Hlavní navigace

Pro AM5 desky vyjdou 4nm APU „Phoenix“ se Zenem 4, ale i levnější Rembrandt na bázi Zenu 3

16. 3. 2023

Sdílet

Zdroj: AMD
AMD má pro socket AM5 naplánované dvě generace APU založené na letošních 4nm čipech i na loňském 6nm Ryzenu 6000 se Zenem 3. Jestli má nejdřív vyjít starší generace, bude se možná na Zen 4 APU čekat ještě hodně dlouho.

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU, jako byly Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že je AMD má naplánované.

I když teď mají výkonné čipletové Ryzeny integrovanou grafiku, APU by pořád měla smysl. Jejich GPU jsou totiž o dost výkonnější (nyní mají až 768 shaderů proti 128 v iGPU procesorů Raphael). A jde také o úspornější a efektivnější procesory s výrazně nižší spotřebou v klidu a jednovláknové zátěži. Vypadá to, že na platformu AM5 se podívají 4nm APU s architekturou Zen 4 a integrovanou grafikou RDNA 3, ale ještě předtím přijde starší generace na bázi Zenu 3.

Na Twitteru byl uživatelem HXL zveřejněn list z dokumentace AMD, který uvádí tři typy procesorů pro platformu AM5 a odlišnosti v jejich konektivitě. Tyto tři typy můžete vidět v tabulce níže. Na řádku uvádějícím konektivitu PCI Express lze vidět, že prostřední sloupec (Type 2, architektura Family 19h, models 60h-6Fh) patří už vydaným procesorům Ryzen 7000 Raphael. A to proto, že tyto procesory jako jediné mají 28 linek PCI Express – PCIe 5.0 ×16 pro GPU, dvakrát PCIe 5.0 ×4 pro SSD a zbylé čtyři linky jsou pro připojení čipsetu.

APU opět budou mít jen osm linek pro grafiku

Levý a pravý krajní sloupec jsou podle všeho právě APU určená pro socket AM5 – lze to poznat podle toho, že mají jen 20 linek PCI Express. To znamená, že zřejmě budou poskytovat jen PCIe 5.0 ×8, nebo možná spíš 4.0 ×8 pro přídavnou grafiku, jak to zatím u APU bývalo zvykem. Zbylé linky by snad měly znamenat, že i tyto procesory budou podporovat dvě přímo připojená NVMe SSD na rozhraních PCIe 4.0/5.0 ×4. Poslední čtyři linky budou opět pro připojení čipsetu.

https://twitter.com/9550pro/status/1635989401955336193

Podle označení se zdá, že pravý sloupec (Type 3, Family 19h, Models 70h-7Fh) je desktopovou verzí mobilních Ryzenů 7040 odhalených teď v lednu, tedy APU Phoenix. Jde tedy o 4nm osmijádra s architekturou Zen 4 a s poměrně výkonnou integrovanou grafikou (768 shaderů architektury RDNA 3 a frekvence až 3000 MHz – nebo alespoň těsně pod touto úrovní, protože s 3 GHz, zdá se, byly problémy).

Tyto procesory by měly být hodně atraktivní díky spojení výkonu jader Zen 4, slušné integrované grafiky a snad také nízké spotřeby v klidu a jednovláknových zátěžích (TDP zřejmě bude 65 W, takže i mnohovláknově by to mělo být pěkné), v čem Ryzeny 7000 „Raphael“ kvůli režii IO čipletu nejsou až tak skvělé. Ale je možné, že si na ně ještě počkáme dost dlouho.

Tip: První 4nm APU Phoenix uniklo. 4nm mobilní Zen 4 pojede i s 15W TDP až na 4,9–5,0 GHz

Soudě podle levého sloupce totiž AMD zároveň pro platformu AM5 chystá také starší architekturu – procesory „Type 1“ s architekturou Family 19h, Models 40h-4Fh. Dle tohoto označení jde o Zen 3 a zřejmě o APU Rembrandt (mobilní Ryzeny 6000 z loňského roku), které bylo vyráběno 6nm procesem a má integrované GPU architektury RDNA 2. To by zrovna nemuselo být o tolik horší proti tomu ve Phoenixu, i když starší architektura bude nevýhodou. Ale jádra Zen 3 a 6nm proces už zřejmě budou na výkonu CPU části dost znát, takže v tomto Rembrandt nebude tak vítaný jako Phoenix.

AMD Ryzen 6000 pro notebooky prezentace 01 AMD představuje Ryzen 6000 „Rembrandt“ pro notebooky (zdroj: AMD)

To, že jsou plánované obě tyto rodiny procesorů, asi může znamenat, že desktop nejprve dostane starší procesory Rembrandt (Ryzen 6000G?) a na Ryzeny 7000G „Phoenix“ by se mohlo čekat ještě třeba další rok. Alternativně je tu asi možnost, že vyjde obojí najednou a 6nm čipy s architekturou Zen 3 budou použité po levnější modely, zatímco nový 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4 bude „prémiový“ a ke koupi bude jen v nejvyšších modelech APU, jejichž cena možná bude hodně nepříjemné překvapení.

Jak desktopové procesory založené na čipech Rembrandt, tak ty s Phoenixem budou používat paměti DDR5, v tabulce je to přímo uvedeno a nic jiného se nečekalo. Nic se tedy nezmění na tom, že pro platformu AM5 je nutné mít nové paměti. Technologie PCI Express není u Phoenixu úplně jistá. Desktopové verze by teoreticky mohly umět PCI Express 5.0, protože čip ho podle dřívějších zdrojů měl podporovat. Ale u mobilních Ryzenů 7040 není aktivní, takže je možné, že nebude zapnutý ani u desktopové verze. U 6nm APU Rembrandt je to jasné – tyto procesory budou umět jen a pouze PCI Express 4.0 bez ohledu na to, že je třeba dáte do desky, které PCIe 5.0 podporuje.

KL24

USB4 na AM5?

Tabulka uvádí u obou APU jednu funkci, která u Ryzenů 7000 není. Procesory mají podle AMD podporovat USB4, zatímco Raphaely poskytují jen USB 3.2. Zatím ale těžko říct, zda bude USB4 fungovat automaticky v dnešních deskách (které vyvádějí z procesoru USB-C), nebo bude třeba nějaká speciální hardwarová podpora, takže se integrovaný řadič USB4 bude dát použít jen na deskách, které s ním explicitně počítají.

Zdroje: HXL, Tom's Hardware

Byl pro vás článek přínosný?