Hlavní navigace

Sabertooth 990FX Gen3 R2.0: Asus uvedl desku pro AMD s PCI Express 3.0

18. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Absence podpory sběrnice PCI Express 3.0 na deskách pro procesory AMD trvá, až by se snad dala nazvat čímsi jako chronickou bolestí. Dle jistých nepotvrzených informací je pro podporu nejrychlejší verze rozhraní připravená platforma FM2, takže by trojka mohla přijít s některými budoucími APU. Aby to ale nebylo líto procesorům FX, vystrojil jim na vlastní pěst PCI Express 3.0 Asus, i když tak trochu oklikou. Základní deska Sabertooth 990FX Gen3 R2.0, na níž sloty podporující standard 3.0 naleznete, míří nyní do prodeje.

Tento počin jsme zde již jednou zmiňovali (bylo to během veletrhu CES 2013). I bez toho je asi mnohým již jasné, že se jedná o revizi starší desky se značně jednodušším jménem Sabertooth 990FX (testovali jsme ji zde). Ze čtyř fyzických slotů plné délky zvládá PCI Express 3.0 trojice. Při osazení dvou by mělo být k dispozici po šestnácti linkách, se třemi dojde k rozdělení na ×16/×8/×8. Čtyřcestné SLI či CrossFire je možné, nicméně to již verzi 3.0 rozhraní PCI Express nevyužijete.


 

Pochopitelně zůstává čipová sada 990FX a SB950, jelikož pro socket AM3+ nic novějšího neexistuje. Čtyři sloty DIMM mají podporovat celkem 32 GB RAM, s rychlostí až 2400 MHz. Změna nastala u úložišť – všech osm portů SATA nyní běží rychlostí 6 Gb/s a totéž nově platí i pro oba externí porty eSATA.


  

Na PCB došlo k určitému přeorganizování. Hned si asi všimnete změněného chladiče jižního můstku, kterému přibyl jakýsi výrůstek pro větší tepelnou kapacitu. Zároveň je nyní pomocí heatpipe propojen s novým chladičem, jenž se usídlil na místě, kde měla starší verze slot PCI Express ×1. Pod tím najdete bohužel neupřesněný můstek, který má na svědomí ony sloty PCI Express 3.0. Manévry nastaly i na zadním panelu. Přibyly další dva porty USB 3.0 a tlačítko pro vymazání paměti CMOS, zmizel však port firewire.


 

Deska patří do speciální série, kterou Asus označuje TUF, a má jít o ten nejrobustnější a nejodolnější hardware, údajně zvládající tvrdé podmínky a vysoké teploty. Firma se tedy, jak už je obvyklé, chlubí různými exkluzivními součástkami s jakostí dle armádních či jiných kritérií (tisková zpráva hovoří o „serverovém“ testování). Pasivy mají například povrchovou úpravu CeraM!X, která má zvětšovat jejich efektivní povrch, od čehož si Asus slibuje lepší chlazení (zejména napájecí kaskády).

 

MM_AI

Dostupnost desky Sabertooth 990FX Gen3 R2.0 přímo v poli by měla údajně nastat zhruba v půli března. Cena ale asi bude vyšší než ještě rozumných tři a půl tisíce korun, na nichž začíná aktuální Sabertooth 990FX bez podpory PCI Express 3.0.

Zdroj: techPowerUp

Byl pro vás článek přínosný?