Hlavní navigace

Příští generace Atomů se jmenuje Apollo Lake. Má jádra Goldmont a USB typu C

1. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Toto jaro uvedl Intel po 14nm procesorech Broadwell konečně také 14nm úsporné mobilní SoC Cherry Trail a poté jejich derivát Braswell pro různá méně mobilní a více lowendová zařízení. Stalo se tak o něco déle než rok a půl poté, co byly odhaleny jejich 22nm předchůdci, čipy Bay Trail. Intel již dříve oznámil, že u „Atomů“ hodlá také aplikovat vývojovou koncepci „Tick-Tock“, podle níž je Cherry Trail/Braswell oním „tickem“ na novém procesu, po němž by měl následovat zásadnější a architektonicky inovativnější „tock“. A právě o tomto „tocku“, tedy následující generaci Atomů (a z nich odvozených Celeronů a Pentií) se nyní na webu objevily první informace.

Generace mobilních procesorů, která bude následovat po Cherry Trailu a Braswellu, se podle čínského webu BenchLife.info, od něhož jsme tu toho měli v posledních týdnech více, jmenuje Apollo Lake. Jak vidíte, podobně jako u označení Braswell je ve jménu odkaz na bratra z rodiny „velkých procesorů“, tedy 14nm tock Skylake. Apollo Lake je tedy nejspíš jméno pro lowendovou variantu pro netbooky, Chromebooky a minipočítače jako je Braswell a ryze mobilní verze pro tablety navazující na Cherry Trail se asi bude jmenovat jinak (již předloni se vynořilo označení Willow Trail, jestli ale stále platí, netuším). Každopádně ale Apollo Lake i jeho tabletová varianta budou vyráběné 14nm procesem, jelikož to jak již bylo řečeno budou představitelé „tockové“ generace.

Generace Atomů následující po Braswellu a Cherry Trailu má dle uniklých informací nést označení Apollo Lake
Generace Atomů následující po Braswellu a Cherry Trailu má dle uniklých informací nést označení Apollo Lake
(Zdroj: BenchLife)

V prvé řadě má Apollo Lake přinést novou architekturu procesorového jádra, která je označena Goldmont (což neslyšíme poprvé). Pro připomenutí, stávající 14nm čipy Braswell a Cherry Trail jsou založeny na Airmontu, 22nm Bay Trail měl architekturu Silvermont. Jelikož výrobní proces zůstane na 14 nm, mělo by to vzhledem k modelu „Tick-Tock“ znamenat výrazně vylepšenou architekturu jádra. CPU by tak teoreticky mohlo udělat značný pokrok co se týče výkonu na takt, v instrukční výbavě a podobně. BenchLife hovoří obecně o vyšším výkonu CPU části, ale zda tato zmínka odráží nějakou zákulisní informaci, nebo jde jen o spekulaci, to těžko říct.

Také grafická část má projít upgradem. O počtech EU nebo jiných parametrech zatím zprávy nejsou, nicméně se dozvídáme, že by SoC Apollo Lake měl mít inovovanou architekturu GPU, zřejmě stejnou, jaká bude v procesorech Skylake („Gen9“). Čipy by měly podporovat výstup v rozlišení 4K, zda to ale znamená podporu tohoto rozlišení s 60 snímky za sekundu, opět nevíme. Při 30 snímcích by 4K přes HDMI měl umět již Braswell.

 

Procesor se má vyrábět v pouzdře BGA jako doposud (typ má mít označení „FCBVGA 1296 type 3“, výška pouzdra je prý 1,5 mm). Intel údajně plánuje vyspělejší konektivitu – například podporu eMMC 5.0 pro úsporná tabletová SSD typu „vše v jednom“, zatímco Cherry Trail umí jen revizi 4.5.1. Podstatnější novinka ale má být v řadiči USB. BenchLife sice explicitně nepotvrzuje přítomnost USB 3.1, Apollo Lake má ale podle tohoto webu poskytovat oboustranné porty typu C. V zařízeních s tímto SoC by se tedy měla nová generace konektoru USB objevit jako standardní funkce (a a možná i jako nabíjecí konektor).

Celeron N2820 (Bay Trail-M) na základní desce mini počítače NUC (Zdroj: ComputerBase)

Podle BenchLife mají čipy Apollo Lake jít na trh za dobu o něco delší než jeden rok (roční odstupy mezi generacemi se tedy od příchodu Bay Trailu držet nedaří). Jejich masová výroba by podle plánu měla údajně začít až v červnu 2016, k čemuž je ale třeba připočíst pár měsíců do uvedení a nejspíš i další dobu do dostupnosti hotových zařízení na trhu. Oficiální odhalení Apollo Lake by tak mohlo nastat někdy v srpnu, září či říjnu příštího roku, dost možná během IDF 2016.

Zdroj: BenchLife