Hlavní navigace

Project Loon: Google X pracuje na balónech, které budou šířit internet

15. 6. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nedávné spekulace deníku Wall Street Journal se potvrdily. Google po dobu 18 měsíců pracoval na novém plánu – opravdu vyšle do vzduchu armádu balónů, které budou šířit internet do míst, kde zatím chybí. Tzv. Project Loon pochází z laboratoře Google X a po chytrých brýlích Glass a autonomních vozech jde o třetí tzv. „moonshot“. Jsou to ty nejtěžší úkoly, objevování nových technologií, které zatím jiní v takové míře nerozvíjeli. Možná i proto se nový projekt jmenuje Loon (cvok), protože je to nápad opravdu bláznivý. Především je to ale součást slova balloon (balón).

" width="560" height="315" frameborder="0">

Pět miliard nepřipojených lidí

Jak Google uvádí na videu, dnes si můžeme myslet, že „na internetu je každý“. Jenže na každého připojeného připadnou dva, kteří ještě celosvětovou síť nikdy neokusili. V některých místech je takových lidí deset, sto, tisíc, milión, někde internet není vůbec. V chudých zemích Afriky, Asie nebo Latinské Ameriky je připojení někdy dražší než rodinné příjmy. Internet přitom může tyto země posunout dál. Zvýší se tím vzdělání, zaměstnanost nebo třeba medicína.

Google proto chce obejít drahé, pomalé nebo neexistující internetové poskytovatele a nabídnout spolu s místními firmami internet bezdrátový, který budou šířit balóny. Ty budou létat ve výšce 20 km nad zemí, tedy dvakrát tolik než komerční letadla. Navzdory původním domněnkám ale balóny opravdu nebudou upoutané k zemi (z toho by asi piloti neměli radost), ale budou díky větru cestovat ve stratosféře.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Google poručí větru

Firma prý našla způsob, jak větry zkrotit, nebo spíš využít pro svůj prospěch. Balóny obsahují solární panely a také určitý způsob řízení, kterým bude možné ovlivnit výšku a naskočit tak na ten správný proud. Celé řízení a předpovědi budou výpočetně velmi náročné, ostatně i proto Google tento projekt označuje jako „loon“.

 

Jak to bude vypadat v praxi? Ve vzduchu budou létat třeba tisíce balónů, ty budou komunikovat mezi sebou navzájem, dále se spojí s anténami v domácnosti a také těmi od lokálních internetových poskytovatelů. Tím vznikne síť. Google mluví o rychlosti srovnatelné (nebo vyšší) s běžnými 3G sítěmi. Jednou by prý firma chtěla, aby se k balónovém internetu mohly připojit i běžné smartphony.

Právě levné chytré telefony a počítače typu Chromebook nebo Raspberry Pi by v chudých zemích mohly najít silné využití. Je to ohromná příležitost pro všechny firmy, které chtějí zemím třetího světa pomáhat, nebo na tom vydělávat. I Google jistě cítí obchodní příležitost. Ve hře je pět miliard nepřipojených lidí, kteří také jednou budou chtít vyhledávat, používat e-mail nebo pracovat online.

 

 

Project Loon najde ale i další využití. Google přímo mluví o nasazení balónů v místech, které zasáhly přírodní katastrofy, kde tradiční internet nebude fungovat. Zatím není jasné, kdy se balóny opravdu začnou používat. Budou se muset vyřešit i úřednické problémy. Google musí získat letecká povolení, musí se dohodnout s místními providery, vytvořit všechny potřebné síťové komponenty, no a hlavně se musí učit zkrotit vítr.

KL24

Google už testoval prototypy v oblasti Canterbury na Novém Zélandu. Padesát lidí se pokusilo chytat signál ze 30 balónů. Stále hledá další partnery a hlavně se nechce ničím zdržovat. Není čas. Pokud vládnete angličtinou, určitě si přečtěte zápisky Stevena Levyho z magazínu Wired, který se testování zúčastnil.

Zdroj: Google, fotogalerie

Byl pro vás článek přínosný?