Hlavní navigace

Qwiki už není encyklopedií, je z ní aplikace pro sdílení videa na iPhonu

10. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pravděpodobně si ještě vzpomínáte na Qwiki - interaktivní výtah z Wikipedie, kde byly informace zpracovány do videa s mluveným doprovodem. Psali jsme o ní takřka před dvěma roky, když byla oficiálně spuštěna - i díky tomu, že byla vítězným projektem v soutěži sturtup roku pořádanou serverem Techcrunch. Nedávno se však zcela transformovala a kromě jména toho moc nezůstalo. Pravda, pracuje pořád s videem, nyní však zcela odlišným způsobem.

Na Qwiki.com už nenajdete interaktivní encyklopedii, ale pouze odkaz na stažení aplikace pro iPhone. Z Qwiki se stala aplikace pro vytváření videoklipů a jejich rychlé sdílení na sociální sítě. Řadí se tak po bok nedávno představeného Vine a služeb jako Videolicious nebo Viddy. Na rozdíl od nich však obsahuje chytrý editor, který se nespokojí s přidáním jednoho efektu do krátkého videa. Qwiki probere celou vaši galerii obsahující fotografie i videa a jednotlivé události sestříhá do jednoho snímku. Ten může trvat od půl do jedné minuty. Níže se můžete podívat na ukázku:

Qwiki primárně pracuje s datem jednotlivých snímků. Spojuje tak videa a fotografie, které mají podobný čas pořízení. Pokud však ignoruje některé, které byste chtěli ve videu mít, či naopak, není problém je editovat. K videu je možné přidat hudbu - buď ze své sbírky v iPhonu, nebo z výchozích nezávislých melodií v Qwiki. Nechybí ani grafické efekty známé především z Instagramu.

Sociální rozměr aplikaci pak přidává možnost sledovat videa vytvořená ostatními uživateli přímo v aplikaci - na úvodní obrazovce jsou vybraná populární videa, filtrovat je můžete klasicky podle hashtagů nebo sledovat vybrané uživatele.

 

MM_AI

Aplikace sama o sobě je hezká a způsob, jakým jsou videa vytvářena, je dobrým nápadem. Automatické spojování videa a fotek funguje perfektně a celé dílo je hotovo během pár minut. Rozhodně mi dává současná Qwiki mnohem větší smysl než sdílení šestisekundových záběrů, které v poslední době zaplavily Twitter. A tak jediné, co to celé trochu kazí, je zaniknutí původního projektu interaktivní Wikipedie.

Qwiki for iPhone Qwiki for iPhone Qwiki for iPhone Qwiki for iPhone Qwiki for iPhone

Byl pro vás článek přínosný?