Hlavní navigace

Radeony generace Arctic Islands: AMD na příští rok chystá tři nová GPU

22. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Už je to přes půl roku, co se v drbosféře okolo grafických karet objevila informace, že příští generace GPU od AMD ponese označení Arctic Islands. Mělo by jít o GPU založené již na novém výrobním procesu s FinFETy, a toto označení tak možná bylo zvoleno s ohledem na to, že proti současnému ansámblu 28nm návrhů by měly tyto čipy mít o výrazně lepší poměr výkonu a spotřeby. K této budoucí snůšce GPU (v prvním sledu totiž přijde více čipů, podobně jako při přechodu na 28nm výrobu počátkem roku 2012) se nyní objevily o něco konkrétnější informace, které dávají určitý výhled na to, kam hodlá AMD Radeony příští rok kočírovat.

Příští rok by se tedy neměla opakovat letošní situace, kdy bylo zcela nové jen GPU Fiji s HBM (což je ale asi způsobeno tím, že firma nechtěla navrhovat nový čip na procesu, který je již blízko nahrazení). V generaci Arctic Islands mají existovat minimálně tři čipy, podobně jako v roce 2012 přišlo Tahiti, Pitcairn a Cape Verde. První z nich je čip Greenland (Grónsko), o kterém jsme již několikrát slyšeli. Zřejmě půjde o highendové GPU, jelikož má být použito i jako komponenta výpočetních APU pro superpočítače.

Greenland má být podle informací, které se nyní objevily na internetu, založen na zásadně přepracované architektuře, na níž AMD pracuje něco přes dva roky. Instrukční sada GPU má být inovována a poměrně značně se lišit od současné podoby architektury GCN – údajně má tedy jít spíše o „post-GCN“ než další iteraci architektury GCN. AMD již dříve oznámilo, že architektura použitá v Arctic Islands by měla být zhruba dvakrát efektivnější v poměru výkonu a spotřeby. Greenland má používat druhou generaci pamětí HBM (například tento týden oznámené čipy Samsungu). Pravděpodobně tedy bude mít propustnost 1 TB/s a kapacitu paměti 8 či 16 GB (u profesionálních modelů i 32 GB), toto asi ale ještě není ani tak potvrzená informace jako spíš poučený dohad.

Kanadské arktické souostroví a Grónsko (Zdroj: PAT)
Kanadské arktické souostroví a Grónsko (Zdroj: PAT)

K druhým dvěma čipům není známo o mnoho více než jejich kódová označení. Jsou pojmenována Baffin a Ellesmere, což by mělo odkazovat k Baffinovu a Ellesmerovu ostrovu v kanadské Arktidě. Z nich je Baffinův ostrov větší a čip Baffin by tedy – pokud se AMD drželo této logiky – mohl představovat druhou nejvýkonnější variantu z prvotní skupiny čipů Arctic Islands. Ellesmere by pak mohl sedět na třetí výkonnostní příčce, zasahující až do levnějších tříd karet. To je ale jen dohad. Přípravy čipu Ellesmere údajně začaly zhruba před rokem, takže by pravděpodobně mělo jít o odvozený návrh, používající architekturu stream procesorů vyvinutou pro Greenland.

 

Podle některých dřívějších (a zatím nepotvrzených) informací měla všechna GPU generaci Arctic Islands používat paměti HBM (respektive HBM2), což by znamenalo, že budou osazeny i na čipy Ellesmere a Baffin.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Legit Reviews)
Čipy Arctic Islands mají mít také paměti HBM, budou tedy podobné GPU Fiji (Zdroj: Legit Reviews)

Podle webu KitGuru, který tyto informace přinesl, je pravděpodobné, že Greenland již prošel „tape-outem“ a během následujících dnů či týdnů by tak měly z továrny přijít hotové vzorky první revize. Výroba by snad mohla probíhat v GlobalFoundries, ale ani setrvání u TSMC není za současného stavu poznání vyloučeno.

KL hlasovani

Kdy by se tato GPU mohla objevit na trhu, vám bohužel také zatím nedokážeme říci. Lze odhadovat, že by to mohlo být zhruba do roka, tedy že se AMD pokusí novinky uvést s obvyklým zhruba dvanáctiměsíčním cyklem po červnovém příchodu GPU Fiji. To však mohou znemožnit potíže s rozjezdem výroby, nebo naopak může být tlak termíny posunout dopředu kvůli konkurenci (jejíž Pascal se už totiž také chystá). Předvídat dobu uvedení tedy asi zatím s nějakou rozumnou jistotou nelze.

Zdroj: KitGuru

Byl pro vás článek přínosný?