Hlavní navigace

Qualcomm prý bude pro Čínu vyrábět domácí serverová CPU, „mimo dosah USA“

31. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minulý měsíc jsme se zde dvakrát (zdezde) bavili o procesorech, vyráběných v Rusku v rámci pokusů o počítačovou nezávislost. Z politických, ale asi i hospodářských důvodů má podobné sklony také Čína a zdá se, že se v této zemi rýsuje docela zajímavý procesorový projekt s tímto účelem. Zajímavý proto, že pro lokální serverová CPU nepoužije čínský program MIPS čipů Loongson, ale architekturu ARM. Paradoxně v tom bude ale mít prsty i západní – dokonce americká – společnost Qualcomm.

Právě s touto firmou se totiž údajně čínská vláda dohodla na výrobě serverových procesorů v podniku založeném přímo v Čínské lidové republice. Ten má vyrábět CPU založené na 64bitové instrukční sadě (ARMv8) s použitím výkonných jader, navržených Qualcommem. Tvrdí do zpráva čínského webu BenchLife.info (cituje ji například KitGuru). Že má Qualcomm plány na nějaké procesory pro serverový segment, se už informace několikrát objevily, ale že by tento program měl být přímo navázán na Čínu, zatím známo nebylo.

Qualcomm

Důležitý je na tom právní status celého programu. Dohody, které byly s Qualcommem pro výrobu těchto CPU údajně uzavřeny, jsou totiž možní i odpovědí na nedávný případ, kdy americké zákony zablokovaly dodávky Xeonů a Xeonů Phi do některých čínských výpočetních center (kvůli experimentům týkajících se jaderných testů). Procesory mají být implementovány v separátní společnosti, která bude sídlit v Číně a formálně bude od vlastního Qualcommu nezávislá. Tato firma bude provádět návrh, vývoj i implementaci a poté prodej procesoru, i když procesorové jádro a možná i další IP bude převzato z technologií Qualcommu. Hlavní ale má být, že tento podnik nebude moci být nějak omezen americkou administrativou a nebude mu možno zakázat CPU do Číny exportovat. V Číně by pak zdá se měla probíhat i výroba.

 

Pro Qualcomm by tento plán mohl být výhodný, i když z dostupných informací není úplně zřejmé, komu budou zisky plynout a jak velké příjmy půjdou za použité IP přímo do mateřské společnosti. Je možné, že dohoda padla i v souvislosti s čínským antimonopolním řízením proti Qualcommu. Jelikož je ale podnik založen přímo kvůli poptávce z čínské strany, měly by vyráběné procesory mít předem zajištěnou skupinu zákazníků. ARMy to na serveru proti dominantním Xeonům nebudou mít lehké a bezpečnostní aspekt (nebo to, že půjde o domácí produkt) dává čipům od Qualcommu výhodu.

Čínský procesor Loongson
Loongson, program CPU navržených přímo v Číně na bázi MIPS

Na jaké přesně technologii bude čínský podnik serverová CPU zakládat, zatím není známo. První 64bitové jádro od Qualcommu má nést jméno Kryo, to má ale podle všeho být zaměřeno na mobilní zařízení. Zda má Qualcomm separátní program nějakého „velkého jádra“ zatím nevíme. Je pravděpodobné, že serverové ambice Qualcommu nebudou omezené jen na Čínu a pravděpodobně bude serverové SoC nezávisle navrhovat i sám (což bude mít výhodu lepších výrobních procesů než v čistě čínských továrnách). Zda se naopak ony v Číně navrhované čipy dostanou na západní trhy, nebo půjde jen o specialitu pro čínský trh, ale jasné není.

Zdroj: KitGuru, BenchLife