Hlavní navigace

První herní monitor s technologií QD-OLED od Alienware je překvapivě levný. Hráčský hit?

15. 2. 2022

Sdílet

Zdroj: TFT Central/Alienware
Éra herních OLED monitorů je možná konečně tady. Alienware uvádí 175Hz širokoúhlý model s novou technologií QD-OLED, ale hlavně: snad poprvé to nestojí šílené peníze.

Minulý měsíc na CES 2022 byly oznámené první televize s asi nejlepší zobrazovací technologií současnosti QD-OLED, která kombinuje kvantové tečky a výhody OLED panelů. Stejná technologie ale hned přichází i do herních monitorů. A pozor: ač byste čekali, že herní OLED bude velmi drahá věc, tento monitor nebude stát nic extrémního. Když se k tomu přidá unikátní rychlá odezva, mohlo by jít o nejzajímavější herní monitor posledních let.

Alienware představil s panelem technologie QD-LED monitor s označením Alienware 34 Curved QD-OLED Gaming Monitor (modelový kód AW3423DW), pod nímž se skrývá 34palcový prohnutý panel s výrazným zakřivením (poloměr 1,8 metru) a rozlišením 3440×1440 bodů. Jak se sluší na herní monitor, má vysokou obnovovací frekvenci 175 Hz a také adaptivní obnovování. To je typu G-Sync Ultimate, což je jistá slabina, protože bude fungovat jenom s grafickými kartami Nvidia GeForce. Toto je přes DisplayPort, monitor má také dva vstupy HDMI 2.0 například pro konzole, kde ale zvládne maximálně 100 Hz a zřejmě bez adaptivního obnovování.

Co panel QD-LED nabízí? Pro hraní bude jeho největší specialita extrémně rychlá odezva, kdy by při změně obrazu mělo docházet k zcel minimální odezvě nebo artefaktům, které jsou naopak u LCD všudypřítomný problém. Ve specifikacích uvádí Alienware odezvu jen 0,1 ms.

Současně s tím ale také bude spojená vysoká kvalita obrazu. OLED má skutečně černou černou, zatímco u LCD vám vždy bude „černými“ pixely pronikat nějaké světlo z podsvícení kvůli tomu, jak LCD funguje, takže budou šedě svítit. OLED má proto proti LCD nesrovnatelně lepší kontrast. Ten může být teoreticky skoro nekonečný (podle toho, jak by se měřilo), Dell ale uvádí statický poměr milion ku jedné.

Více: Samsung ukázal kombinaci panelů OLED a QLED. Televizory budoucnosti s QD-OLED ale koupíte nejdřív u Sony

Proti běžnému OLED panelu má technologie navíc aplikován materiál kvantových teček, který přináší velmi dobrou kvalitu obrazu. Barevný gamut se rozšiřuje na 99,3 procent barevného prostoru DCI-P3 a 149 % standardního barevného prostoru sRGB. Tento monitor by tedy měl velmi dobře fungovat pro hraní v HDR. Kvantové tečky umožňují, aby ve špičce organické LED pixelů svítily mnohem, než kdyby byly použité konvenční barevné filtry. Maximální špičkový jas je proto až 1000 cd/m², ale toto asi nebude udržitelné na celé ploše nebo po delší dobu.

Typický maximální jas je nižší, jen 250 cd/m². Stačí to ovšem na certifikaci DisplayHDR True Black 400. (Poznámka: díky onomu vysokému kontrastu nepotřebuje obrazovka OLED pro kvalitní HDR tak vysoký jas jako LCD, takže tato certifikace poskytuje mnohem lepší kvalitu, než obyčejné DisplayHDR 400 u LCD monitorů, které ani HDR pořádně není.)

Monitor bude mít obvyklé propriety dražších herních LCD, jako stojan s nastavením výšky, ale i možností VESA montáže, čtyřportový hub USB 3.2 a osvětlení AlienFX. Také nebudou chybět herní režimy (kurzor, zvýšení jasu v tmavých částech obrazu). Pokud vás děsí možné problémy technologie OLED což je zejména „burn-in“ (vypalování statického obrazu stárnutím LED), tak na vás zdá se Dell/Alienware myslí: monitor má tříletou záruku, která se má vztahovat právě i na vypálený obraz.

Cena necelých 35 tisíc

A jak již bylo řečeno – ač jde o první uvedení nové technologie a OLED monitory byly dosud vždy spíš dost drahé, nevyčnívá cena tohoto monitoru nějak moc. Alienware ji stanovilo na 1299 dolarů. U nás s daní by to bylo 34 300 Kč (na Slovensku 1400 €). Prodej by měl začít 29. března v USA, ale pro nás v Evropě o něco později, 5. dubna/apríla.

MM_AI

Nejde samozřejmě o nic lidového. Rychlé (165–175Hz) monitory LCD s touto úhlopříčkou a rozlišením lze mít za třetinu, pokud vám stačí VA panel bez podpory HDR. Jenže dražší herní LCD s těmito parametry a HDR (třeba ASUS ROG Strix XG349C) stojí prakticky stejně, jako tento OLED monitor. Pro prachatější hráče, kteří chtějí OLED vyzkoušet, by tedy Alienware 34 AW3423DW mohl být hodně zajímavá možnost. Moc jiných není, a levnějších už vůbec ne.

Galerie: Alienware 34 Curved QD-OLED Gaming Monitor

Zdroje: Tom's Hardware, TFT Central

Byl pro vás článek přínosný?