Hlavní navigace

Radeon HD 4870 (X2): co byste měli vědět

15. 11. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dvoučipový Radeon je stejně jako každé Multi-GPU řešení hodně závislý na ovladačích, a karta tak nemusí ve většině případů nově vydaných her podávat odpovídající výkon. To může být způsobeno špatnou optimalizací hry pro dvoučipové řešení, nejčastěji však chybí profil v ovladačích pro právě vydanou hru a HD 4870 X2 často podává horší výkon než HD 4870. Jaká se nabízí řešení?

Klepnutím na obrázek zobrazíte galerií fotografií Radeonů HD 4870 X2

a) Deaktivace Catalyst AI: vaše karta bude HD 4870 s 1GB pamětí.

b) Přejmenování.exe souboru: nemusí to vždy fungovat, ale stojí to za zkoušku. Jako příklad poslouží nedávno vydaná hra Dead Space. Po přejmenování spouštěcího souboru na godfather.exe (obě hry využívají stejný engine) si můžete užít CrossFire i na HD 4870 X2.

c) Čekat na nové ovladače Catalyst s podporou HD 4870 X2

Před několika lety nebyly ovladače ATI považovány za kvalitní či stejně dobré jako ovladače společnosti Nvidia. Teď bych řekl, že jsou na srovnatelné úrovni. Karta obecně podává lepší výkon pod operačním systémem Vista a i pokud máte panel, který umožňuje rozlišení 2560 × 1600 px, užijete si rychlý anti-aliasing dokonce i v tomto extrémním rozlišení.

Sideport

Díky Sideportu je možné přímé obousměrné spojení RV770 (X2 Interconnect) s 5 GB/s v každém směru. V současné chvíli stále není aktivní a 4870 X2 teoreticky přichází o část výkonu. Více naleznete v článku Lukáše Fialy, Eric Demers nejen o RV770 a R700.

Micro-stuttering

Mikro-potrhávání se objevilo až s Multi-GPU řešením a neduhy, kterými trpěla hlavně 3870 X2 jsem nezaznamenal. Jedná se o to, že je hra rušena mírným cukáním obrazu, i když je měřené FPS stále nad hratelnou úrovní. Pokud se s tím setkáte, dá se to eliminovat zapnutím V-sync.

Zdroj a procesor

Důležitý je také kvalitní zdroj, TDP (thermal design power) je stanoven na 286 W. Oficiálně doporučované minimum výrobcem je kvalitní 550W zdroj s dobrou účinností. Certifikované zdroje AMD/ATI pro 4870 X2 naleznete zde. Aby nedocházelo k limitaci grafické karty ze strany procesoru, zdá se takt 3,6 GHz již dostatečný. Za už takřka optimální považuji procesor na taktu 4,0 GHz, pak jsou schopnosti této karty využity naplno.

Teploty a hluk

V zátěži je karta poměrně hlučná a dosahuje vysokých teplot, které samy o sobě Radeonu 4870 X2 nevadí, ale i tak je dobré mít větranou a prostornou skříň. Nepříjemná skutečnost nastává, pokud máte nastavenu automatickou regulaci větráku, kdy se několikrát do pár minut roztočí na maximální otáčky a poté opět klesne, což pokládám za rušivé. Ideální je nastavení pevných otáček v některém z taktovacích nástrojů.

Od vydání ovladačů Catalyst 8.10 RC2 se v Catalyst Control Center (CCC) objevila nová položka, která umožňuje ovládat větrák grafických karet řady HD 4800. Již tedy není zapotřebí taktovacích nástrojů jako Rivatuner, ExperTool a podobně. Po povolení ATI Overdrive se zpřístupní možnosti taktování grafiky, konkrétně jádra a pamětí, ale i nově možnost regulovat větrák.

ATI PowerPlay a 2D profil

Jedná se o technologii společnosti ATI, která umožňuje snížení spotřeby v závislosti na vytížení grafické karty. V současné chvíli je situace taková, že ani správě vydanými ovladači Catalyst 8.11 nefunguje ATI PowerPlay korektně. Stále tak zůstávají nevyřešeny takty jader karty po naběhnutí systému, kdy jedno jádro pracuje v režimu pro 3D, zvyšuje spotřebu a kartu zahřívá. Po otevření a ukončení 3D aplikace (např. hra) či resetem jader v AMD GPU Clock Tool se hodnoty již vracejí na standardní 2D takty. Řešením je vytvoření profilu pro 2D prostředí.

1) klikněte na záložku profily a zvolte správce profilů

2) zvolte název profilu, případně i jeho popis

Dole máte ještě na výběr z položek obsah, aplikace, aktivace. Pokud zvolíte záložku aktivace, máte možnost vytvořit zástupce profilu ještě před jeho uložením na plochu. Po tom, co jste nastavili vše potřebné, profil uložte. Hodnoty můžete zkontrolovat ve spuštěném GPU-Z.

Pokud ani toto pro vás není dostačující, můžete takty ještě snížit. Běžte do C:\Users\vašejméno\AppData\Local\ATI\ACE\profiles a otevřte si právě uložený profil v poznámkovém bloku.

Pomocí editace, zvolte hodnoty pro paměti 40000 v MemoryClockTarget_0 a 1, pokud jste položky přepsali, můžete soubor uložit. Výsledkem bude nižší spotřeba ve 2D prostředí, paměti pracují nyní na taktu 400 MHz.

Verdikt

Radeon HD 4870 X2 je v současné chvíli nevýkonnější produkt společnosti ATI a nabízí vysoký výkon za odpovídající cenu. Početná skupina lidí zmiňované záležitosti řešit nechce nebo neumí, proto možná raději sáhne po byť ne až tak výkonném, ale stále jednočipovém řešení v podobě GeForce GTX 280 od společnosti Nvidia, které nabízí lepší provozní vlastnosti, spotřebu energie a netrpí neduhy Multi-GPU řešení.