Hlavní navigace

Ryzeny 7000 s 3D V-Cache vyjdou na Valentýna. Datum prokeclo přímo AMD (update: Ne)

12. 1. 2023

Sdílet

Zdroj: AMD
Ryzeny 7000 X3D by mohly AMD posadit na trůn nejrychlejšího CPU pro hry. Už zřejmě víme, kdy vyjdou.

Minulý týden bylo odhaleno očekávané rozšíření rodiny procesorů AMD Ryzen 7000 o modely „X3D“, tedy vybavené 3D V-Cache. Ta zvyšuje výkon ve hrách, takže by mohlo jít o hodně dobré (možná i nejlepší?) procesory pro herní PC. AMD sdělilo parametry, ale ještě nebylo přesně řečeno, kdy tyto modely začne prodávat. Tuto informaci už teď ale máme, možná nedopatřením si ji vyzradila přímo firma na svém webu.

Modely Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 9 7900X3D a 7950X3D jsou již na webu AMD, byť stále není doplněno úplně všechno (firma ještě nesdělila, jakou bude mít model 7800X3D základní frekvenci, ačkoliv zbytek už prozrazen byl). Web Overclock3D.net si ale všiml, že mezi těmito specifikacemi už bylo v jednu chvíli vyplněné i datum, kdy se procesory začnou prodávat: 14. 2. 2023.

Bylo to zřejmě nedopatření a toto datum ještě nemá být veřejně známé, protože nyní už to ve specifikacích chybí. Níže můžete vidět už smazanou indiskrétní verzi specifikací na snímku webu Overclock3D.net. Toto datum vydání vychází na Valentýna (dárek pro hráče?) a zřejmě by už mohlo být definitivní, ale přece jen počítejte s tím, že se může posunout. AMD zřejmě ještě den začátku prodejů nechce říct oficiálně i proto, aby mu zůstala možnost ho ještě v případě potřeby posunout.

Datum vydání Ryzenu 7 7800X3D uvedené na webu AMD Datum vydání Ryzenu 7 7800X3D uvedené na webu AMD (zdroj: Overclock3D.net)

Podle Overclocku3D by snad v tento den měly vyjít všechny tři modely. AMD chystá osmijádro, 12jádro a 16jádro. První model bude poměrně přímočarý – jako u Ryzenu 7 5800X3D půjde o osmijádro s 96MB L3 cache a nižšími takty, protože kvůli 3D V-Cache musí být použita nižší napětí a asi je také obtížnější chlazení.

Procesory AMD Ryzen 7000 s 3D V Cache modely a parametry Procesory AMD Ryzen 7000 s 3D V-Cache: modely a parametry (zdroj: AMD)

Dvanáctijádro (7900X3D) a šestnáctijádro (7950X3D) ale bude mít tu komplikaci, že 3D V-Cache bude osazená jen na jednom z jejich CPU čipletů, který tím bude mít navýšený herní výkon (byť frekvence na dotyčných jádrech zase budou snížené). Druhý čiplet bude jen se standardní 32MB L3 cache, ale výměnou za to budou mít stejné maximální turbo (5,6–5,7 GHz) pro aplikace jako běžné procesory 7900X a 7950X. AMD uvádí, že ovladače platformy a čipsetů AM5 budou nějak pomáhat s tím, aby hry a aplikace byly správně umístěné na jádra toho čipletu, na kterém budou mít lepší výkon, ale až čas ukáže, jak dobře to bude fungovat. Více jsme to rozebírali v tomto článku:

Více: Ryzeny 7000 s 3D V-Cache odhalené, mají 8, 12 i 16 jader. Ideál pro hráče, nebo nečekaný háček?

Zatímco datum tímto zřejmě bylo zjištěno, pořád ještě neznáme ceny, které AMD bude za tyto speciální herní procesory účtovat. Protože standardní modely Ryzen 7000X jsou teď zlevněné, pragmaticky by se nabízelo nasadit modelům X3D jejich původní ceny (399 $, 549 $, 699 $), ale AMD může asi chtít i víc (i když trh a zákony poptávky a nabídky by to pak zase mohly časem zredukovat, jak se to stalo u normálních modelů).

Aktualizováno (12. 1. 2023):

Vypadá to, že ohledně toho Valentýnského data bude třeba zařadit zpátečku. AMD k věci vydalo oficiální vyjádření a sdělilo, že datum uvedené ve specifikacích bylo chybné. Oficiálně firma nemá žádný termín stanovený (což nové není), ale dost netypicky i přímo říká, že 14. února vydání rozhodně nebude.

Takováto chyba se moc často nestává a je zvláštní, že by bylo datum uvedení chybné, když už bylo jednou vyplněné. I když je pravda, že AMD v poslední době poněkud často tropí incidenty, kdy do specifikací nějaké parametry zapíše špatně (prezentace na CES 23 měla dokonce několik dost zásadních chyb, například v kapacitách cache u procesorů).

Cloud24

Bohužel tak zase nevíme, kdy se tyto procesory mají začít prodávat. Nicméně AMD řeklo, že to má nastat v únoru, takže aspoň zhruba to zarámováno je a za tento horizont se snad vydání neopozdí.

Zdroje: VideoCardz, Overclock3D

Byl pro vás článek přínosný?