Od kdy vyžadují W11 secure boot? Já už dloooouho instalují jedenáctky na "secure boot disable" a normálně se nainstalují a fungují.
Nevyžadují secure boot (ten si rozumní lidé zapínají i bez nějakých požadavků OS), ale vyžadují disk v režimu GPT, nestačí jim MBR.
Myslím že stroje bez UEFI jsou i novější než Core 2.
Bude se to lámat někde u prvních i7.
Každopádně to je doba PCIe 2.0.
Což považuji za větší brzdu než vypnutí ReBar.
UEFI už uměli počítače od HP u druhé generace Intelu pokud měli aktuální BIOS. Vím, že to tam zpočátku nebylo a od určité verze se ta možnost objevila. Takže bude záležet na podpoře výrobce desky/PC. Takže v zásadě všechny i3/i5/i7 to umět mohou. U Core 2 jsem to neviděl nikdy.
Měl jsem desku značky intel (v té době to byla spolehlivost a kvalita)
V BIOSu se dalo zapnout EFI. Bylo to takové testovací demo takže to pořádně nefungovalo.
Ale byl to soc775 C2D s DDR2.
A naopak mám nástupce soc1366 s DDR3 kde to zapnout nejde.
Oboje má PCIe 2.0, SATA II, USB 2.0....
Takže v tom provozovat moderní GPU nechcete.
To že to nejde, je vlastně dobře. Osobně bych si zakázal i modernější PCIe 3.0.
I když ten soc1366 je použitelný dodnes.
4(V tédobě velká dnes už malá jádra) @ 4GHz + 48GB RAM + SSD + Win10 LTSC.
Na internet a office to stačí.
Když se tam přidá GPU z bazaru s 2GB VRAM, tak to přehraje i YT.
Nemá význam na tieto účely používať takú zostavu. Kdejake miniPC od HP či Lenova to zvládne lepšie a úspornejšie a vyžaduje minimum miesta. Na Bazároch okolo 100 eur komplet zostava na net a YouTube v plnej paráde.
Můžu poprosit odkaz na ten zázrak za 100€?
i5-6500 je pomalejší než ten můj Xeon.
Nižší takty a poloviční cache.
Dalších 50€ dám za 32GB RAM což je méně než mých 48GB.
GPU opravdu zvládne 2k YT?
Jo za 200€ se dá sehnat Ryzen 5 3400G.
Např.:
https://www.levnapc.cz/lenovo-m75s-1-sff-ryzen-30.html
CPU je na WhiteListu Win 11.
GPU je mnohem výkonnější.
NVMe...
Hehe, kuknite tú "odu na radosť" od Stachujka na dede webe :) Ale najlepšie, že v recke má imaginárnu 5070ti, keďže tam žiadnu ešte netestovali :D
Alebo ju má otestovanú len dva týždne čaká aby ju mohol vydať až po uvedení kariet od AMDe, ktoré podľa jeho slov ovláda "25 až 30% desktopového trhu s herními GPU". Jáj, rád sa tam chodím dobre zasmiať na tom halucinovaní ((:
Já bych jen dodal, že na MB Gigabyte pro poslední verzi CPU Intel už volbu CSM také nenajdete. Jako zajímavost uvedu, že Nvidia RTX5090,5080 i 5070Ti fungují se zapnutým CSM bez problémů.
6. 3. 2025, 18:02 editováno autorem komentáře