Hlavní navigace

Předpověď: 2012 bude rokem rootkitů

29. 12. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Hrozby číhající především na Internetu a pochybných webových stránkách bychom na prstech obou rukou nespočítali. Ochránit se před nimi lze především zapojením zdravého rozumu a vlastního úsudku. Na pochybné weby vás upozorní každý internetový prohlížeč, jen to některé dělají o něco lépe než jiné. Zbytek breberek, kterému se úspěšně podaří překonat ostatní překážky, by pak měl odrazit antivirový program. Pokud žádný kvalitní dosud nemáte, začněte o něm rychle přemýšlet.

Známý výrobce bezpečnostního softwaru, McAfee, vydal studii, podle níž se budou bezpečnostní rizika v příštím roce opět zvětšovat. Čeká nás tudíž zase o něco více útoků ze všech možných stran. Počítače budou čelit především zvýšenému počtu rootkitů. V porovnání s nimi bychom byli mnohdy rádi za nějaké obyčejné a méně zákeřné viry. Pozor si prý budeme muset dávat také na strojích s Windows 8. Studie poukazuje na to, že dávno předtím, než byl produkt vůbec vypuštěn na trh, už mají (a ještě budou mít) útočníci dostatek indicií k nalezení ponechaných skulinek.

KL hlasovani

V roce 2012 bychom měli vidět rovněž zvýšené úsilí v napadání hardwaru, potažmo firmwaru. Ačkoliv nejde o nic jednoduchého, z případného úspěchu útočník těží dlouhodobě. Jakmile malware napadne BIOS (nebo třeba i pevný disk), jste docela nahraní. Takže abychom si to shrnuli: v příštím roce nás čeká ještě více zákeřného malwaru a útoků. Vlastně nemluvíme o ničem novém, riziko se zvyšuje každým rokem. Zájemci si poměrně zbytečnou studii (možná i vzhledem k tomu, že jde o předpověď) mohou přečíst ve formátu PDF.

Zdroj: Neowin

Byl pro vás článek přínosný?