Hlavní navigace

Prodeje počítačů se propadly. Opravdu můžeme vinu svalit na Windows 8?

15. 4. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Motivací k sepsání tohoto článku pro mne byl především fakt, že veřejnost i média činí z Windows 8 obětního beránka a berou jej jako boxovací pytel. Osobně Osmičky používám od vydání Release Preview. To obsahovalo chyby, které bylo opravdu nepříjemné, významně ovlivňovaly chod a stabilitu počítače. Od ukázky ale nelze čekat bezproblémové chování, snaží se nám říct něco jiného, chce nás jen v předstihu seznámit s novými funkcemi. A právě s uvedenými mechanismy jsem ve Windows 8 problém nezaznamenal.

Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že operační systém není žádnou katastrofou, za jakou jej mnozí hluční diskutéři považují. (Stejně tak považuji Windows Vista za dobrý operační systém, který jen špatně odstartoval, to jen na okraj.) Osmičky trápí dílčí trable, ve výsledku je ale uživatel, jenž nehodlá využívat dotekového rozhraní, může používat prakticky stejným způsobem jako Windows 7.

Desktop totiž nikam nezmizel, naopak obsahuje pár opravdu dobrých novinek, včetně Průzkumníka s pásem karet a přepracované dialogy objevující se při manipulaci s daty, které konečně umožňují pozastavit stávající přenosy. V tomto ohledu považujte Windows 8 s klidným svědomím za Windows 7 na steroidech. Microsoft se určitě mohl vyhnout určitým problémům.

 

Uživatelé často nevědí, že se v rozích obrazovky skrývají funkce, byť určené především pro tablety. Firma si mohla dát práci s vypracováním návodů, které by uživatele seznámily s principy nového prostředí. Ostatně, při příchodu desktopu byli uživatelé neméně zmatení a museli se naučit, jak ovládnout počítač s Windows 95 za pomocí myši. Nemálo z nich novinka iritovala.

… protože tablet

Redmondští se nicméně nemohli donekonečna vyhýbat dotekovému rozhraní a malým přenosným zařízením, jimž říkáme tablety. Mám pocit, že právě to řada uživatelů nechápe. Proč nevyvíjet Windows pouze se zavedeným desktopovým režimem? Stávající uživatelé by možná byli spokojeni. Problém je v tom, že Microsoft by se během několika let proměnil na firmu, jejíž význam na poli IT by povážlivě poklesl. Bylo by hezké, kdyby Windows neopouštěla svět klasických „písíček“ a nadále si v tomto segmentu držela většinový tržní podíl.

Takový podíl je nicméně značně relativní a jeho význam pomohou odhalit až reálná prodejní čísla. Převaha je vám k ničemu ve chvíli, kdy produkt používá jen omezená skupina lidí. Přesně to by se mohlo stát, protože lidé obecně nevyžadují za každou cenu počítač s myší a klávesnicí. Zjistili, že jejich potřeby často ukojí obyčejný levný tablet. Mohli bychom se hádat o tom, že si lze pořídit počítač ani ne za deset tisíc.

Šém patří k prvkům vhodným pro tablety
Šém patří k prvkům vhodným pro tablety

Ten ale nebude tak svižný a z hlediska ovládání ani jednoduchý. Navíc je tablet mobilnější než většina běžných notebooků. Microsoft byl okolnostmi donucen se přinejmenším pokusit vstoupit do vod lehkých přenosných zařízení s dotekovou obrazovkou. (Segmentu stále dominuje Apple, byť je jeho naprostá převaha postupně tlumena především konkurencí, jež nasazuje operační systém od Googlu.)

O počítače není zájem

Prodeje počítačů klesají, o tom není pochyb. Společnost Gartner zveřejnila nová data (podobná data zveřejnila rovněž IDC) a výsledky na první pohled vypadají katastrofálně. V prvním čtvrtletí roku 2013 bylo celosvětově prodáno 79,2 milionu strojů. V přímém srovnání s první čtvrtletím roku 2012 jde o pokles o 11,2 %. Pod hranici 80 milionů kusů jsme se přitom dostali poprvé od roku 2009. Každý trh roste, až se nasytí. Pak růst přestane.

Potřebné oživení nepřišlo. Osobní počítače nejsou novinkou posledních let. Společnost nám dělají dlouho a velký boom zažily především s nástupem Windows 95, přičemž se následně otevíraly širšímu publiku s uživatelsky přívětivějšími mladšími Windows. Nedělám si iluze, že v blízké době jako lusknutím prstu vymizí. Přesto jim nůž na krk bezpochyby položila nová mladinká konkurence. Chytré telefony a tablety se výrazně promítají do prodejů počítačů. Na některé úlohy tyto přístroje ale nestačí.

Skupina uživatelů, kteří na počítači odpracují mnoho hodin, bude nadále vyžadovat výkonný hardware a pracovní plochu. Tablet jejich požadavkům nevyhoví. Věřím, že ani běžné domácnosti se pracovních stanic úplně nezbaví. Tablety prodeje počítačů nezastaví úplně. Malý pomocník s dotekovou obrazovkou bude spíše brán jako doplněk, který ovšem budeme často měnit za novější modely.

Výrobce jej například přestane podporovat, tak si koupíme zařízení s novějším softwarem. Životnost tabletu i chytrého telefonu je nižší, současně je nižší pořizovací cena. Tedy, výjimky nalezneme.

Tablet jako levný počítač

Takový iPad v nejluxusnějším provedení stojí víc, než za kolik si pořídíte obyčejný notebook, s nímž máte podstatně širší možnosti, co se možností využití týče. Levné tablety jako Nexus 7 ale slouží jako výborný exemplář přístroje, kterého se s klidným svědomím za rok dva zbavíte. Neposlouží v každé situaci, občas si prostě zapnete klasický osobní počítač s velkou obrazovkou a plnohodnotnou klávesnicí.

Tablety tedy prodeje ovlivňují, ale pouze do určité míry. Proč ale budou jejich prodejní čísla převyšovat osobní počítače, lze vysvětlit ještě dalším faktorem. Když si koupíte počítač – zvláště to platí pro desktopy, jež vám budou trvale okupovat prostor pod stolem –, jeho životnost dalece předčí tablet. Komponenty nestárnou takovým tempem jako kdysi. Procesory se vyvíjí, ale nezrychlují natolik, abyste si se čtyři roky starým kouskem připadali jako totální outsideři. Naopak, tento procesor vám bude výkonnostně stále dostačovat.

Kopírujete? Přenos lze pozastavit
Kopírujete? Přenos lze pozastavit

Pomáhají tomu také samotná Windows, jejichž nároky na výkon hardwaru se sice oficiálně nesnižují, pouze zůstávají na stejné úrovni, ale reálně se chovají stále úsporněji a vystačí si s čím dál slabším hardwarem. Windows Vista na většině strojů s Windows XP jednoduše neběžela, zatímco Sedmičky na tři roky starém stroji bez problému svižně běžely.

Osmičky s optimalizacemi zašly dokonce tak daleko, že byste je možná mohli provozovat na prastarém stroji, kde dlouhá léta fungovala Windows XP. Microsoft se postaral, abychom nemuseli vyhazovat peníze za nový hardware, pokud se rozhodneme přejít na novější vydání operačního systému.

Životnost počítače je dlouhá

Proč se tedy zbavíte počítače? Nejzásadnější příčinou bude zřejmě úmrtí samotných komponent. Výkon vám ale bude i po pár letech těžko scházet. Občas vás potrápí ovladač ke staršímu zařízení, jenž pro novější verzi Windows není k dispozici, ale i to lze většinou vyřešit výměnou inkriminované komponenty. Jinak ke stávajícímu železu koupíte nová Windows a jede se dál. A ani k tomu nejsme příliš nuceni. V příštím roce odejde do důchodu nezvykle mnoho strojů, protože skončí podpora Windows XP. Jinak by je jejich majitelé ještě nějaký ten pátek používali.

Že ale někomu v roce 2013 může stačit klidně deset let starý stroj se starým operačním systémem o něčem vypovídá. Osobně takových jedinců znám několik. Lidé zkrátka počítače mají a po nových se neshání tak často jako kdysi. Obvykle by to pro ně představovalo investici navíc, pro kterou by tito uživatelé jednoduše nenašli opodstatnění.

Proto se domnívám, že se trh s počítači se ještě propadat bude. Zřejmě se časem ustálí na nějaké úrovni. Jak jsem řekl, lidé nepřestanou počítače kupovat úplně. Ale za dobu životnosti jejich elektronického pomocníka si stihnout koupit i několik tabletů a chytrých telefonů. Mimochodem, trh s osmdesáti miliony prodaných kusů za jedno čtvrtletí navíc nelze považovat za malý a přehlédnutelný, jak bývá občas naznačováno. Stále se jedná o obrovský segment. Na jaké úrovni se propady ustálí, uvidíme.

Microsoft chce zůstat relevantní

Microsoft se každopádně musel rozhodnout. Snaha přeorientovat se na Metro je logická a odpovídá poptávce a směrování trhu. Kdyby své síly směřoval výhradně ke klasickým počítačům, nebyl by relevantní na sílícím a ve výhledu velice důležitém segmentu. Podobně se mu podařilo prošvihnout nástup chytrých mobilních telefonů. Windows Phone přišla tak pozdě, že sebezajímavější koncept nedokázal narušit duopol silného Androidu a iOS.

Každá z obou platforem oslovila rozdílnou skupinu uživatelů a obě mají za sebou silnou podporu vývojářů. Pro Microsoft prostor nezbyl a prosadit dlaždice se mu zatím příliš nedaří. V případě tabletů má ještě šanci. Učinil také všechny nezbytné kroky k tomu, aby se uchytil, byť mnoho rozhodnutí mezi stávajícími uživateli Windows logicky nepatří k nejpopulárnějším, ba právě naopak. Ale musela být učiněna. Osmičky v každém případě nemohou za to, že lidé kupují méně počítačů. Trend by nezvrátil ani čistě desktopový nástupce Osmiček.

Desktop ve Windows 8 je o kus lepší než ve Windows 7
Desktop ve Windows 8 je o kus lepší než ve Windows 7. Řeknu to tolikrát, kolikrát bude potřeba

Osmičky mají naopak šanci zaujmout potenciální zájemce o tablet, zkouší také nalákat zákazníky do dosud neobsazené části trhu s konvertibilními notebooky. Microsoft nemá co ztratit. Kdyby nepředstavil Metro, jeho vyhlídky by nebyly příliš pozitivní. Hrál by si na zmenšujícím se písečku. Propad počítačů byl nakonec větší, než s jakým se pro první čtvrtletí počítalo. Zrovna tak se ale snížily prodeje strojů s OS X od Applu.

Ani Applu se nedaří prodávat počítače

Jablečná společnost v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2013 prodala 4,1 milionu Maců, což je pokles o 1,1 milionu kusů oproti prvnímu čtvrtletí 2012. Proto je nesmyslné tvrdit, že za všechno mohou Windows 8. Zákazníci rozhodli svými penězi. Gartner nedávno vypracoval studii, jak se budou vyvíjet globální prodeje jednotlivých typů zařízení v nadcházejících letech, viz tabulka níže, jež počítá s kusy.

Kategorie Osobní počítače zahrnuje desktopy i notebooky, samostatný segment v predikci tvoří ultrabooky a jim podobné odrůdy notebooků. Předpověď sice nemusí stoprocentně vyjít, ale docela dobře ukazuje, proč muselo „dojít k Windows 8“. A že Osmičky nelze činit zodpovědné za neúspěch osobních počítačů, jak naznačila firma IDC.

Naopak, až se výrobci počítačů otrkají, mohou zákazníkům nabídnout zajímavé stroje s dlaždicemi a ještě zkusit trh oživit. Gartner nečeká ani velký nárůst prodejů počítačů v nenasycených trzích. I tam budou zákazníci sahat především po tabletech a chytrých telefonech.


2012 2013 2014 2017
Osobní počítač 341 263 315 229 302 315 271 612
Ultramobilní zařízení 9 822 23 592 38 687 9 635
Tablet 116 113 197 202 265 731 467 951
Mobilní telefon 1 746 176 1 875 774 1 949 722 2 128 871

Zdroj: Gartner 1 | 2
ZDNet