Hlavní navigace

RealSense zařídí, aby nám počítače porozuměly. Našlapuje opatrně [CES]

7. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ačkoli počítače v posledních dekádách zaznamenaly velký pokrok, pořád jsou to pomocníci, kteří nám usnadňují práci, nemají avšak osobnost a neuvažují sami za sebe. Pomáhají nám i hlasoví asistenti, kteří rozumí části příkazů a na požádání nám např. ukáží aktuální počasí. Dalších pokroky ale činíme. Googlův potomek Now nám již dokáže připomenout, že se máme vydat na cestu do práce.

Ví totiž, jak to máme daleko a jak rychle jsme schopní se dopravit z bodu A do bodu B. Na další úroveň čekáme a jedním z mezistupňů by mohla být technologie RealSense. Intel na výstavě CES 2014 předvedl kameru, která je jí vybavena. Maličké zařízení výrobci snadno integrují do řady přístrojů, nyní především do notebooků nebo tabletů. Časem třeba úplně někam jinam. RealSense platí za obecné označení rodiny produktů.

 

Žádný hardware vám nebude k užitku, pokud mu software nebude přikazovat, co má vlastně dělat. Spolupráce je věc klíčová a mohou díky ní padnout různé hranice.

„Po desetiletí se lidé museli učit nové jazyky, techniky a příkazy, aby zařízení dělala to, co po nich chceme,“ prohlásil Mooly Eden, viceprezident společnosti a generální manažer divize Percepční výpočetní techniky. „S technologií Intel RealSense toto chceme obrátit naruby, aby se zařízení učila chápat nás.“

Zrak

Zmíněná kamera se vyhýbá stereotypům a nesnímá zloděje, jak vám krade počítač. (To neznamená, že to nedovede.) Místo jejím prostřednictvím libovolné zařízení vnímá svět kolem sebe. Ovládání čehokoli pomocí gest je první a základní věc, která vás napadne. I tímto směrem Intel přemýšlí. První kamera svého druhu snímá ve full HD. Díky výbornému čipu ale nebude pouze reagovat na to, že na ni máváte.

Vyčte z vašeho obličeje vaše pocity a umožní domýšlet, jaké dopady takový výraz může mít. Umělá inteligence vám proto pomůže s aktuálními úlohami, aniž byste jí museli složitě vysvětlovat, co chcete. To už ale předbíháme. Začátky, jak už bývá obvyklé, znamenají především maličkosti. V ukázce Mooly Eden účastníkům tiskové konference předvedl, jak zařízení obratně v reálném čase mění obraz videa.

Výměna pozadí za člověkem před kamerou obvykle vyžaduje, aby za vámi viselo zelené plátno. Jenže novinka vnímá prostorově, podobně jako lidské oko, a dovede pozměnit pozadí za vámi i bez něj. Rozšířená realita proto opět klepe na dveře, tentokrát ale v dokonalejším podání, než nám přináší např. současné smartphony. Bohužel, na další a využitelnější případy konkretního použití si počkáme.

Sluch

V současnosti vám technologie usnadní běžné úlohy především díky hlasovému ovládání. Tudy se cesta RealSense rovněž ubírá. Eden při ukázce z hlavní obrazovky počítače spustil epizodu ze seriálu Family Guy. Software jménem Dragon Assistant pochopil, že Family Guy je seriál, a přehrávání zahájil, aniž by se člověk musel počítače dotknout. Právě o překování bariér v podobě myší nebo touchpadů budoucnost bude.

Intel zaujal hlavně snadnou integrací řešení
Intel zaujal hlavně snadnou integrací řešení | Foto: Cnet

Odpadne také část práce s hledáním a otevíráním vhodného programu. Umělá inteligence nám vhodnou aplikaci otevře sama. Nebo to rovnou zařídí za nás. Život by nám mohly usnadnit blbůstky jako automaticky otevírané dveře. Důležitější roli zaujme neustálé sledování zdravotního stavu.

Jak bylo řečeno kamera je pouze jedno konkrétní zařízení, ale časem trh zaplní i jiné typy. Mimochodem, Intel trochu vyfoukl pozornost Leap Motion. To má totiž podobu externí periferie, kdežto Intelovo řešení lze snadno integrovat do těla počítače. Zvídavý uživatel by před koupí rovněž rád věděl, které řešení ho vyjde levněji a které bude z hlediska ovládání chytřejší a přesnější.

Hmat

3D kamera si troufá i na skenování trojrozměrných objektů a integrována bude v tiskárně Sense od 3D Systems. Teď už jen stačí, abyste si našetřili patřičný obnos. RealSense tedy není sci‑fi a první produkty s tímto řešením na trh vstoupí ve druhé polovině tohoto roku. Intel spolupracuje s firmami 3D Systems, Autodesk, DreamWorks, Metaio, Microsoft, Scholastic, Tencent a dalšími.

Ačkoli se jedná o zajímavý a nepochybně velký projekt, co nám Intel předvedl? Neměli bychom být přehnaně nadšení, protože většinu věcí jsme už někde viděli. Stačí zabrousit do dílen redmondského giganta. Microsoft má svůj Kinect, jehož nevýhodou je ale opět velikost. Xbox One rozpozná pár hlasových příkazů a mávání rukou také známe. Na naše povely reagují dokonce i relativně obyčejné televizory.

Mám pocit, že Intel z technologie RealSense vytěží hodně. Jenže zatím se motáme kolem příslibů. Jeho hlasový asistent přitom není o tolik chytřejší než Siri a gesta zná spolehlivě každý uživatel nového Xboxu, případně i část základny staršího modelu. Skutečně zajímavé reálné využití nám chybí. Kvůli úpravě pozadí při hovorech na Skypu asi do podobné blbiny investovat nebudete.

Kdy se dočkáme skutečné umělé inteligence? Jako první nás čeká aspoň hlasový asistent. „Chytřejšího sourozence Siri“ najdeme v některých noteboocích – a hlavně ultraboocích – a tabletech v první části letošního roku. Sluší se podotknout, že Dragon Assistant bude fungovat i bez připojení k internetu.

Zdroj: Tisková zpráva | Cnet | Engadget | Mashable