Hlavní navigace

Samsung a Oculus uvádějí první VR brýle pro masy. Gear VR stojí jen 99 dolarů

25. 9. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Obě firmy představily první VR sadu přesně před rokem. Sestávala z brýlí s vlastními snímači, chlazením a ovladači, do kterých jste museli vložit telefon sloužící jako displej. První verze vyžadoval phablet Galaxy Note 4. Na jaře přibyla verze pro menší telefony Galaxy S6 a S6 Edge.

Samsung Galaxy Gear VR

Obě sady staly 199 dolarů plus pochopitelně částka za telefon. Tato zařízení Samsung označoval jako Innovator Edition, jakési betaverze, na kterých bude testovat konstrukci a připravovat obsah. Včera Samsung a Oculus oznámily vznik Gear VR určené pro běžné spotřebitele. Stojí jen polovinu, v listopadu se budou brýle prodávat v USA za 99 dolarů, později se dostanou do dalších zemí.

Samsung Galaxy Gear VRSamsung Galaxy Gear VRSamsung Galaxy Gear VR

Gear VR jsou univerzální pro různé velikosti smartphonů. Podporované jsou Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ a Note 5. Všechny s panely Super AMOLED a rozlišením 2560 × 1440 px. Pro dokonalou virtuální realitu to bude stále málo, jenže na 4K a 8K displeje nenadešel ještě čas. Zajímavé je, že brýle jsou o 22 % lehčí než první generace, na hlavě to rozhodně ucítíte. Mají také lepší touchpad.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Oculus už s partnery připravuje několik desítek her využívajících VR brýle. Kromě toho firma představila virtuální videohernu Oculus Arcade, kde bude přes 20 starých her od Segy, WB, Midway nebo Bandai Namco. Mezi nimi Sonic, Pac-Man či Gauntlet. Na jaře na Gear Vr přijde Minecraft.

 

Další novinkou je Oculus Video (přejmenovaná služba Cinema). Firma dojednala práva se studii Lionsgate a Fox, které dodají filmy jako Vetřelce, X-Men, Hunger Games nebo Pulp Fiction. Celkem půjde o více než 100 snímků. Ve virtuálním kině bude možné sledovat hráče ze sítě Twitch, videa ze Vimea. Přehrávače pro Oculus chystá Netflix, Hulu, Tivo a také Facebook (včetně sférických videí).

 

 

Na E3 Oculus představil novou platformu Touch. Jde o zařízení, která do virtuální reality přenesou přirozené ovládání. Touch není určen jen pro hry, ale také umělce. Ve druhém čtvrtletí 2016 dostanou aplikaci Oculus Medium, ve které budou moci modelovat a malovat v prostoru.

" frameborder="0" height="360" width="640">

" frameborder="0" height="360" width="640">

Ale ani hráči nepřijdou zkrátka. Ve vývoji je aktuálně osm nových her:

  • Final Approach od Phaser Lock Interactive
  • Moon Strike od Big Dorks
  • Pulsar Arena od ZeroTransformation
  • Job Simulator od Owlchemy Labs
  • I Expect You To Die od Schell Games
  • Nimbus Nights od Otherworld Interactive
  • Dead & Buried od Oculus Studios Team
  • Surgeon Simulator od Bossa Studios

Pro Oculus Touch už vyvíjí i slavný Epic. Včera ukázal nové demo, FPS hříčku Bullet Train.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Specifikace Gear VR

  Gear VR Gear VR Innovator Edition pro GS6
Gear VR Innovator Edition pro GN4
rozměry 201,9 × 116,4 × 92,6 mm 196 × 107,9 × 82,9 mm 198 × 116 × 90 mm
hmotnost 310 g 271 g 379 g
senzory akcelerometr, gyroskop, proximity akcelerometr, gyroskop, proximity akcelerometr, gyroskop, kompas, proximity
úhel záběru 96° 96° 96°
pokrytí IPD 54–70 mm 54–70 mm 55–71 mm
kompatibilita Galaxy Note 5
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Galaxy S6 Edge+
Galaxy S6
Galaxy S6 Edge
Galaxy Note 4

Samsung slibuje, že nové brýle Gear VR bude ještě letos prodávat po celém světě. Vzhledem k dostupnosti starší generace lze čekat, že ani nové Gear VR nebudou u nás chybět. Stát by mohly okolo 3500 Kč. Stávající dvakrát dražší brýle se u nás prodávají na 7000 Kč. Nejlevnějším „displejem“ je aktuálně Galaxy S6, který se prodává od zhruba 13 000 Kč.

Zdroj: Samsung, Oculus