Hlavní navigace

Recenze iOS 9.0 – méně náročné a s mnoha novinkami, které se nás netýkají

25. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Apple minulou středu vydal devátou verzi svého mobilního operačního systému iOS. Ta přináší nejvíce novinek především mezi iPady, kde přibyla podpora dvou aplikací na jedné obrazovce nebo plovoucí videookno. Zde jsem se ale zaměřil především na novinky u iPhonů, kterých je také spousta a šli primárně cestou automatizace a optimalizace.

Nový multitasking

iOS ve verzi 9 přichází s několika designovými novinkami. Jako první zmíním přepracovanou obrazovku s aktuálně spuštěnými aplikacemi. Ta sice nově vypadá mnohem efektněji, nikoli však efektivněji. Podle mého subjektivního pocitu se celý proces přepínání mezi aplikacemi značně zpomalil a především znepřehlednil.

Okna s běžícími aplikacemi se za sebe totiž schovávají a práce s nimi je mnohem náročnější na šikovnost, než tomu bylo doposud. Z horní čtvrtiny obrazovky navíc zmizela i velmi užitečná lišta s oblíbenými a posledními kontakty, jež se přesunula do obnovené levé obrazovky imitující Google Now.

iOS 9.0 na iPhonu 6 PlusNový multitasking je sice efektnější ale ne efektivnější

Imitace Google Now

Slovo imitace je ale dost nadnesené. Google Now je totiž značně užitečnější a alespoň v české verzi systému se mi krom kontaktů a odkazů na aplikace nezobrazovalo v návrzích od Siri nic dalšího. Apple nicméně slibuje navigaci k místu další schůzky, skenování mailů a další možnosti, jež známe právě z Google Now. Jak to ale vypadá, v české verzi si ještě chvíli počkáme.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus
Nová doporučení Siri, která si ale s češtinou moc nerozumí

Skenování mailů

U prohledávání mailů ještě chvíli zůstanu. Z těch umí nově Siri potažmo systém vyčíst návrhy na schůzky nebo taky telefonní čísla, které jste si neuložili. Když vám pak někdo takový zavolá, dokáže mobil sám napovědět, kdo by to mohl být. Funkci je ale nutné v nastavení aktivovat, měla by však fungovat bez jakékoli jazykové bariéry a tedy i v češtině.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus
Siri dokáže v mailech najít telefonní čísla a ta následně spojit s kontaktem

Chytřejší Siri s více příkazy

Siri je chytřejší i po stránce příkazů, které jí můžete ve verzi 9.0 nadiktovat. Stále však chybí podpora češtiny, která je pro náš trh klíčová, a i když to loni vypadalo, že se s námi už počítá, nakonec jsme se nedočkali. V angličtině se nově můžete zeptat na výsledky vašeho oblíbeného týmu nebo se Siri komunikovat ještě přirozeněji, jen ta absence češtiny opravdu mrzí.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus

Wallet místo Passbooku

Novinkou pro neznalé je aplikace Wallet. Po spuštění aplikace bude ale většina doma. Jde totiž jen o přejmenovanou aplikaci Passbook, která je na iOS k dispozici už po několik verzí. Krom názvu dostala aplikaci nově také podporu NFC modulu a věrnostních karet. Praktické využití v tuzemských podmínkách však zatím chybí a aplikaci tak i nadále využijete primárně jako jednotné místo pro elektronické jízdenky nebo letenky.

Zrušený Kiosek

Velmi nemilým překvapení je zrušení Kiosku, který byl dlouhá léta součástí iOS a především u iPadů si našel řady fanoušků. Sjednocoval v sobě v designově povedené formě všechny odebírané nebo stažené elektronické časopisy a z mého pohledu šlo o nejkomfortnějšího klienta pro čtení podobného druhu obsahu. Kiosek však s iOS 9 zmizel a nahradit jej měla aplikace News (Zprávy), která blízce připomíná Flipboard. Jak to ale vypadá, ani tato nová aplikace nebude pro české uživatele k dispozici a nezbude nám nic jiného, než jen složka s názvem Kiosek.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus
Po původním Kiosku zůstala už jen složka

Nový font a lepší správa notifikací

Vítanou změnou je určitě nový font. Původní Helvetica byla vyměněna za vlastní font Applu s názvem San Francisco. Ten jsme už mohli vidět u Apple Watch, na první pohled ale prakticky nemáte šanci poznat rozdíl. Druhou novinkou jsou malá písmena na virtuální klávesnici, která mění velké a malé znaky podle toho, zda máte zapnutý shift nebo ne.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus

Optimalizace, výdrž a kompatibilita

Nejvíce změn ale podle Applu proběhlo uvnitř systému a výsledkem měl být rychlejší a méně náročný systém. Podle prvních dnů aktivního používání finální verze můžu potvrdit znatelně lepší výdrž u iPhonu 6 Plus, která ze zvýšila téměř o 20 procent a phablet tak vydrží bez větších problémů dva dny bez nabíječky.

iOS 9.0 na iPhonu 6 Plus

Krom toho se měl celý systém ještě zrychlit. To ale po pár dnech potvrdit nemůžu a třeba u oken s posledními programy to vypadá spíše naopak. Na druhou stranu ale neexistuje iOS, které by se v první veřejné verzi nepotýkalo s problémy různého druhu. Snad se poslední bugy z testovacích verzí vyladí s další aktualizací, jež určitě brzy přijde.

Poslední důležitou informací je seznam zařízení, na které se iOS ve verzi 9.0 dostane. Překvapivě to budou i iPhony více než 4 roky staré včetně iPhonu 4s. Kompletní seznam zařízení najdete níže.