Hlavní navigace

V Rusku budou mít vlastní AM4 základní desky pro Ryzen. Ale podle fotky jsou to ASRocky

23. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Philax
Rusko by mohlo mít vlastní základní desky a monitory. První ukázaný model ale vypadá jako deska ASRocku se zamalovanými logy.

Úroveň „dobrých vztahů“ mezi Ruskem a západními zeměmi momentálně vypadá hodně tristně, i když asi je lepší říct, že současné události jen odhalily, co už fakticky je. Z hlediska počítačového světa je pozoruhodné, že rozkol má podobné důsledky jako v Číně, která kvůli nezávislosti a případné hrozbě sankcí chce mít vlastní soběstačný počítačový průmysl, včetně i takových věcí, jako jsou procesory s kompletně vlastní architekturou. Rusko nemá srovnatelnou technologickou základnu a/nebo peníze, ale také tam zdá se je zájem mít počítačovou techniku, která není od západních firem.

Rusové kvůli tomuto produkují vlastní procesory jako ElbrusBaikal, které ale nejsou zrovna vhodné pro běžné počítače. Teď se z této motivace zdá se ale zrodilo něco jiného: v Rusku vznikne vlastní lokální výroba základních desek pro PC. Ze začátku budou určené hlavně pro státní správu asi kvůli obavám z backdoorů (nebo jako preventivní opatření), které by mohly mít zahraniční výrobky. Ovšem tyto desky budou určené pro západní procesory, budou totiž založené na platformě AM4 pro AMD Ryzen. Protože to tedy bude celkem standardní hardware, mohly by se eventuálně moci prodávat i běžným spotřebitelům místo těch vyráběných na Tchajwanu, respektive v Číně. A kromě desek je záměr vyrábět i monitory.

Philax: B450 desky pro Ryzeny, monitory

Tento projekt oznámila ruská firma Philax, ale nebude sama, jde o spolupráci či společný podnik s jiným ruským podnikem či holdingem GS Group, který se podle svých stránek zabývá různými obory v telekomunikacích a digitální televizí. Philax bude pro Rusko stavět standardní základní desky pro desktopová PC a stolní LCD monitory. Za začátku má být vyrobeno minimálně 50 000 monitorů a 40 000 základních desek. Tato série je asi zajištěná objednávkami od státních institucí, ale firma má v plánu pak pokračovat ve výrobě dál, u uvedených objemů výroby je uvedeno „nejméně“.

V budoucnu se uvažuje také o expanzi do minipočítačů a barebonů a dalších monitorů včetně dotykových, Philax se tedy bude snažit rozšířit portfolio na další hardware, který je podobný základním deskám, podobně jako to udělali tradiční výrobci. Uvidíme, jestli se později třeba pokusí i o notebooky. Zajímavé je, že vedle PC-kompatibilního hardwaru, kterým začíná, chce Philax poté zkusit vyrábět i desky s přímo ruskými CPU, tedy tím Elbrusem a Baikalem.

  • Supports AMD AM4 Ryzen ™ 2000, 3000 and 5000 Series Desktop Processors;
  • Supports DDR4 3200/2933/2667/2400/2133 ECC and non-ECC memory up to 128GB;
  • support for up to three monitors;
  • 2x PCI Express 3.0 x16;
  • 1x PCI Express 2.0 x1;
  • 4x SATA3 6.0 Gb / s, supports RAID (RAID 0, RAID 1 and RAID 10), NCQ, AHCI and Hot Plug functions;
  • 2x USB 2.0 (ESD protection);
  • 4x USB 3.1 Gen1 (ESD Protection).

Jak už bylo zmíněno, ruské základní desky budou určené pro procesory AMD Ryzen (generací 2000, 3000 a 5000). Budou založené na čipsetu B450 a firma už sdělila i specifikace, v nichž není žádné překvapení (USB 3.1, SATA, sloty PCI Express 3.0/2.0, čtyři sloty pro DDR4). Mělo by zdá se jít o desku formátu mATX a máme dokonce její obrázek z tiskové zprávy GS Group.

Přemalovaná deska z obchodu?

Možná, že provedení pasivů na napájecí kaskádě vám bude známé. Nepletete se, tato deska je k nerozeznání podobná již existujícímu modelu ASRock B450M Pro4-F (ASRock má na webu i model R2.0, ten se ale liší). Zatím jsem nenašel žádnou odlišnost vyjma toho, že z ní zmizely identifikovatelné nápisy „Ultra M.2“ u slotu pro SSD, nálepka „ELNA Audio“ na baterii 3,5mm jacků a samozřejmě nápis ASRock B450M Pro4-F z PCB a logo z chladiče čipsetu. Další potisk PCB jako jsou popisky konektorů, loga CE nebo RoHS jsou identické provedení ASRocku. Ale chybí šedý vzor, který má originální PCB přidaný na černém pozadí.

Tudíž to asi není tak, že by tento ukázkový kus přímo pocházel z běžné produkce ASRocku, byl třeba jen koupený v eshopu a pro propagační účely někdo přidal lehký make-up. PCB je asi vyráběno speciálně v této lehce odlišné barevné úpravě bez log. Ale zachování identických technických popisků okolo součástek ukazuje, že se vyrábí podle stejných podkladů. Teoreticky je asi i možné, že třeba PCB pořád dodává přímo ASRock a Philax je bude jen osazovat.

Pokud nejde o blamáž ve stylu, kdy firma ještě nemá výrobek připravený k prezentaci a tak využije cizí, nebo o nějakou vyloženou potěmkiádu, pravděpodobně je vysvětlení takové, že Philax licenčně vyrábí design ASRocku. Nešlo by tedy o přímo vývoj nových vlastních desek, ale o vyrábění už hotového návrhu z Tchajwanu. I když je možné, že toto je první krok a v budoucnu se firma něco vlastního pokusí navrhnout sama (u Elbrusů a Baikalů asi bude muset, pokud tedy už neexistují nějaké použitelné referenční či licencovatelné návrhy).

Galerie: Ruská základní deska Philax pro platformu AMD AM4 (ASRock B450M Pro4-F)

Může jít o kontrolu výroby nebo vlastní BIOS

Jde-li jen o desku ASRock s přelepkami/změněnými nápisy, pak smysl celého projektu (pokud pomineme faktory jako národní hrdost a propaganda do televize) by mohl být v tom, že výroba probíhající v Rusku bude kontrolovaná. Vláda může mít jistotu, že se někam na desku nedostanou skryté špehovací komponenty (něco jako v případě kontroverzních obvinění týkajících se SuperMicra – ta jsou mimochodem dodnes rozporovaná, ale podobný útok je skutečně dnes možná věc). Půjde tedy o to, že sice je hardware navržený v cizině a používají se cizí čipsety a CPU (AMD, ASMedia), ale bude zaručeno, že pokud není nějaký backdoor v nich, bude zbytek desky už důvěryhodný.

Další krok by mohl být, pokud by ruská firma pro tento hardwarový základ od ASRocku vyvinula vlastní firmware, či měla přístup k jeho zdrojovým kódům a sama si ho kompilovala. To by mohla být záruka navíc. Případně by také mohli inženýři Philaxu vyvinou plně alternativní BIOS na bázi open-source Corebootu. Zda ale firma půjde až takto daleko nad rámec prostého rebrandování základovek ASRock, to zatím není nikde řečeno. Vše co jsme teď psali je jen úvaha o tom, jakou přidanou hodnotu by ruská firma mohla nabízet, pokud by chtěla (a dokázala).

Každopádně nakonec se ukazuje, že zatím jde spíš o dílčí pokus, ne o úplně vlastní nezávislý hardware. Uvidíme, zda budou následovat zajímavější věci, nebo už o Philaxu znovu neuslyšíme…

MM_AI

Pokud by ale malé série pro státní správu byly jen začátek a výroba se v Rusku víc rozjela, asi by to tamnímu počítačovému průmyslu mohlo pomoci po stránce pracovních míst, investic a snížení závislosti na importu a třeba by se nabalily další věci. Ovšem je dost otázka, zda by v ruském prostředí fungující firma dokázala dlouhodobě kvalitou a cenou konkurovat dovozovým deskám třeba toho ASRocku. Do (jiho)východní Asie se hardwarový průmysl nepřesunul úplnou náhodou. Jedna věc je zařídit si výrobu pro vlastní vládní poptávku, druhá věc je dosáhnout toho, aby takové zboží bylo schopné vyhrát i na trhu normálních spotřebitelů.

Zdroje: Hardware Times, GS Group

Byl pro vás článek přínosný?