Hlavní navigace

Z mobilu plnohodnotný počítač. Samsung vyrukuje s Linuxem

9. 11. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Canonical to s vývojem hybridního systému pro mobily a počítače vzdal, pomáhá však jiným. Samsung rok po roce slibů dovolí na zařízení s Androidem nainstaloval Ubuntu 16.04 LTS. Linux samozřejmě nenahradí Android, na zařízeních poběží coby virtuální počítač.

Zájemci o novinku se mohou zapojit do testování na linuxondex.com. Budou potřebovat Galaxy Note9 s desktopovou stanicí DeX nebo tablet Galaxy Tab S4 (naše recenze). Okenní prostředí poběží jen v DeXu, ale terminálové aplikace mohou fungovat i mimo něj.

Obraz s Ubuntu upraveným pro 64bitový ARM dodal samotný Canonical a je velká škoda, že nepodporuje i jiná a starší zařízení, protože Samsung loni sliboval dostupnost i pro Galaxy S8(+) nebo Note8. Stále však jde o betu, takže ostrá verze se možná dočká širší podpory.

TIP: DeX a Gear VR: jak vymáčknout ze Samsungu co nejvíc

A k čemu bude vlastně Ubuntu na mobilu dobré? Samsung cílí hlavně na tvůrce softwaru, aby mohli přímo na mobilu vyvíjet aplikace. Nic ale nebude bránit běžným uživatelům bránit používat desktopové aplikace, které na Androidu ani v DeXu nemají vhodnou alternativu. Může jít o plnohodnotný Firefox, balíček LibreOffice, grafické editory jako Gimp nebo Inkscape, neočesaný přehrávač VLC atd.

Byl pro vás článek přínosný?