Hlavní navigace

Ruská armáda „denacifikovala“ ZX Spectrum. Vybombardovala počítačové muzeum v Mariupolu

28. 3. 2022

Sdílet

Zdroj: it8bit
Ruská okupační armáda minulý týden zničila Club 8-bit. Mariupolské počítačové muzeum uchovávalo unikátní kousky počítačové historie nasbírané za posledních 15 let, celkem na 500 exponátů. Informoval o tom provozovatel muzea Dmitry Cherepanov.

Sbírka obsahovala počítačový hardware od úplných začátků z padesátých let až po přelom tisíciletí. Kolekce obsahovala mnoho modelů 8bitového počítače ZX Spectrum, které bylo v té době v Sovětském svazu velmi oblíbené.

Tak a máme to za sebou, Mariupolské počítačové muzeum už není. Není tu ani moje muzeum ani můj dům a bolí to, ale určitě to přežiju a najdu nový domov,napsal na sociální sítě Cherepanov. Majitel přežil, ale kromě muzea už nestojí ani jeho dům.

Z města se mu podařilo odjet o několik dní dříve bez možnosti sbírku odvézt. Na dotaz redakce PCmag, zda mohla část sbírky přežít, odpovědět „There is hope, but very little“. Muzeum bylo umístěné v centru města na místě, které zatím ovládají Ukrajinci, ale je to jen pár bloků od fronty.

Rusové tímto činem zničili hardware, který paradoxně mohli ve své zemi využít, mnoho jiných možností mít nebudou. V muzeu se byla před třemi lety podívat redakce serveru Gizmodo, na reportáž s anglickými titulky se můžete podívat níže.

zdroj: it8bit via High-Voltage