Hlavní navigace

Samsung prý začne vyrábět televizory OLED, od LG má letos koupit 5 milionů panelů

12. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Samsung

O tomhle se spekuluje mnoho let. Samsung však vždy tvrdil, že jeho technologie QLED je lepší. Současně ale podle mnoha indicií pracuje i na spojení obou technologií. Jenže nyní přišlo několik zdrojů s tvrzením, že Samsung s LG jednají o dodávkách panelů OLED. Upřesňujeme, že letos má jít o milion a čtyři miliony potom příští rok.

Samsung to s OLEDy zkoušel před deseti lety a nyní preferuje televizory QLED, tedy LCD vylepšené o vrstvu s kvantovými tečkami. Zároveň zřejmě připravuje obrazovky QD-OLED, které mají spojit výhody OLEDu i QLEDu. A na trh pomalu pouští i televizory s obrazovkami  Micro LED.

Jenže na QD-OLED si ještě zřejmě počkáme, Samsung v tomto ani nenaznačuje a pokud od něj nějakou novou technologii letos uvidíme, bude to spíše Micro LED, jež je stále velmi drahý. A cena má být důvodem pro současná jednání. Panely LCD totiž letos výrazně zdražily. Uvádí to korejská média ETNews či Soul Economic Daily.

Průměrná cena 55" LCD panelu vzrostla ze 110 na 191 dolarů a Samsung si je nevyrábí úplně sám. Naopak LG výrobu OLEDů průběžně rozšiřuje a mohlo by mít dostatečné kapacity. Panely OLED od LG používají značky Sony, Philips i Panasonic.

KL hlasovani

Kampaň Samsungu proti OLEDu
Kampaň Samsungu proti OLEDu

Krok Samsungu by tak byl čistě ekonomický a zároveň by bylo velmi zajímavé vidět, jak by se mu televizory s OLEDem povedly a kde by je v rámci svého portofolia pozicoval. Těžko by z nich nyní udělal vlajkové lodě, kde jsou jeho 8K QLED televizory s podsvícením Mini LED. Samsung by tak mohl být jediným výrobcem, který má OLEDy až ve střední třídě. Jde sice ovšem stále o fámy, ale již podepřené z více zdrojů. A pět milionů televizorů by v produkci Samsungu jako největšího výrobce tvořilo stejně jen menší část.

zdroj: FlatpanelsHD

Byl pro vás článek přínosný?