Hlavní navigace

Robot do každé domácnosti. Asus Zenbo pohlídá dům, babičku i děti [Computex]

30. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dva týdny nazpět jsme viděli domácího asistenta od Googlu. Šlo o krabičku, se kterou si můžete povídat, která vám bude dělat sekretářku, mluvící encyklopedii, rádio i dálkový ovladač ke spotřebičům. Home je však stacionární zařízení, které máte někde na stole. Asus vyvíjí robota s obdobnými funkcemi, který navíc bude chodit po domě.

Asus Zenbo

Jmenuje se Zenbo. Vypadá trochu jako dítě BB-8 a Wall-Eho. Spodní kulová část obsahuje kolečka, motorek a akumulátor, hlava pak displej, který přehrává video i „emoce“ samotného robota. Zenbo má mikrofon i kameru, takže může fotit, točit, zprostředkovat videohovory a rozpoznávat tváře. Po bytě cestuje bezpečně díky snímačům podobně jako robotické vysavače.

Asus Zenbo

A co umí? Stejně jako Home od Googlu ovládá ostatní chytré spotřebiče v domácnosti, připomíná události z kalendáře, odpovídá na libovolné dotazy, na vyžádání přehraje libovolnou hudbu. Dětem před spaním přečte pohádku, dospělým zase recepty při vaření.

Asus ZenboAsus Zenbo 

Asus vidí velký potenciál u seniorů. Zenbo jim „polidští“ internet a robot například zavolá pomoc, pokud uvidí babičku ležící na zemi. Jeho umělá inteligence se časem učí, takže každý robot bude nakonec svým způsobem unikátní.

" frameborder="0" height="360" width="640">

O prodeji ale firma zatím nemluví, byť už zveřejnila koncovou cenu (599 dolarů). Asus má velké plány, ale Zenbo je zatím jen ve fázi prototypu. Společnost oslovila vývojáře, aby navrhli nové aplikace. Ze Zenba by mohly udělat domácího hlídače. Senzor v okně nebo dveřích by jej při otevření zavolal, takže robot by šel hledat a fotit zloděje. Děti budou chtít více her atd. Firma plánuje, že Zenbo se nejdříve objeví v Asii, až pak zamíří na západ. V Japonsku nebo Jižní Koreji jsou přece jen robotickým hračkám přístupnější než Evropané nebo Američané.

 

Zdroj: Asus