Hlavní navigace

První 5nm GPU bude možná od Apple. Prý bude mít vlastní grafiky pro iMacy už v roce 2021

1. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: AMD
Vedle vlastních procesorů prý Apple chystá i vlastní samostatná GPU, která nahradí Radeony nejprve v počítačích iMac. Apple by dokonce mohl být úplně první, kdo 5nm GPU bude mít.

V následujících dnech budou odhalené a pak se začnou prodávat grafické karty Nvidia GeForce nové generace, ke kterým by se pak měly připojit na podzim i nové Radeony. Tato přicházející GPU jsou zatím stále na 7nm procesu, což je pro grafické čipy v PC momentálně nejmodernější technologie a 5nm GPU jsou ještě v nedohlednu.

Ovšem na mobilech pohádkově zbohatnuvší Apple možná takové čipy už chystá a mohl by je dokonce i mít dřív než Nvidia a AMD (nebo Intel). Firma ohlásila před prázdninami přechod na vlastní procesory, které by zřejmě mohly už být právě 5nm. A nyní se objevily informace, že Apple prý chystá nejen SoC/procesory pro své notebooky/all-in-one a další počítače, ale snad i samostatné GPU. A snad by také již mohlo být 5nm.

Už i vlastní grafické karty

Má se to takto stát dle čínského zpravodajského webu Commercial Times. Podle něj Apple hodlá tyto čipy vyrábět u TSMC a na jeho 5nm procesu má naplánované tři. SoC „Sicilian“(nebo „Sicily“), což asi bude mobilní procesor A14 pro telefony, a SoC „Tonga“, což by snad měl být výkonnější procesor A14X pro tablety a notebooky. Vedle nich však má existovat třetí čip „Lifuka“, což je údajně 5nm GPU (tedy samostatný grafický akcelerátor) snad pro iMac, tedy all-in-one desktopové počítače Apple.

Apple GPU 2021 Apple údajně chystá 5nm GPU pro iMac (a potenciálně i další počítače, mohlo by být na prodej už v roce 2021 (Zdroj: Commercial Times)

Po přechodu na vlastní procesory byly samostatné grafiky logický další krok, takže toto není zas tak překvapivé. Co překvapivé ale už asi je, je rychlost, s níž to prý nastane. Apple údajně chce první vlastní GPU vydat už v příštím roce, takže následující řada iMaců by ho už mohla obsahovat. Apple by tak opravdu mohl mít na trhu úplně první 5nm GPU.

Apple má už ingredience přichystané

Technologický základ Apple již má ve vlastních GPU používaných v mobilních čipech, takže hardware by převzal jejich architekturu a po stránce softwaru by se zase stavělo na jejich ovladačích. Je to tedy stejná situace jako u Intelu, kdy se přenese do samostatných grafik technologie, která čekala na svou příležitost v grafikách integrovaných.

Počítače Mac s procesory ARM už budou mít pouze GPU od Applu Počítače Mac s procesory ARM už budou mít pouze GPU od Applu (Zdroj: Longhorn/Twitter)

Tip: Apple dá v počítačích Mac kopačky i AMD. Podporovat bude jen vlastní GPU

Protože MacOS a iOS mají společné základy, mělo by být možné portovat ovladače (které stejně pro MacOS musí být kvůli integrovaným GPU s architekturou Apple). Firma má lehčí úkol než Intel, protože musí podporovat jen vlastní grafická API. A při přechodu procesorů na instrukční sadu může zároveň zahodit kompatibilitu s některými grafickými standardy a nasadit vlastní.

KL hlasovani

Jak silná budou samostatná GPU od Applu proti konkurenci?

Jak dobré tyto grafiky budou a vůbec jak bude platforma ARM Maců dobrá pro GPU aplikace a hry, to je zatím těžké předvídat. Ražení vlastních API jako Metal místo OpenGL a Vulkanu zkomplikuje portování her, ale minimálně některé vývojáře se asi Applu podaří do vlastního exkluzivního ekosystému připoutat. Ten ale bude od světa PC s DirectX a Vulkanem/OpenGL dost oddělený, takže možná bude ošemetné tato GPU srovnávat s těmi od Intelu, Nvidie a AMD.

Galerie: Přechod počítačů Apple Mac z Intelu na procesory ARM: oznámení na WWDC

Zdroje: RetiredEngineer (Twitter), Commercial Times

Byl pro vás článek přínosný?