Hlavní navigace

Sony WH-1000XM5: odhlučněný bezdrátový zvuk míří ke hvězdám (recenze)

Sdílet

Zdroj: Cnews
Sluchátka od Sony se dlouhodobě těší velké popularitě, a proto není divu, že jsme se dočkali pokračování v podobě WH-1000XM5. Ty oproti předchozí generaci nabízí řadu změn po stránce designu a zvuku. Co ale zůstává, je prvotřídní ANC, kterým je série 1000XM pověstná.

Obsah balení:

Mimo samotná sluchátka dostanete v balení ochranné pouzdro pro přenášení s látkovým potahem a poutkem pro zavěšení, dále přibližně 20cm USB-A/USB-C kabel pro nabíjení a 3,5mm kabel o délce 125 cm s pravoúhlým zakončením na jedné straně. Všechnu kabeláž uschováte do magnetické kapsy uvnitř ochranného pouzdra, tudíž ji můžete mít vždy při ruce.

Vrchní strana pouzdra (zdroj: Cnews)
Vrchní strana pouzdra (zdroj: Cnews)
Spodní strana pouzdra (zdroj: Cnews)
Spodní strana pouzdra (zdroj: Cnews)
Detail na jezdec zipu (zdroj: Cnews)
Detail na jezdec zipu (zdroj: Cnews)

Samostatnou kapitolou je poté ochranný obal, ve kterém sluchátka přijdou. Sony se snaží jít cestou nejmenšího odpadu a sluchátka vám dojdou v krabici s označením „Original Blended Material“. To v překladu znamená použití vláken z bambusu, cukrové třtiny a už jednou recyklovaného papíru. Díky tomu je obal ekologicky šetrnější než plastové obaly nebo klasické kartonové krabice.

Krabice z recyklovaného materiálu (zdroj: Cnews)
Krabice z recyklovaného materiálu (zdroj: Cnews)
Detail na krabici (zdroj: Cnews)
Detail na krabici (zdroj: Cnews)

Parametry:

Frekvenční rozsah: 4 Hz – 40 000 Hz
Impedance: 48 ohm
Citlivost: 102 dB
Připojení: Bluetooth 5.2
Podporované audio kodeky: LDAC, AAC, SBC
Typ sluchátek: uzavřená
Nabíjení: přibližně 3,5 hodiny, 3 minuty = 3 hodiny přehrávání hudby
Výdrž:
 • ANC zapnuto: 30 hodin
 • ANC vypnuto: 38 hodin
ANC: ANC, ambient sound, ANC optimizer
Zvýšená odolnost: bez zvýšené odolnosti
Funkce:
 • Speak-to-Chat, Quick Attention, automatické pozastavení hudby
 • Multipoint s připojením na více zařízení
 • podpora Hi-Res audia
 • telefonní hovory
 • gesta pro ovládání hudby
 • optimalizace atmosférického tlaku při ANC
 • DSEE Extreme
 • 360 Reality Audio
Hlasový asistent: Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri
Hmotnost: 250 g

Sony WH-1000XM5 lze pořídit v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Vzhled:

Mnou testovaná stříbrná varianta vypadá v realitě spíše mléčně až jemně béžově než stříbrně. Uzavřené mušle a hlavový most jsou vyrobeny z pevného plastu, který sice nenabízí prémiový vzhled jako jiné hliníkové kusy, poskytuje ale dostatečnou odolnost a nízkou hmotnost, konkrétně 250 gramů. Zpracování sluchátek je na prvotřídní úrovni a ani po několika týdnech používání není slyšet žádné vrzání nebo skřípání jednotlivých plastových částí.

Vnější strana sluchátek (zdroj: Cnews)
Vnější strana sluchátek (zdroj: Cnews)
Vnitřní strana sluchátek (zdroj: Cnews)
Vnitřní strana sluchátek (zdroj: Cnews)

Mušle a hlavový most jsou opatřeny paměťovou pěnou potaženou veganskou kůží, což v kombinaci s nízkou hmotností znamená pohodlné nošení, a to i několik hodin bez přestávky. Nastavení velikosti pak probíhá vysouváním kloubu z těla hlavového mostu. Zpočátku jsem se bál postupného uvolňování mnou nastavené velikosti, celkový mechanismus je ale dobře vymyšlený a sluchátka drží nastavení velikosti i po hodině poslechu hudby.

Nejmenší velikost sluchátek (zdroj: Cnews)
Nejmenší velikost sluchátek (zdroj: Cnews)
Největší velikost sluchátek (zdroj: Cnews)
Největší velikost sluchátek (zdroj: Cnews)

Kde se odehrála hlavní změna, je samotný design sluchátek. Celkový design je oproti předchozí generaci MX4 uhlazenější a obě mušle už opticky nejsou propojeny s hladkým přechodem mezi mušlí a mostem, namísto toho je zde patrný kloub s přechodem a vysouvacím mechanismem.

Názor na změnu designu je subjektivní, a proto jej nechám na vás. Co je ale velká škoda, je absence složení sluchátek do kompaktnějšího tvaru. XM5kám můžete pouze otočit mušle na bok a v tomto stavu je uschovat do cestovního pouzdra. Za mě je toto velká škoda a raději bych volil možnost složení sluchátek výměnou za modernější a uhlazenější design.

Tlačítka a konektorová výbava (zdroj: Cnews)
Tlačítka a konektorová výbava (zdroj: Cnews)
Nabíjení USB-C kabelem (zdroj: Cnews)
Nabíjení USB-C kabelem (zdroj: Cnews)

Na všech stranách obou mušlí se nacházejí otvory s mikrofony pro ANC a telefonní hovory, spodní část je poté vyhrazena tlačítkům a konektorové výbavě. První tlačítko slouží pro zapnutí a spárování sluchátek, druhé pro přepínání mezi režimy poslechu. Na levé mušli se nachází i 3,5mm jack pro připojení audio kabelu, pravá mušle poté obsahuje ve spodní části USB-C konektor pro nabíjení sluchátek.

Kvalita hudby:

V cenové kategorii okolo 10 000 Kč jsem už od sluchátek očekával vysokou kvalitu zvukového podání. Moje očekávání byla navíc vysoká i kvůli dobré pověsti sluchátek Sony. A výsledky jsou jedním slovem prvotřídní. Už po prvním nasazení a puštění první skladby jsem si sluchátka zamiloval a bylo mi jasné, že je po skončení testování budu se slzou v oku vracet.

I přestože mají sluchátka „pouze“ 30mm měniče, výsledný zvuk je opravdu kvalitní. Na první poslech mě překvapila mírná dominance basové složky, což je v dnešní době poměrně častý jev. V doprovodné aplikaci se nachází ekvalizér, který vám umožní basovou složku zkrotit, pokud basům příliš neholdujete. V aplikaci se mimo ekvalizér nachází i nastavení ANC a dalších funkcí, o nich ale v další kapitole.

Měkčení náušníků a hlavového mostu (zdroj: Cnews)
Měkčení náušníků a hlavového mostu (zdroj: Cnews)
Chytře uschované produktové informace (zdroj: Cnews)
Chytře uschované produktové informace (zdroj: Cnews)

Celkový hudební přednes sluchátek hodnotím velmi kladně. Sluchátka dosahovala velmi dobrých výsledků napříč různými hudebními žánry a maximální hlasitost je více než dostačující. Pro přehrávání hudby jsem vždy používal bezdrátový kodek LDAC, mimo něj sluchátka disponují i AAC a SCC. Kodek aptX stejně jako u loňské generace bohužel chybí.

ANC a další funkce:

Příjemným překvapením pro mě bylo i samotné ANC, přičemž Sony u XM5 víceméně potvrzuje obecné rčení, že jejich sluchátka nabízí jedno z nejlepších ANC na trhu. Na výběr máte mezi plnohodnotným ANC nebo transparentním režimem. Tyto režimy můžete ručně přepínat tlačítkem na těle sluchátek nebo v mobilní aplikaci, případně nechat sluchátka (potažmo mobilní aplikaci) automaticky přepínat mezi režimy na základě vaší aktivity.

Samotné tělo sluchátek díky uzavřené konstrukci nabízí už v základu dobré odhlučnění okolního hluku. To se však nedá srovnávat s aktivním ANC. Po aktivaci veškerý okolní hluk ztichne a matně jej uslyšíte opravu jen v momentě, kdy pozastavíte hudbu a pozorně se na okolní hluk soustředíte. V uších necítíte ani mírný tlak, který je typický pro levnější sluchátka s ANC. Funkce vyrovnání atmosférického tlaku tento tlak v uších vyrovnává a celé to funguje na výbornou.

Aktivní ANC (zdroj: Cnews)
Aktivní ANC (zdroj: Cnews)
Aktivní Ambient Sound (zdroj: Cnews)
Aktivní Ambient Sound (zdroj: Cnews)

Druhý ambientní režim pak umožní nerušený poslech hudby s okamžitou odezvou vašeho okolí, pokud na vás někdo začne mluvit nebo se bude něco dít. Oba režimy se tak hodí pro jiné příležitosti, zároveň však plní svoji úlohu s úctyhodnou bezchybností.

Pochválit musím i řadu dalších funkcí, jako je například automatické ztlumení hudby při položení více prstů nebo dlaně na dotykovou plochu pravé mušle. Po aktivaci funkce Speak-to-Chat pak sluchátka zastaví přehrávání hudby na určitý čas v momentě, kdy promluvíte. Jelikož mi mluvení s ostatními lidmi se sluchátky na hlavě přijde neuctivé, oceňuji i funkci automatického pozastavení hudby, jakmile sluchátka sundáte z hlavy a opětovného spuštění po nasazení zpět na uši. MX5ky disponují také DSEE Extreme, která pomocí umělé inteligence obnovuje ztracená data při komprimaci audio souboru.

Sluchátka podporují 360 Reality Audio, pro jejich aktivaci a správné fungování musíte do aplikace nahrát fotografie vašich uší a na základě výsledků optimalizovat výsledný poslech. S podporou hlasového asistenta Google jsem poté neměl žádný problém, připravte se ale na anglické povely, pokud chcete asistenta používat.

Aplikace:

K používání sluchátek mobilní aplikaci nepotřebujete, bez ní ale nevyužijete plný potenciál všech funkcí, které mobilní aplikace nabízí. I přes široké možnosti nastavení je aplikace přehledná a dá se v ní rychle zorientovat. Na podporu českého jazyka ale zapomeňte.

Po spuštění se dostanete do domovské obrazovky, ve které se nachází záložka pro nastavení adaptivního režimu a ovládání aktuálně přehrávané hudby. V domovské obrazovce vidíte použitý audio kodek a stav baterie. Po kliknutí na tři svislé tečky v pravém horním rohu se dostanete do kontextové nabídky s možností přehrání tutoriálu pro osvojení všech funkcí.

Úvodní obrazovka
Úvodní obrazovka
Adaptive Sound Control (zdroj: Cnews)
Adaptive Sound Control (zdroj: Cnews)
Kontextová nabídka s tutoriálem (zdroj: Cnews)
Kontextová nabídka s tutoriálem (zdroj: Cnews)

V dalších podkategoriích se nachází nastavení ANC, ekvalizér, aktivace hlasového asistenta a zbytek ostatních funkcí. Pochválit musím i možnost rychlého přístupu ke spuštění hudební aplikace dvojím nebo trojím kliknutím tlačítka na těle sluchátek.

 • Status – výběr režimů adaptivního zvuku a jeho nastavení, ovládání aktuálně přehrávané hudby,
 • Sound – výběr režimu ANC, aktivace Speak-to-Chat, ekvalizér, nastavení 360 Reality Audio a DSEE Extreme,
 • System – nastavení hlasového asistenta, programovatelných tlačítek, automatického vypnutí sluchátek a dalších parametrů,
 • Services – přehled připojených služeb.
Záložka Sound (zdroj: Cnews)
Záložka Sound (zdroj: Cnews)
Záložka System (zdroj: Cnews)
Záložka System (zdroj: Cnews)
Záložka System 2 (zdroj: Cnews)
Záložka System 2 (zdroj: Cnews)

Ovládání:

Ovládání přehrávané hudby a hlasitosti probíhá pomocí gest na ploché straně pravé mušle. Odezva gest je rychlá, intuitivní a hlavně funkční. Položením více prstů nebo celé dlaně dojde k okamžitému ztlumení hudby a zesílení okolních zvuků, což uvítáte v případě, kdy chcete s někým rychle prohodit pár slov.

Dvojité poklepání na plochu sluchátek pozastaví/spustí hudbu, přesunutí prstem z levé strany do pravé a obrácené slouží k přeskakování mezi skladbami. Pokud chcete zvýšit hlasitost, stačí prstem přejet ze spodní strany směrem nahoru, opačným pohybem hlasitost snížíte. Odezva všech gest je prakticky okamžitá a celkově jsem byl příjemně překvapen přesností a intuitivností jednotlivých gest. V tomto musím Sony jednoznačně pochválit.

Sluchátka na hlavě drží pevně a pohodlně (zdroj: Cnews)
Sluchátka na hlavě drží pevně a pohodlně (zdroj: Cnews)
Ovládání gesty je intuitivní a bleskové (zdroj: Cnews)
Ovládání gesty je intuitivní a bleskové (zdroj: Cnews)
Gesto pro okamžité ztlumení hudby (zdroj: Cnews)
Gesto pro okamžité ztlumení hudby (zdroj: Cnews)

Zapínací tlačítko slouží pro zapnutí/vypnutí sluchátek nebo aktivaci párování. Při krátkém stisknutí (cca 1 sekunda) vám sluchátka prozradí přibližný stav baterie. Druhé tlačítko slouží primárně pro přepínání mezi ANC režimy, případně jej můžete naprogramovat na různé akce, například spuštění streamovací služby, skok na jiný playlist apod.

Výdrž:

I přestože přesnou hodnotu baterie uvnitř sluchátek neznáme, prezentuje Sony své XM5ky jako sluchátka s 30hodinovou výdrží při aktivním ANC. Pokud ANC vypnete, můžete k této hodnotě připočítat přibližně dalších 8 hodin přehrávání navíc. Z mé zkušenosti mohu tato čísla potvrdit.

Při denním používání s aktivním ANC stačilo sluchátka dobíjet jednou týdně, při vypnutém ANC a týdnu používání se mi sluchátka dokonce nepodařilo vůbec vybít. Jako bonus dostanete i podporu rychlého nabíjení, kdy 3 minuty nabíjení stačí na přibližně 3 hodiny poslechu hudby navíc.

Výdrž při aktivovaném ANC: Výdrž při neaktivovaném ANC:
30 hodin 38 hodin

V balení naleznete pouze napájecí USB-A/USB-C kabel, nikoli napájecí adaptér. Ten byste ale prakticky u jakýchkoliv sluchátek hledali zcela zbytečně.

Hodnocení:

Po několikatýdenním testování mohu s klidným svědomím říci, že XM5ky jsou vynikající sluchátka s výborným a živým zvukem, prvotřídním ANC a širokým množstvím funkcí. Plastové tělo sluchátek a absence skládacího mechanismu je vykoupena nízkou hmotností a pohodlným používáním, z kterého ani po několika hodinách na hlavě nebolí uši nebo temeno.

MM_AI

Sony WH-1000XM5 mě přesvědčily o tom, že funkční ANC je stejně návykové jako například placení telefonem nebo hodinkami. Ani jedno k životu nepotřebujete, ale jakmile je jednou vyzkoušíte, nebude se vám bez nich chtít žít. Sony tak pokračuje v zavedené kvalitě, kterou série WH-1000XM nabízí, a pokud vám nevadí cena přibližně 10 500 Kč, mohou být XM5 vynikajícím společníkem pro každodenní používání.

cnews award tip redakce

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ výborné zvukové podání s čistým zvukem napříč hudebním spektrem - nemožnost složení sluchátek
+ excelentní ANC a ambientní režim - chybějící zvýšená odolnost
+ povedené ovládání gesty - absence aptX kodeku
+ 3 minuty nabíjení = 3 hodiny poslechu - plastová konstrukce nepůsobí prémiově
+ pohodlné zpracování a pohodlí při poslechu

Byl pro vás článek přínosný?