Hlavní navigace

Rusko zablokovalo Wikipedii. Kvůli článku o hašiši

28. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Není žádnou novinkou, že Rusko už několik měsíců bojuje proti nevyhovujícím informacím na všech frontách včetně internetu. Po nutné registraci známých blogerů a blokování vybraných stránek přichází další překvapující krok ruské vlády.

Podle webu TechCrunch se ruští uživatelé nově nedostanou ani na komunitní internetovou encyklopedii Wikipedia. Za vším údajně stojí problémová stránka informující o typu indického hašiše. Hlavním problémem je přítomnost návodu pro výrobu, který byl u ruské lokalizace uvedený.

Rusko už delší dobu bojuje s ilegální distribucí drog a po podobném zablokování Redditu to pravděpodobně myslí opravdu vážně. Jednoduchá otázka, proč Rusko jen nezablokuje pro sebe neakceptovatelné odkazy, má také jednoduchou odpověď. Může za to šifrovaný přenos HTTPS, kvůli kterému nejde efektivně filtrovat určité odkazy a jediným řešením je tak zablokování všech částí webu.

MM_AI

Oba weby ale nešly úplně na ruku ani tamní vládě a plošné zablokování mohly tenhle nešvar vyřešit. V demokratických zemích by asi byl podobný postup nemožný, ale ruská federace přeci jenom není stejně pokročilá země jako třeba ta naše.

Zdroj: Business Insider | TechCrunch

Byl pro vás článek přínosný?