Hlavní navigace

Recenze notebooku Lenovo ThinkPad T16 Gen2: o kousek větší pracant

16. 11. 2023

Sdílet

Komu je u ThinkPadu málo 15,6", pro něj má Lenovo už nějaký čas i 16" modely v řadách P16, E16 a T16. Kromě o čtyři desetinky větší úhlopříčky nabízí i komfortnější poměr stran 16:10.

T16 druhé generace se proti té první liší zejména novými procesory Raptor Lake a rozdíl mezi T15 a T16 je hlavně v displeji. Obrazovka se přitom zvětšila jen na výšku a notebook jako takový je stále stejně široký.

Větší displej může teoreticky znamenat i vyšší rozlišení a tím větší pracovní plochu, nicméně většina konfigurací zůstává na Full HD. Lenovo nabízí ThinkPad T16 s Intelem (13. generace) i AMD (Ryzeny Pro 7000). Tělo je z pevného plastu v kombinaci s uhlíkovými vlákny.

displej 16" (16:10) | IPS | 1920 × 1200 px | (LEN41B5 B160UAK01.1), matný dotykový, 60 Hz
procesor Intel Core i5–1250P (13. gen Raptor Lake) na 0,4–2,2 GHz (turbo 4,7 GHz), 4/8 jader, TDP 28 W
grafický čip Intel Iris Xe
operační paměť 16 GB dual-channel DDR5
disk 512 GB (NVMe UMIS RPETJ512MKP1QDQ)
klávesnice ISO / alfanumerická+numerická, nepodsvícená
porty 2× USB-C (3.2 Gen1, Thunderbolt 4, napájení), 2× USB-A (3.2), HDMI 2.1, RJ45, SmartCard (volitelně), jack
sítě Wi-Fi 6E (Intel AX211), Bluetooth (5.3), LAN (Intel I219-V), LTE (volitelně)
další výbava krytka webkamery
akumulátor 52 Wh
rozměry 362 × 255 × 20,5 mm
hmotnost 1,64 kg
OS Windows 10/11 Pro
cena 30 690 Kč až 48 290 Kč podle konfigurace

Notebook disponuje dvěma porty USB-C verze 3.2. Konfigurace s Intelem navíc s podporou Thunderboltu 4. Nabíjení zvládá přes standard Power Delivery výkonem 65 W.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Dále jsou zde dva konektory USB-A 3.2 Gen1, HDMI 2.1 a gigabitový ethernet. Volitelně můžete mít ještě slot na SIM (LTE) a SmartCard. Wi-Fi obstarává čip od Intelu pro standard 6E.

Displej matný a dotykový

Rozsah barev je (jako u většiny Thinkpadů) užší a nepokrývá celé spektrum standardu sRGB. ThinkPad a práce s grafikou zkrátka nejde dohromady. Barvy jsou také spíše studené. Rovnoměrnost podsvícení má standardní průběh s vyšším jasem uprostřed a klesající intenzitou směrem ke krajům. Rozdíly jsou ale malé a homogenita velmi dobrá.

Matný dotykový IPS panel s poměrem stran 16:10

Autor: Radomír Kejduš

Rovnoměrnost podsvícení

Autor: Radomír Kejduš

IPS displej s rozlišením 1920 × 1200 px a poměrem stran 16:10 je od výrobce AU Optronics. Nabízí dotykovou vrstvu v matném provedení, což v redakci znamená vždy svátek. Rozsah jasu jsem naměřil mezi 3 a 310 nity při kontrastu 1300:1. Senzor okolního osvětlení bohužel chybí.

Webkamera s šikovnou krytkou

Autor: Radomír Kejduš

Vyvážení barev displeje

Autor: Radomír Kejduš

Displej má tenké rámečky a v horní části webkameru s šikovnou posuvnou krytkou. Tenký je i dolní rámeček, přesně tam se totiž proti modelu T15 displej rozšířil. Výhodou ThinkPadu je i polohování displeje až do úhlu 180°.

Displej otevřete do plného úhlu 180°

Autor: Radomír Kejduš
rozsah jasu 3,5 až 310 cd/m² (120 při 67 %)
hodnota černé (při jasu 120 cd/m²) 0,09 cd/m²
kontrast (při jasu 120 cd/m²) 1304:1
automatický jas ne
maximální otevření víka 180°

Klávesnice: ergonomie nade vše

Standardní klávesnice jako u jiných ThinkPadů. Zde ANSI, ale v prodeji je verze ISO

Autor: Radomír Kejduš

Na recenzi jsem bohužel dostal verzi bez diakritiky a s rozložením typu ANSI, u nás je však v prodeji lokalizovaná verze ISO (velký Enter, malý Shift). Klávesnice ThinkPadu je jako vždy velmi ergonomická, zejména kurzorové šipky příjemně padnou do ruky. Někomu může vadit prohození kláves Ctrl a Fn, což lze softwarově vrátit (popisky ale zůstanou a fyzicky tlačítka neprohodíte, klávesnice je jeden díl).

Lenovo umí nejlépe kurzorové šipky

Autor: Radomír Kejduš

Zapínací tlačítko, zde bez čtečky otisků, ale jiné konfigurace čtečku mají

Autor: Radomír Kejduš

Lenovo nezvládá zkratky typu Alt+F4 v režimu akčních kláves (leda jako Alt+Fn+F4). Kromě ovládání hlasitosti či jasu jsou zde tlačítka s telefonním sluchátkem, (VoIP klávesy) pro zvednutí a položení hovoru. Mimo korporace nemají tyto zkratky příliš využití, a navíc fungují jen v aplikaci MS Teams. Změnit funkci lze jen tlačítku F12.

Provedení akčních kláves

Autor: Radomír Kejduš

Touchpad s trackpointem

Autor: Radomír Kejduš

Zapínací tlačítko v sobě nemá čtečku otisků a tato konfigurace nemá ani podsvícení. Jiné konfigurace však toto volitelně mají. Klávesnice má jinak příjemný zdvih a díky tvarování ploch jednotlivých kláves se na ní velmi dobře píše.

Rozborka: vyměníte SSD i paměti

Sundání spodního krytu je snadné, stačí povolit pár šroubků a celý díl pomocí tenké planžety odcvakat. Vykoukne na vás vcelku jednoduché chlazení s jednou heatpipe a jedním ventilátorem. Jiné chlazení může být u konfigurací s GeForce MX550.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Mezi výdechem větráku a mřížkou na boku notebooku je hodně volného místa, což může být z důvodu, aby se vzduch před opuštěním notebooku mírně ochladil, ale také kvůli snížení hlučnosti – menší turbulentní proudění a současně vyšší průtok vzduchu.

Lenovo použilo SSD značky Union Memory

Autor: Radomír Kejduš

Volný slot na modul DDR5

Autor: Radomír Kejduš

Volně přístupné je samozřejmě SSD, zde trochu netradiční čínské značky Union Memory o kapacitě 512 GB. Výhodou tohoto modelu je možnost přidat operační paměť. Je zde totiž jeden volný slot. V základu má testovaný kus 16 GB integrované paměti a pohodlnou možnost rozšíření na 32 GB. Čtečka SmartCard je v tomto případě jen „dummy“, tedy prázdný slot bez elektroniky.

 Ventilátor je odsazený od mřížky

Autor: Radomír Kejduš

Prostor pro čtečku SmartCard

Autor: Radomír Kejduš

Výdrž a výkon

V balení dostanete příjemně kompaktní 65W nabíječku s konektorem USB-C. Některé konfigurace s větší 86Wh baterií budou mít zřejmě i proprietární nabíjecí port a silnější nabíječku. Testovaná varianta má akumulátor s kapacitou 52 Wh. Výdrž jsem naměřil 7,5 hodiny běžné práce (PCMark 10 Modern Office) a 6 a čtvrt hodiny při přehrávání filmu ve Full HD. Vše při jasu 120 nitů. Za hodinu v nabíječce jsem se potom z nuly dostal na 86 %.

Výkon může být ovlivněný tím, že paměti (jeden modul napájený na desce) běží v režimu single-channel. Na druhou stranu to má výhodu v tom, že můžete kapacitu RAM v budoucnu lehce zvýšit osazením připraveného slotu.

Během testů jsem nepozoroval žádné přehřívání, ale je pravdou, že chlazení rozhodně není předimenzované a při dlouhodobější plné zátěži frekvence procesoru klesne. Chlazení je každopádně velmi tiché.

Lenovo dodává kompaktní 65W nabíječku s konektorem USB-C

Autor: Radomír Kejduš
Výdrž  
kapacita akumulátoru 52 Wh
PCMark 10 (Modern Office)  7:28 h
přehrávání Full HD videa  6:15 h
PCMark 10 (Gaming)  2:32 h
úroveň nabití za 30 minut 51 %
úroveň nabití za 60 minut 85 %
Výkon (s adaptérem)  
PCMark 10 5261 bodů
Cinebench 2024 (single) 108 bodů
Cinebench 2024 (multi) 322 bodů
3DMark (Time Spy) 1417 bodů

Konfigurace: Intel i AMD

Lenovo nabízí několik konfigurací tohoto notebooku a zajímavostí je i jiná barevná varianta – typickou černou můžete nahradit za šedou. V českých e-shopech ale nemusí být všechny.

Procesory vybíráte z 13. generace řady P nebo úsporné U. V případě AMD pak máte na výběr úsporné Ryzeny 7 Pro řady 7000U. Ty se liší jen absencí Thunderboltu a jsou asi o 100 gramů těžší. Je zajímavé, že výkonnější stroj získáte jen s Intelem, zatímco pokud hledáte spíše úsporný, můžete si vybírat.

Integrovanou grafiku lze doplnit trošku obstarožní GeForce MX550, což je tak trochu zbytečné. Vyšší výkon s ní nezískáte, teoreticky jen lepší kompatibilitu s některými hrami díky ovladačům Nvidie. Pravděpodobně za cenu nižší výdrže na akumulátor.

Autor: Radomír Kejduš

SSD můžete volit do kapacity 2 TB, což je hodnota, kterou udává Lenovo, ale neměl by být problém ani s větší kapacitou. Testovaný model měl 52Wh akumulátor, Lenovo ale dodává některé konfigurace i s 86 Wh. S ním pak podporuje výrazně rychlejší nabíjení, ale zřejmě už ne s dodávanou USB-C nabíječkou.

Různé varianty mají také různě kvalitní webkamery od 720p až po 5Mpx a infračervenou kameru. Některé konfigurace mají podsvícené klávesnice, testovaný model bohužel ne. 16" displej by mohl mít i více než jen Full HD – a také že ano. Některé konfigurace mají OLED s rozlišením 4K a jasem až 500 nitů (pravděpodobně s lesklou úpravou).

MM_AI

Shrnutí

ThinkPady jsou si často hodně podobné a T16 není výjimkou. Zjednodušeně by se dalo napsat, že je to T15 s displejem o kousek protaženým na výšku – rozdíl 0,4" se projevil právě ve 120 pixelech přidaných tímto směrem.

Osobně bych si vybral jinou konfiguraci minimálně s podsvícenou klávesnicí. ThinkPad T16 je každopádně slušný pracovní notebook, jehož výhodou je nízká hmotnost (na takto velký laptop), kompaktní nabíječka či ergonomická klávesnice. Líbil se mi také dotykový matný displej, což je kombinace, která se často nevidí. Nemá sice příliš kvalitní podání barev, ale ostatní vlastnosti jsou již dobré, a pokud nepracujete s grafikou, budete spokojeni.

Byl pro vás článek přínosný?