Hlavní navigace

Rady a tipy pro péči o baterii v letním období (seriál)

24. 6. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Co by to bylo za léto, kdyby nás netěšilo sluníčko a vysoké teploty. Ačkoliv nám přinášejí mnohé radosti a uspokojení, přístrojům, a především bateriím, všeobecně škodí. Častou chybou, kterou se na noteboocích v létě dopouštíme, je jejich nechávání v autě nebo na přímém slunci.

Optimální teplota pro skladování baterie se pohybuje mezi 15 °C a 20 °C. Dlouhodobější vychýlení z tohoto rozmezí má na baterii neblahé účinky. Především extrémní teploty, v jejichž důsledku se baterie přehřívá, vedou ke ztrátě kapacity, zkrácení životnosti baterie, nebo – v opravdu krajních případech – až k explozi.

Tepelné výkyvy

Pamatujte, že rychlé změny teplot způsobené přechodem z chladu do tepla (a naopak) mají na baterii negativní dopad. Přehřeje-li se baterie, přístroj vypněte, baterii vyjměte a přemístěte ji do chladnější místnosti, popřípadě do stínu. V žádném případě se neuchylujte k uložení baterie do ledničky nebo mrazáku. Tento teplený šok by mohl vést k jejímu kompletnímu zničení. Toto varování samozřejmě neplatí pouze pro letní období, v zimě při přechodu z mrazu do vytopené budovy je teplotní šok často i větší – tím se ale bude zabývat některý z příštích dílů seriálu.

Práce s notebookem na pláži může znít lákavě, nijak skvělý nápad to však není

Kontakt s prachem

Na cestách jsou notebooky v letních měsících vystaveny zvýšené prašnosti. Proti prachu, písku a dalším případným nečistotám je třeba notebook chránit, aby nepoškodil jeho elektroniku. Usazení nečistot v okolí ventilátoru či baterie způsobuje vážné škody na přístroji i baterii. Zanesení elektronických kontaktů zamezuje přenos elektrické energie. Proto může dojít až k elektrickému zkratu, a tudíž i k trvalému poškození baterie či komponent samotného notebooku. Doporučujeme dbát v letním období zvýšené opatrnosti a o baterii se pravidelně starat. Stačí občasné očištění baterie bavlněným hadříkem nebo vatovým tamponem. Rozhodně však nepoužívejte k očištění chemické prostředky ani proud vody.

Kontakt s vodou

Rozhodnete-li se využívat váš notebook i v blízkosti vody, je třeba dbát mimořádné opatrnosti – kontakt s vodou je jedním z nejčastějších důvodů předčasného "úmrtí" elektroniky. Především mořská voda bohatá na minerály způsobuje rychlou korozi citlivých součástí a jejich následnou nefunkčnost.

 

Nepodaří-li se vám kontaktu s vodou zabránit, ošetřete baterii otřením suchým hadříkem, především oblasti kontaktů. Poté nechte baterii vysoušet ve standardních pokojových podmínkách. Nevystavujte ji otevřeným zdrojům tepla, především fénu nebo ohni z krbu, ani slunečním paprskům. Chcete-li mít jistotu, že je vaše baterie v pořádku, nevracejte ji do přístroje a po návratu domů ji svěřte servisnímu technikovi, který nejlépe určí rozsah případné škody.

Zvýšená vlhkost

Domníváte-li se, že škodu způsobuje pouze přímý kontakt s tekutinou, jste na omylu. Potíže s bateriemi způsobuje i zvýšená vzdušná vlhkost. Chystáte-li se do oblastí, pro které je typická vysoká vlhkost vzduchu, opatřete si voděldolný obal, který bude pro váš notebook představovat spolehlivou ochranu. V případě, že je vaše baterie vystavena vysoké vlhkosti, postupujte při vysoušení stejně jako v při kontaktu s vodou.

Pády a nárazy

Léto je ideální období pro sportovní hry a jiné venkovní aktivity. Dojíždíte-li například do práce na kole či kolečkových bruslích, vozte notebook v kvalitní vypolstrované tašce. Při případném pádu tímto zabráníte přílišné tvrdosti nárazu a přístroj tak ochráníte. Jakýkoliv pád z výšky může notebook a jeho baterii poškodit.

KL hlasovani

Máte-li podezření, že je baterie poškozena, nikdy s ní nemanipulujte sami. Nesnažte se ji vkládat do přístroje ani opravovat. Svěřte ji odborníkům, kteří buď příslušnou opravu provedou, nebo vás budou dostatečně informovat o náležitostech při koupi nové baterie. Mějte také na paměti, že baterie nepatří kvůli velkému množství obsažených chemikálií do běžného odpadu, ale jsou pro ně určeny speciální sběrné kontejnery. Odpovědným nakládáním s baterií pomáháte chránit životní prostředí.

Autor: Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz

Byl pro vás článek přínosný?