Hlavní navigace

Rok 2018: už polovina světové populace je na internetu

24. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: jarmoluk/Pixabay

Podle statistiky Mezinárodní telekomunikační unie došlo letos k zajímavému milníku. Internet již používá polovina světové populace. Počet obyvatel planety sice pořád roste, počet uživatelů internetu ale roste ještě rychleji. Ještě v roce 1995 to přitom bylo pouhé jedno procento lidí, kteří nějakým způsobem přistupovali k internetu. A možná jste byli mezi nimi.

Pro srovnání: trvalo tisíce let, do roku 2007, než začala bydlet většina populace ve městech. Stejná penetrace internetem trvala jen 27 let.

MM_AI

global internet Světová populace na internetu vs. populace ve městech (zdroj: bloomberg)

Možná s tím souvisí i druhá zpráva týkající se letošního roku. Poprvé v dějinách totiž tvoří většinu populace střední (a vyšší) třída. Přišel s tím americký think-tank Brookings a u nás Deník N. Lidí, kteří jsou chudí, je nyní méně než polovina, což se v historii civilizace začínající někdy před deseti tisíci lety ještě nikdy nestalo. Ale málo si toho všímáme. Pokud si někdo nemůže dovolit jet na dovolenou k moři, tak není chudý, jak si mnoho lidí zřejmě myslí.

Procenta světové populace (zdroj: World Data Lab)

Střední třída je definovaná jako domácnost, která utratí, nebo si může dovolit utratit 11 až 110 dolarů za den a za osobu. Příjem domácnosti dovoluje pořízení věcí, jako je motorka, lednička, dovoluje chození do kina či placení za připojení k internetu. Při nemoci či nezaměstnanosti pak nespadnou do kategorie chudých.

Byl pro vás článek přínosný?