Hlavní navigace

Samsung představil nový Exynos Octa, má nové GPU a snad opravenou chybu „CCI“

23. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pravděpodobně nemusíme sáhodlouze představovat mobilní procesory Samsung Exynos 5 Octa, které umí optimalizovat spotřebu přepínáním mezi čtveřicí jader ARM Cortex-A7 a Cortex-A15. Nikdo z konkurence srovnatelný čip nemá, navzdory tomu byl ale Exynos s modelovým označením 5410 použit pouze v telefonu Galaxy S4, a to ještě jen ve verzích pro vybrané trhy – zbytek světa v Galaxy S4 najde Snapdragon 600 od Qualcommu a chystá se další verze se Snapdragonem 800.

Dnes navíc Samsung představil nástupce „osmijádrového“ Exynosu, označený číslem 5420. Anandtech vysvětluje, proč se jeho předchůdce příliš nerozšířil: čip totiž prý sužuje chyba, která má negativní vliv na výkon a výdrž na baterii. Samsung ani ARM se k ní oficiálně nepřiznaly, uživatelé ji ale objevili sami. Problém je ve vadné implementaci sběrnice CCI-400, která spojuje procesorové ostrůvky se zbytkem čipu. Aniž bychom zabíhali do technických podrobností, v důsledku chyby nelze zajistit koherenci vyrovnávacích pamětí a tak při každém přepnutí mezi čtveřicemi jader musí být obsah cache přelit do hlavní paměti. Anandtech předpokládá, že u Exynosu 5420 už chyba bude opravena, jinak by nedávalo smysl jej vydávat s takto krátkým časovým odstupem.

Zásadní rozdíly oproti předcházejícím modelům série Exynos 5 zobrazuje tabulka. Maximální frekvence procesorových jader byla zvýšena až nad hranici doporučovanou ARMem (pro použití v tabletech to ale nebude problém), podporovány jsou nově paměti LPDDR3 s frekvencí až 1866 MHz. Samsung opět vyměnil dodavatele grafického jádra, namísto PowerVR je tedy v novém Exynosu zbrusu nový akcelerátor ARM Mali-T628 v netradiční šestijádrové konfiguraci.

Mali-T628 je druhou implementací architektury Midgard. Díky optimalizacím a vyšším frekvencím slibuje oproti verzi T604 o 50 % vyšší výkon při stejném počtu tranzistorů. Mali-T604 bylo možné nasadit maximálně jako čtyřjádrové, T628 je škálovatelné od čtyř do osmi modulů.

 

KL hlasovani

Exynos 5420 s největší pravděpodobností uvidíme v zařízení kategorie tablet nebo phablet s velmi jemnou obrazovkou (jinak je totiž GPU zbytečně výkonné). Anandtech také spekuluje, že by Samsung mohl operačnímu systému zpřístupnit všech osm jader a umožnit tak inteligentnější řízení výkonu a spotřeby.

Zdroj: Anandtech, Samsung

Byl pro vás článek přínosný?