0.7 pro platformu AM5. Nemáme ale ještě informace o tom, kdy se dají aktualizace UEFI desek založené na AGESA 1.0.0.7 čekat. Alespoň to ale vypadá, že na řešení se pracuje, byť bude k dispozici pozdě.

Zdroje: Chi11eddog, MEGAsizeGPU, Tom's Hardware (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?