Hlavní navigace

Raspberry Pi model B+ zlevnilo o 30 %. Bude stát jen 25 dolarů

20. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ačkoliv Raspberry Pi bylo na počátku vnímáno jako superlevný jednodeskový počítač, ze zaváděcí ceny 35 dolarů se nakonec podařilo s osekaným modelem A dostat až na USD a další racionalizací posléze dokonce až na 20 USD u modelu A+. Nyní se slevy dočká i původní model B+. Raspberry Pi Foundation jej před časem nahradila značně modernějším modelem Pi 2 s čtyřjádrovým (ale stále pomalým) procesorem Broadcom BCM2836. Původní verze tím ale nezmizela z nabídky a pro zájemce nyní dostane nižší cenu, a to 25 USD. Doposud přitom stejně jako nový model Pi 2 stálo 35 USD.

Po stránce specifikací už Raspberry Pi B+ není moc zajímavý kousek hardwaru. Má jen jednojádrový procesor, který ještě ani nemá architekturu ARMv7 ani rozšíření NEON (SIMD instrukce) a pouze 512 MB RAM. Nicméně podle výrobce je o něj stále zájem (dokonce i v čase, kdy stál stejně jako Pi 2 se údajně prodával „dobře“). Zejména si proto, že pro něj existují různá rozšíření, periférie a software, neboť komunita kolem původního Pi zůstává velmi silná. Na bázi této desky vznikaly i různě seriózní aplikace na pomezí oblasti embedded, jejichž tvůrci pro ně budou původní Pi dále potřebovat. Raspberry Pi Foundation proto zatím nemá v plánu výrobu modelu B+ ukončit.

Raspberry Pi B+
Raspberry Pi B+

Snížení ceny na 25 USD by tedy nemělo být nějakým dočasným výprodejem, desky B+ by měly být takto dostupné dlouhodobě. Snížení nákladů bylo údajně zčásti umožněno i pokroky dosaženými během vývoje a výroby desky Pi 2. Po stránce hardwaru by ale zařízení mělo být stále stejné, o žádných změnách v konstrukci a komponentech se výrobce nezmiňuje.

Vzhledem k tomu, že mezitím zdražil dolar, se bohužel toto zlevnění (skoro o 30 %) promítne do korunových cen jen v omezené míře, srovnáme-li s pořizovacími náklady třeba před rokem. Na druhou stranu se dnes již Raspberry Pi u nás prodává i v docela běžných hardwarových obchodech (včetně těch největších), takže zase oproti dávnější minulosti lze ušetřit na dovozu a poštovném. Až se nicméně zlevnění plně promítne i u českých prodejců, mohly by se ceny dostat ze současné plus minus tísícovky možná i pod osm stovek.

 

 

KL24

Pokud náhodou k něčemu používáte Raspberry Pi Compute Module, což je víceméně zmenšená verze modelu B ve formátu modulu SO-DIMM, bohužel zatím žádnou slevu nedostanete. Výrobce pro toto provedení alespoň nic podobného neohlásil. Zda zde ke změně také někdy dojde, těžko říct. Tato verze se nejspíš neprodává v tak velkých počtech, a tak má možná reálné náklady vyšší. Pokud vám ovšem jde o co nejnižší cenu, možná by vás mohl zajímat projekt C.H.I.P.. Pokud uspěje, mohl by dostat na trh ARM desku s cenami začínajícími na 9 USD.

Zdroj: Raspberry Pi Foundation

Byl pro vás článek přínosný?