Hlavní navigace

Samsung Galaxy S4 - stejný vzhled s Full HD displejem a osmi jádry

15. 3. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od půlnoci probíhala v New Yorku akce Samsung Unpacked 2013, na kterou jsme dlouho čekali společně s přibývajícími spekulacemi o nástupci Samsungu Galaxy S III. Jihokorejci dlouhé měsíce investovali obrovské peníze do reklamy nového nejvyššího modelu – výdaje dokonce překonaly investice Applu do propagace iOS zařízení. Navíc celou prezentaci živě vysílali na Times Square, kde se sledování účastnili stovky lidí.

Představení si jako vždy vzal na starosti vedoucí mobilní divize Samsungu – JK Shin. Žádné překvapení se nekonalo, jako jsme již poslední roky zvyklí, spekulace a úniky jsou většinou pravdivé a tak nám Jihokorejci představili Samsung Galaxy S IV S 4 (oficiálně opět s mezerou), který se vzhledově od předchozí generace zásadně neliší. Změn se nedočkaly ani materiály – stále se jedná o smartphone z větší části vyrobený z lesklého plastu. Zachovány zůstaly hlavní rysy telefonu, dočkal se však většího displeje.

Ten má teď úhlopříčku 5“ s Full HD rozlišením. Výslednou jemností je 441 PPI, což je poměrně daleko za rozlišitelností lidského oka, která se odhaduje na 300 PPI. To je však kontroverzí u všech dnešních Full HD smartphonů. Panel je typu Super AMOLED, naštěstí však používá standardní RGB matici (na rozdíl od předchozí Pentile matice na Galaxy S III). Bude s ním možné pracovat v rukavicích podobně jako s Lumiemi 820 a 920 od Nokie.

Samsung Galaxy S IV
Samsung Galaxy S IV

Telefon se bude prodávat ve dvou verzích podle regionu, které se budou lišit procesorem. Někde si uživatelé koupí Galaxy S4, který bude poháněný čtyřjádrovým Snapdragonem S600 na 1,9 GHz. Jinde pak bude dostupný s procesorem vlastní výroby Exynos 5 využívající architekturu ARM big.LITTLE. Ta kombinuje čtveřici jader Cortex A-15 na 1,6 GHz a čtveřici Cortex-A7 na 1,2 GHz. V jednom okamžiku jsou aktivní čtyři jádra podle nutného výkonu. Do Česka se dostane papírově slabší verze s S600.

Pozadu nezůstává ani bezdrátová konektivita. Samozřejmostí je podpora mobilních sítí čtvrté generace LTE cat 3 (s teoretickou rychlostí 50 Mbps. Wi-Fi zvládne protokoly 802.11 a/b/g/n/ac a nechybí ani Bluetooth v poslední verzi 4.0. Akumulátor má kapacitu 2 600 mAh a podle Samsungu by neměl být problém Galaxy S4 používat tři dny v kuse na jedno nabití. Mírným zklamáním je pak absence indukčního „bezdrátového“ nabíjení.

  Galaxy S4 Galaxy S III HTC One
operační systém Android 4.2.2 + TouchWiz Android 4.1.2 + TouchWiz Androd 4.1.2 + Sense 5
displej 5", 1080 × 1920 px. SAMOLED, 441 ppi, Gorilla Glass 3 4,8", 720 × 1280 px, SAMOLED, 306 ppi, Gorilla Glass 2 4,7", 1080 × 1920 px, SLCD3, 468 PPI, Gorilla Glass 2
sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+ 42, LTE cat 3 GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+ 21 GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, HSPA+ 42, LTE
konektivita microUSB, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, 3,5mm jack, NFC, HDMI, infraport, teploměr, barometr, měříč vlhkosti microUSB, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, 3,5mm jack, NFC, HDMI microUSB, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, 3,5mm jack, NFC, HDMI, infraport
paměť 16/32/64 GB + microSD 16/32 GB + microSD 32/64 GB
RAM 2 GB 1 GB 2 GB
SoC 1. Exynos 5 Octa (4× 1,6 GHz Cortex-A15 + 4× 1,2 GHz Cortex-A7, PowerVR SGX544MP3);

2. Snapdragon S600 (4× 1,9 GHZ Krait, Adreno 320)

Exynos 4412 (2× 1,2 GHz Cortex-A9, Mali 400) Snapdragon 600 (4× 1,7 GHz Krait, Adreno 320)
fotoaparát zadní: 13 Mpx, LED, AF, video 1080p; přední: 2 Mpx zadní: CMOS 1/3,2", 8 Mpx, LED, f/2.4, video 1080p; přední: 1,9 Mpx zadní: CMOS 1/3", 4 Mpx, LED, f/2.0, video 1080p; přední: 2,1 Mpx
akumulátor 2600 mAh 2100 mAh 2300 mAh
rozměry 136,6 × 69,8 × 7,9 mm  136,6 × 70,6 × 8,6 mm  137 × 68 × 9,3 mm
hmotnost 130 g  133 g 143 g

Samsung se rozhodl rozšířit nabídku senzorů, které v současné době ve smartphonech používáme. K běžnému akcelerometru, proximity senzoru, digitálnímu kompasu a gyroskopu přidal barometr, teploměr a senzor okolní vlhkosti – zaradovat se mohou všichni amatérští meteorologové.

Stejně jako HTC, se Samsung zaměřil na vylepšení vlastností fotoaparátu – po stránce hardwaru se jedná o senzor s rozlišením 13 MPx. Jihokorejci však zapracovali především na vestavěné fotoaplikaci. S Galaxy S4 můžete využívat obě kamery v jednom okamžiku (do hlavní scény se vloží ještě váš portrét z přední kamery), k fotografiím můžete přidávat pětisekundové audionahrávky, pomocí funkce Drama Shot složíte sekvenci snímků do jednoho (až 100 snímků za čtyři sekundy) a nechybí ani automatické retušování nechtěných objektů ve snímku. Story Album umožní spojovat několik snímků do jednoho příběhu doplněného o popisky – celé je to samozřejmě možné sdílet na sociálních sítích. Samsung zareagoval i na oblibu animovaných GIFů a krátkých videosnmíků z poslední doby a podobnou funkci zakomponoval pod funkcí Cinema Photo.

Samsung Galaxy S IV
Samsung Galaxy S IV

V Galaxy S4 dále najdete funkci S Translator, která by měla uživatelům pomoci na cestách. Umí v reálném čase překládat rozhovor v devíti jazycích (angličtina, čínština, francouzština, němčina, italština, japonština, korejština, portugalština a španělština).

Další novou funkcí je S Voice, která je složená z hlasové navigace a hlasové asistentky. Za volantem vám dá vědět o volajících, nových zprávách (které umí i přečíst) atd…, stejně tak funguje jako běžná turn-by-turn navigace.

O funkci Smart Scrolling se již nějakou dobu vědělo. Umí sledovat tvář uživatele a jeho pohyby očí. Pokud se například při sledování videa od displeje telefonu odvrátí, přehrávání se pozastaví. To zní na první pohled chytře, ve výsledku by to však mohlo být velmi otravné.

 

Stejně jako HTC One bude možné SGS IV používat jako dálkové ovládání televize a dalších zařízení v obýváku. V telefonu totiž je umístěný infra vysílač, který je možné ovládat pomocí nativní aplikace WatchOn. Ta kromě dálkového ovladače kombinuje i televizní program.

Při prezentaci jsme se dočkali i demonstrace nové funkce Group Play. Pokud jeden člověk na párty začne přehrávat hudbu na svém telefonu, dotykem je možné díky NFC stejnou hudbu přenést i do okolních smartphonů – podporováno je až osm telefonů v jeden okamžik. To stejné bude platit i o hraní multiplayerových her. Pokud to budou podporovat, spojení taktéž bude probíhat pomocí NFC – zatím to dovedou jako partneři Asphalt 7 a Gun Bros 2.

Záznam ze Samsung Unpacked 2013 najdete na Youtube (je nutné se přesunout na čas 40:00):

Galaxy S4 bude poháněný nejaktuálnějším Androidem ve verzi 4.2.2 a samozřejmě nebude chybět nástavba TouchWiz. Uvidíme, jak se Jihokorejcům bude dařit udržovat Android aktuální – několikrát se zařekli, že budou aktualizovat svižněji.

K telefonu bude dostupné nečekaně velké množství příslušenství mající na starosti vaše zdraví. Náramek S Band bude umět změřit váš tlak a srdeční tep. To samozřejmě bude možné synchronizovat s telefonem a vytvářet přehledné statistiky. Stejně tak bude možné s telefonem spojit i chytrou osobní váhu. Ve výsledku se tedy jedná o chytré náramky a senzory od značek jako Fitbit nebo Jawbone vestavěné do smartphonu.

KL hlasovani

Samsung Galaxy S4 bude koncem dubna dostupný v celkem 55 zemích ve dvou barvách, stejných jako Galaxy S III – bílé a modrošedé. Přesnou cenu zatím neznáme – výrobce pouze oznámil, že se bude jednat o „premium Samsung smartphone price“. Osobně se však obávám, že se bude jednat o vyšší částku než při loňském představení předchozí generace. Ostatně ceny konkurenčních telefonů tomu napovídají.

Galerie

Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV Samsung Galaxy S IV

Byl pro vás článek přínosný?