Hlavní navigace

Raspberry představilo svůj nejlepší minipočítač. Pi 3 Model B+ má rychlejší CPU i síť

14. 3. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Britská nadace Raspberry Pi dnes představila další „půlgeneraci“ svého stejnojmenného počítače, kterého se prodalo již 19 milionů kusů. Stalo se tak symbolicky na Den pí, který matematici slaví 14. března (3/14 v americkém zápisu). Raspberry Pi 3 Model B+ se oproti dva roky starému Modelu B příliš nezměnil, přesto je novinka zajímavá i pro majitele trojky. Destička má stejný formát i rozmístění konektorů, takže bude pasovat do stejných krabiček. Má i stejný čipset Broadcom BCM2837. Jde o novější revizi, čip je nově překrytý rozvaděčem tepla a RPi tak může běžet na vyšších frekvencích. Základem jsou čtyři jádra Cortex-A53, která dříve běžela na taktu 1,2 GHz. Teď lze využít frekvenci 1,4 GHz, avšak jen při teplotách do 70 °C. Při vyšší se podtaktuje na 1,2 GHz.

Stále s 1 GB RAM a bez 4K i HEVC

Logicky zůstal stejný také grafické obvod VideoCore IV 3D, což mj. znamená, že ani tento RPi si zatím nerozumí s 4K videem ani formátu HEVC (H.265). Stavitelé obývákových přehrávačů se musí poohlédnout jinde. Tvůrci se vymlouvají na to, že toto GPU je jediné 3D jádro se zveřejněnou dokumentací, které lze využít v ARMových čipsetech. A oni chtějí co nejotevřenější zařízení. Snad do plnohodnotné čtvrté verze najdou jiné řešení.

Stejná je bohužel i kapacita RAM, 1 GB tvůrci ospravedlňují cenou. Do tak levného počítače by 2 GB při dnešní krizi pamětí nedostali.

Model B+ konečně dostal gigabitový Ethernet, je však stále připojen skrz rozhraní USB 2.0, takže nelze využít plnou propustnost. I tak budou rychlosti až trojnásobné, firma uvádí, že v praxi naměřila 315 Mb/s, kdežto u Modelu B to bylo 95 Mb/s.

Nový je též síťový čip Cypress CYW43455, který RPi naučil Bluetooth 4.2 (předtím jen 4.0) a hlavně Wi-Fi 802.11ac. Podporu 5GHz sítě na RPi vidím vůbec poprvé. Rychlejší je ovšem i 2,4GHz pásmo. Tvůrci s něm naměřili rychlost až 46 Mb/s (u Modelu B jen 36 Mb/s), v 5GHz pásmu je to až 102 Mb/s.

Model B+ již lze napájet přes Ethernet, ale je k tomu třeba ještě zvlášť zakoupit destičku PoE HAT (převádí napětí z 48 na 5 V), která se připojuje do nového 4pinového headeru. Tvůrci mluví o vylepšeném bootování z externích disků a přes síť (PXE). Daní za zlepšováky je prý citelně vyšší spotřeba. Firma neuvádí konkrétní čísla, ale velmi doporučuje kvalitní 2,5A zdroj.

Raspberry Pi 3 Model B+ se bude stejně jako Model B prodávat za doporučenou cenu 35 dolarů. Český distributor RPishop.cz novinku prodává za 999 Kč. Nový PoE HAT zatím v nabídce nemá, ale měl být stát okolo pětistovky. Firma mimochodem zvažuje, že v budoucnu vydá i zjednodušený počítač RPi 3 Model A+. Pro Raspberry je dostupná řada operačních systémů jako Raspbian (upravený Debian), Ubuntu nebo Windows 10 IoT (Microsoft podporu pro novou verzi teprve přinese).

SoC nově s rozvaděčem tepla, síťový čip je také schovaný pod kovovým krytem
SoC nově s rozvaděčem tepla, síťový čip je také schovaný pod kovovým krytem
Nový čtyřpin pro připojení PoE HAT
Nový čtyřpin pro připojení PoE HAT
PoE HAT
PoE HAT

Specifikace Raspberry Pi 3 Model B+

  • Broadcom BCM2837B0 (4× 1,4 GHz Cortex-A53 + VideoCore IV 3D)
  • 1 GB LPDDR2 SDRAM + čtečka microSD
  • Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 + BLE
  • Gigabit Ethernet (limitovaný na 300 Mb/s)
  • 4× USB 2.0, HDMI
  • další rozhraní: 40pinový GPIO, MIPI DSI pro displej, MIPI CSI pro foťák, hybridní jack pro sluchátka a kompozitní video
  • napájení: 5V/2,5A přes microUSB, 5V přes GPIO, PoE