Hlavní navigace

Pro Čechy nejsou nové generické domény příliš sexy. Nejvíce letí .guru

29. 5. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Již více než čtvrt roku mají zájemci z České republiky možnost si registrovat nové generické domény (new gTLD). Celkově je možné vybírat z nabídky již téměř 300 domén – od poměrně zajímavé .club či .guru, přes .kiwi a .sexy až po .shiksha či .voting. Na celém světě zatím bylo zaregistrováno celkem 839 980 domén což je stále méně, než má např. naše česká národní doména. Zatím tak počty nové gTLD nahrávají spíše těm, kteří k celému procesu byli spíše skeptičtí.

Počet registrací nových domén
Počet registrací nových domén

Největší přízni se zatím těší domény .club, .guru a .berlin (viz tabulka), přičemž ale platí, že ty nejatraktivnější domény (osobně si myslím, že jednou z nich bude .app) zatím přijdou. V případě České republiky je seznam nejregistrovanějších domén dost podobný a hlavním rozdílem je absence geografických či IDN domén.

Z pohledu držitelů celkem logicky vedou USA s téměř 30 % domén, na druhém místě se pak umístilo Německo. U něj dělá hodně jak populární doména .berlin, jejíž současní správci tak trochu stáli za new gTLD, tak další geografické názvy, zejm. .ruhr (pozn. Porúří). Z České republiky zatím bylo zaregistrováno pouhých 1 832 domén, nebo též 0,22 % všech registrovaných domén.

 

To je pro srovnání méně, než činil v loňském roce měsíční počet nově registrovaných domén .cz. Zde stojí za připomenutí, že z ČR přišla na ICANN pouze jediná žádost a to o doménu .unicorn. V seznamu zemí s největším počtem držitelů naopak zaujmou na 5. místě Kajmanské ostrovy s téměř 50 000 registracemi (viz graf).

Podíl v registracích
Podíl v registracích 

WT100

Takto vysoký počet včetně porovnání s celkovým počtem registrací může svědčit o tom, že nové gTLD zaujímají především potencionálně spekulativní registrace, zatímco pro většinu zájemců již pořízení druhé, třetí, případně čtvrté domény sloužící jako alias nedává takový smysl, zvláště, když ceny nových domén začínají na více než 500 Kč za ty nejlevnější.

Článek původně vyšel na blog.nic.cz, autorem je Jiří Průša. Zde jej uveřejňujeme pod licencí CC BY-SA.

Byl pro vás článek přínosný?